Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ministerstwo edukacji informuje o zmianach w systemie świadczeń dla studentów
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 28.12.2021 01:00

Ministerstwo edukacji informuje o zmianach w systemie świadczeń dla studentów

wnętrze szkoły
fot. dosecreative, canva.com

Od przyszłego semestru studentów czekają zmiany w systemie świadczeń. Będą mogli liczyć na dłuższy okres przysługiwania świadczeń stypendialnych, a osoby niepełnosprawne będą miały więcej uprawnień do stypendiów.

Ministerstwo edukacji poinformowało, że od semestru letniego roku akademickiego 2021/2022 w systemie świadczeń dla studentów nastąpią istotne zmiany. Do najważniejszych należy wydłużenie okresu przysługiwania świadczeń stypendialnych i rozszerzenie uprawnień do stypendiów dla osób niepełnosprawnych.

Ministerstwo edukacji informuje o zmianach

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki 18 grudnia 2021 roku weszła w życie ustawa, "która zmodyfikowała i doprecyzowała przepisy dotyczące ustalania okresu przysługiwania świadczeń dla studentów (tj. stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora i zapomogi) w powiązaniu z okresem studiowania".

- Wprowadzono dodatkowo rozwiązanie, zgodnie z którym w przypadku jednolitych studiów magisterskich, które zgodnie z przepisami prawa trwają 11 albo 12 semestrów (np. na kierunkach medycznych), łączny okres przysługiwania świadczeń jest dłuższy o 2 semestry, a zatem wynosi łącznie 14 semestrów - czytamy na portalu gov.pl.

Zmiany w systemie świadczeń dla studentów

Wprowadzone nowelizacje m.in. umożliwią ukończenie studiów ze wsparciem finansowym także tym studentom, którzy zmuszeni byli do wydłużenia kształcenia o rok w związku z np. chorobą lub macierzyństwem. Ustawa nowelizująca wprowadziła także zmiany dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki znowelizowanej ustawie studenci, u których niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po ich ukończeniu będą mogli korzystać ze stypendium dla osób niepełnosprawnych nawet przez okres do 12 semestrów, ponieważ ustawa pozwala na korzystanie ze stypendium dla osób niepełnosprawnych dodatkowo przez pełen cykl kształcenia na kolejnych kierunkach studiów.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: gov.pl