Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ministerstwo Edukacji

Ministerstwo Edukacji

egzamin ósmoklasisty
19.06.2024 10:48 Kuratorzy ruszają do szkół. MEN wysyła kontrole tam, gdzie uczniowie słabo zdali egzaminy ósmoklasisty

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kontrole kuratorów w szkołach z najgorszymi wynikami egzaminów ósmoklasisty. To, co będzie przedmiotem kontroli, zaskoczyło wszystkich.Ministra Barbara Nowacka chce sprawdzić, czy kiepskie wyniki na egzaminach nie są wynikiem złego przygotowania nauczycieli do pracy. Kuratorzy skontrolują jak i czy realizują oni obowiązek doskonalenia zawodowego.

dzieci na wystawie w Bramie Poznania
05.06.2024 09:06 Nawet 250 zł dziennie dla każdego ucznia. Wkrótce rusza nabór wniosków

Od 20 do 50 tysięcy złotych, nawet do 250 zł dziennie na jednego ucznia. Takie kwoty są dostępne w nowym rządowym programie, a nabór wniosków rusza już za chwilę. Ci, którzy mogą ubiegać się o fundusze, powinni się spieszyć. Pula jest ograniczona, a pieniądze będą rozdawane zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy".19 czerwca 2024 roku rusza program "Podróż z klasą", w ramach którego przyznawane będą pokaźne dofinansowania szkolnych wycieczek. W budżecie zarezerwowano na ten cel 60 mln złotych, a dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń. Aby placówka mogła skorzystać z dofinansowania rzędu nawet 50 tys. złotych, szkolna wycieczka musi spełnić kilka warunków.

katechetka
04.06.2024 19:33 Nowy pomysł MEN spotkał się z ostrym protestem. Katecheci idą na zwarcie

Nowy pomysł Ministerstwa Edukacji już spotkał się z ostrym protestem. W piśmie określającym stanowisko dyrektorów wydziałów katechetycznych wobec propozycji ministry Barbary Nowackiej czytamy, że: "narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji". O co poszło?Chodzi o łączenie dzieci z różnych klas w grupy, aby ułatwić planowanie lekcji religii i oszczędzić uczniom "okienek". Łączenie miałoby się odbywać nie tylko w szkołach, ale także w przedszkolach. Chociaż propozycja ma swoje dobre strony, to pojawiły się głosy krytyki, że dzieci, które różnić może nawet 4 czy 5 lat, nie poradzą sobie w jednej grupie na lekcji.

załamana nauczycielka
13.05.2024 09:35 Od września 10 tys. nauczycieli przestanie być potrzebnych. Kolejne reformy MEN zatrzęsą polską szkołą

Dyrektorowie szkół od początku tego roku szkolnego skarżyli się na braki w kadrze pedagogicznej. Tymczasem w wyniku reform, które wejdą do szkół od września, pracę może stracić nawet 10 tysięcy nauczycieli. Wszystko przez jedną zmianę w podstawie programowej.Chodzi o likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość, wprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023 przez ministra Przemysława Czarnka. W przyszłym roku HiT znika, a w związku z tym tysiące nauczycieli zatrudnionych specjalnie do nauczania tego przedmiotu, nie będzie miało już co robić.

żołnierz z psem
23.04.2024 09:50 6 maja wojsko wkroczy do szkół. Minister podpisała projekt

Obejmie około 3,5 tys. szkół, a zajęcia rozpoczną się już 6 maja. "Edukacja z wojskiem" – tak nazywa się program edukacyjno-obronny przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Szkolenia prowadzone przez wojsko będą odbywać się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ich celem jest podniesienie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa i obronności, a także nauka podstawowych umiejętności z tym związanych. Uczniowie mają wiedzieć, co robić w sytuacjach wojny i innych kryzysów.

EN PrzemysławCzarnek
25.05.2022 20:38 Minister edukacji o planowanych zmianach od 1 września. Co zakłada rozporządzenie?

Od 1 września do szkół mają wejść zmiany. Dotyczą edukacji dla bezpieczeństwa — podstawa programowa przedmiotu ma być rozszerzona. Minister Edukacji i Nauki zaprezentował projekt rozporządzenia.Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, w środę został skierowany do konsultacji publicznych. Proponowane przez ministra Przemysława Czarnka zmiany mają wejść w życiu na początku przyszłego roku szkolnego.

