portalparentingowy.pl
Ból głowy w trakcie ciąży

fot.pixabay.com/RobinHiggins (CC0 Domena publiczna)

Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Ból głowy potrafi skutecznie wyłączyć nas z normalnego życia nawet na cały dzień. Zazwyczaj wystarczy wziąć odpowiedni lek, aby poczuć ulgę, jednak w przypadku kobiet w ciąży nie jest to już takie proste. Z tego też względu warto wiedzieć, jak bezp

Chcąc sobie poradzić z bólem głowy, najczęściej sięgamy po szerokodostępne na rynku leki przeciwbólowe, które bez problemu można kupić bez recepty. Niestety w czasie ciąży trzeba bardzo uważać na to, jakie leki przyjmujemy, ponieważ niektóre mogą zaszkodzić dziecku. Na szczęście są inne sposoby na radzenie sobie z uporczywym bólem, a także zapobieganie mu.

Przyczyny bólu głowy

W okresie ciąży bóle głowy pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze. Wywołane jest to w dużej mierze przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu powoduje zatrzymanie wody w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzęków.

Najczęściej ciężarne skarżą się na obrzęki w obrębie nóg, jednak woda może się odkładać również w innych tkankach. Dotyczy to również mózgu. Wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki objawia się właśnie w postaci bólów głowy. Na szczęście są to na tyle małe zmiany, że nie stanowią najczęściej zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.

Profilaktyka bólów głowy w ciąży

Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólów głowy w trakcie ciąży, należy zadbać o kilka ważnych aspektów naszego życia. Po pierwsze przyszłe mamy powinny unikać stresu i nieco zwolnić swoje normalne tempo życia. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu. Dodatkowo ważne, aby zadbać o wygodę w czasie odpoczynku, a zwłaszcza o prawidłowe ułożenie naszego kręgosłupa, ponieważ to właśnie tutaj bóle głowy mają najczęściej swoje źródło.

Oczywiście nie można też zapominać o regularnych posiłkach i przyjmowaniu odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. Dobrym pomysłem będzie też unikanie napojów, które ułatwiają odwodnienie takie jak kawa czy herbata. Nie można też zapominać, że niedobór magnezu również stanowi jedną z przyczyn nawracających bólów głowy.

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Już na wstępie warto wspomnieć, że prowadzenie farmakoterapii przeciwbólowej w czasie ciąży powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Wszystko dlatego, że zażycie nieodpowiednich środków lub ich zbyt duża ilość może zaszkodzić dziecku. Nawet powszechnie stosowany paracetamol, który uznawany jest za lek bezpieczny, nie jest zalecany w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym lub pierwszego kontaktu.

Co ciekawe migreny u ciężarnych występują znacznie rzadziej, nawet jeżeli wcześniej przyszła mama się z nimi borykała. Specjaliście nie wiedzą dokładnie, co jest tego przyczyną. Jednak nie wolno zapominać, że jeżeli bólowi głowy towarzyszą objawy takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia lub obrzęk twarzy, to należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Dziewczynka została uzdrowiona komórkami macierzystymi od siostry

  • Która rodzina odnosi większe sukcesy? Mało kto umie wskazać poprawną odpowiedź

  • Jaki kształt twarzy ma twoje dziecko? Zwróć uwagę na ważny szczegół

Źródło: Parenting.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Zaskoczenie na porodówce. Dziecko urodziło się z zębami

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Grzebień może pomóc kobiecie w ciąży podczas porodu. Nietypowa forma „znieczulenia"

Czytaj więcej >
Ciążowy brzuch

Ciąża i poród

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

Czytaj więcej >
Policjant z kobietą po odebranym porodzie

Ciąża i poród

Ciężarna nie zdążyła wejść do szpitala. Poród odebrał policjant na parkingu

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta urodziła syna trzy miesiące po swojej śmierci

Czytaj więcej >
Strajk przeciwko zakazowi aborcji

Ciąża i poród

Fundacja Pro - Prawo do Życia złożyła projekt ustawy "Stop Aborcji". Czy polskie prawo aborcyjne się zaostrzy?

Czytaj więcej >