Projekt bez tytułu (15)
17.05.2022 15:01 Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza szkoły, przedszkola, uczelnie i instytucje edukacyjne do udziału w kolejnej edycji konkursu European Language Label. Laureaci otrzymają prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych (ELL).Konkurs European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) skierowany jest do przedszkoli szkół, uczelni i instytucji edukacyjnych. Nagroda w konkursie przyznawana jest za projekt językowy realizowany pod opieką koordynatora w instytucji edukacyjnej.

Ministerstwo EN
23.03.2022 04:25 Funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji opublikowało najnowsze dane

W sześciu województwach trwają obecnie ferie zimowe. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas 5-8 szkół podstawowych zamieszkujący w pozostałych rejonach Polski, zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki przebywają na nauce zdalnej. Większość klas 1-4 szkół podstawowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym.Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikat dotyczący funkcjonowania przedszkoli i szkół z wyłączeniem województw, w których trwają ferie. Dane dotyczą klas 1-4 z dziesięciu województw.

uczennica
10.03.2022 01:00 Ministerstwo edukacji zwarło szyki. Przygotowano materiały dla uczniów z Ukrainy

Uczniowie z Ukrainy będą kontynuowali naukę w polskich szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zestawienie dostępnych materiałów, które można wykorzystać w pracy z ukraińskimi dziećmi. W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz masowym napływem ukraińskich rodzin do naszego kraju, do polskich szkół przyjmowane będą dzieci z Ukrainy. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestawienie materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z nowymi uczniami.

Książki
09.03.2022 01:00 Minister Edukacji podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wejdą w życie we wrześniu tego roku

8 marca Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń, które wejdą w życie we wrześniu 2022 roku. Zmiany dotyczą nowego przedmiotu historia i teraźniejszość oraz podstawy programowej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie. O wprowadzeniu lekcji HIT-u miały zadecydować braki uczniów w wiedzy z historii najnowszej. Nowy przedmiot ma stanowić alternatywę dla WOS-u na poziomie podstawowym w szkołach średnich.

ważne-wazne-lelum
05.03.2022 01:00 Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o działaniach związanych z sytuacją w Ukrainie

Blisko 100 ukraińskich dzieci trafiło do Polski. W ramach akcji pomocy dla małych pacjentów onkologicznych z Kijowa, Odessy, Charkowa, Dnipro i Lwowa Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konwój 5 busów, który bezpiecznie przetransportował małych uchodźców.Wojna na Ukrainie trwa. Rosyjskie wojska uderzają nie tylko w obiekty wojskowe, ale także budynki infrastruktury cywilnej, w tym budynki mieszkalne i szpitale. Mieszkańcy ukraińskich miast zmuszeni są do opuszczenia swoich domów i ukrywania się w schronach przeciwbombowych. Ewakuowane są szpitale i domy dziecka. Polska wyciąga do nich pomocną dłoń.

Przemysław Czarnek
01.03.2022 01:00 Ministerstwo edukacji ogłosiło komunikat dot. programu "Poznaj Polskę". Mowa o rekordowej kwocie

Dziś, 1 marca, rusza nabór wniosków do nowej edycji programu "Poznaj Polskę", w ramach którego uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać z dofinansowania wycieczki szkolnej. W tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację przedsięwzięcia 100 mln zł.Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że ruszył nabór wniosków do programu "Poznaj Polskę". W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele po raz kolejny będą mogli otrzymać dofinansowanie wycieczki szkolnej.

klasa w
24.02.2022 01:00 Ministerstwo Edukacji podało dane o funkcjonowaniu szkół i przedszkoli

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w większości uczą się stacjonarnie. Wygląda na to, że pandemia odpuszcza i nie pojawiają się ogniska zakażeń w placówkach szkolnych. Tylko jedna szkoła w całej Polsce prowadzi obecnie naukę w trybie zdalnym, a cztery w trybie mieszanym.Ministerstwo edukacji i nauki podało komunikaty dotyczące funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych z wyłączeniem województw, w których trwają ferie. Komunikaty zostały sporządzone na podstawie danych otrzymanych od kuratorów oświaty.

pilne1
16.02.2022 01:00 Funkcjonowanie przedszkoli i szkół podstawowych. Ministerstwo Edukacji opublikowało raport

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało najnowsze dane ws. nauki zdalnej. Wynika z nich, że obecnie prawie 100 proc. przedszkoli i klas 1-4 uczy się w trybie stacjonarnym. Biorąc pod uwagę fakt, że niedługo starsi uczniowie wrócą do ławek szkolny, informacja ta napawa bardzo pozytywnie.Nic tak nie dekoncentruje młodzieży jak ciągłe kwarantanny i zmiany trybu nauczania. Niedługo uczniowie szkół średnich i klasy 5-8 wrócą do szkoły i, zgodnie z zapewnieniem ministra Czarnka, zostaną w niej do końca roku.

klasa w
15.02.2022 01:00 Komunikaty Ministerstwa Edukacji ws. funkcjonowania szkół

Uczniowie większości szkół podstawowych, biorąc pod uwagę jedynie klasy 1-4, uczą się w trybie stacjonarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikaty dotyczące funkcjonowania podstawówek i przedszkoli.Obecnie uczniowie mieszkający w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim przebywają na feriach zimowych, które potrwają jeszcze do 27 lutego. W pozostałych województwach wciąż szkoły ponadpodstawowe oraz klasy 5-8 szkół podstawowych pracują w trybie zdalnym. Powrót dla tych uczniów do nauki stacjonarnej został zaplanowany na 21 lutego 2022 r.

Przemysław Czarnek EN
07.02.2022 01:00 Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę. Chodzi o zapotrzebowanie na pracowników po szkołach branżowych

W jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego? Minister Edukacji i Nauki zapowiedział, na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy. Wśród nich m.in. automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych oraz monter stolarki budowlanej.Minister Edukacji i Nauki podał komunikat zawierający prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Alfabetyczny wykaz zawiera 30 zawodów, na które – ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa – jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.

Budynek MEiN
24.01.2022 01:00 Raport MEiN ws. funkcjonowania szkół. Dane są niepokojące

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało kolejny raport w sprawie funkcjonowania szkół w całym kraju. Dane nie nastawiają pozytywnie. Sytuacja jest coraz gorsza. Ledwo ponad 70 proc. podstawówek i szkół ponadpodstawowych działa stacjonarnie.W ostatnią sobotę Ministerstwo Zdrowia zanotowało rekordowy wynik zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Nie ma co się więc dziwić, że z dnia na dzień rośnie liczba placówek, które decydują się na nauczania zdalne lub hybrydowy.

Dziecko w maseczce
18.01.2022 01:00 Raport Ministerstwa Edukacji. Coraz więcej szkół na nauczaniu zdalnym

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało najświeższe dane w sprawie funkcjonowania szkół w całym kraju. Wynika z nich, że coraz więcej placówek przechodzi na nauczanie zdalne. Na dzień dzisiejszy stacjonarnie pracuje ponad 93 proc. szkół podstawowych i 94,5 proc. szkół ponadpodstawowych.Kuratorium oświaty regularnie zbiera dane ze szkół w całej Polsce. Najświeższy komunikat z ministerstwa nie nastraja pozytywnie. Coraz więcej szkół rezygnuje z nauczania stacjonarnego.

Sala lekcyjna
07.01.2022 01:00 Zmiany w szkołach w 2022. Oto co czeka uczniów

Minister Czarnek przewrócił system edukacji do góry nogami. We wrześniu 2022 roku na uczniów czekają liczne zmiany. Należą do nich m.in. nowelizacja prawa oświatowego, aktualizacja listy lektur czy wprowadzenie nowego przedmiotu. Z poniższego artykułu dowiecie się czego spodziewać się w szkołach w 2022.Wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół wejdzie wiele zmian. Większość z nich powstała z inicjatywy ministra Przemysława Czarnka. Uczniowie powinni się przygotować.

Ministerstwa Edukacji i Nauki
05.01.2022 01:00 Ministerstwo Edukacji wydało oficjalny komunikat. Wraca nauka stacjonarna

"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki stacjonarnej" - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Już od przyszłego tygodnia zajęcia w szkołach będą odbywały się w sposób tradycyjny. Jednak ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem resort edukacji wysunął listę wytycznych, których należy przestrzegać.Przez cały okres świąteczny rodzicom towarzyszyły wielkie wątpliwości. Nareszcie zostały one rozwiane. 10 stycznia uczniowie wracają do szkoły.

Przedszkole
30.12.2021 01:00 Ministerstwo edukacji opublikowało komunikat dot. funkcjonowania przedszkoli

20 grudnia wszystkie szkoły w Polsce przeszły na nauczanie zdalne. Do ławek uczniowie wrócą dopiero 10 stycznia 2022. Obostrzenia te jednak nie dotknęły przedszkolaków. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało najświeższe dane dotyczące funkcjonowania przedszkoli.Obecnie resort edukacji codziennie informuje o sytuacji w polskich przedszkolach. Na dzień dzisiejszy stanowią one jedyny etap edukacji, w którym na tak dużą skalę trwają lekcje stacjonarne. Ponad 98 proc. z nich prowadzi zajęcia tradycyjne.

wnętrze szkoły
28.12.2021 01:00 Ministerstwo edukacji informuje o zmianach w systemie świadczeń dla studentów

Od przyszłego semestru studentów czekają zmiany w systemie świadczeń. Będą mogli liczyć na dłuższy okres przysługiwania świadczeń stypendialnych, a osoby niepełnosprawne będą miały więcej uprawnień do stypendiów.Ministerstwo edukacji poinformowało, że od semestru letniego roku akademickiego 2021/2022 w systemie świadczeń dla studentów nastąpią istotne zmiany. Do najważniejszych należy wydłużenie okresu przysługiwania świadczeń stypendialnych i rozszerzenie uprawnień do stypendiów dla osób niepełnosprawnych.

Sala lekcyjna
18.12.2021 01:00 Funkcjonowanie szkół w czasie pandemii. Ministerstwo przekazało dane

Zgodnie z rozporządzenie, od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Oznacza to, że 17 grudnia był ostatnim dniem, w którym polska młodzież poszła do szkoły w 2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło dane podsumowujące sytuację epidemiologiczną w placówkach. Resort edukacji regularnie przekazuje dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w polskich szkołach. Najnowsze statystyki wyglądają bardzo niepokojąco. Duża część uczniów korzystała z nauki zdalnej już od połowy grudnia.

Ministerstwo Edukacji i Nauki
18.12.2021 01:00 Ministerstwo Edukacji ogłosiło konkurs historyczny. „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”. Organizowane przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka przedsięwzięcie ma na celu rozwijanie wiedzy historycznej młodych, a także promowanie zasłużonych postaci historycznych. Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło konkurs swoim patronatem. Zgłaszać się można do 17 stycznia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Pilne
15.12.2021 01:00 Funkcjonowanie szkół w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało dane

Według planów Ministerstwa Zdrowia polskie szkoły będą zamknięte od 20 grudnia do 9 stycznia. W tym okresie uczniowie skorzystają z nauczania zdalnego. Na razie jednak placówki funkcjonują w trybie stacjonarnym. Mimo to najświeższe dane nie nastrajają pozytywnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało właśnie najnowsze dane dotyczące nauczania w polskich szkołach. Tak źle dawno nie było. Coraz więcej placówek wysyła uczniów na kwarantannę lub korzysta z nauczania hybrydowego.

szkoła
07.12.2021 01:00 Wiceminister ogłosił powrót nauki zdalnej

7 grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministra Waldemara Kraski i zastępującego głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczka. Zapowiedzieli nowe obostrzenia związane z rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Wspomnieli o nauce zdalnej.Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany w organizacji zajęć szkolnych pod koniec roku 2021. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, uczniowie mogą spodziewać się nauki zdalnej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki
03.12.2021 01:00 Ministerstwo Edukacji o funkcjonowaniu szkół. Są najświeższe dane

Tylko 72 proc. szkół podstawowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym. Najnowsze dane z Ministerstwa Edukacji i Nauki są niepokojące. Coraz więcej placówek przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe.Resort edukacji regularnie udostępnia statystyki dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli w Polsce. Najnowsze dane od razu wskazują na pogorszenie sytuacji. Mimo to przedstawiciele rządu nie zamierzają zamykać szkół.

Ministerstwo Edukacji i Nauki
03.12.2021 01:00 Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało smutną wiadomość. Zmarł prof. Stanisław Tabisz

Nie żyje profesor Stanisław Tabisz, artysta plastyk i rektor Akademii Sztuk Pięknych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało wyrazy współczucia. Mężczyzna miał 65 lat.Przemysław Czarnek przekazał kondolencje rodzinie, a także całej społeczności akademickiej ASP. Profesor Stanisław Tabisz od lat był związany ze światem artystycznym Krakowa. O jego śmierci uczelnia poinformowała 1 grudnia.

  • 1
  • 2