portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Ekologiczne sprzątanie bezpieczne dla mamy i małego alergika
fot. JackF, canva.com

Ekologiczne sprzątanie bezpieczne dla mamy i małego alergika

2 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor Redaktor

Dom powinien być miejscem bezpiecznym i przyjaznym. Stosowanie do jego czyszczenia detergentów może wydawać się opcją najprostszą, ponieważ chemiczne środki czyszczące działają skutecznie i natychmiastowo.

Jaki wpływ na zdrowie ma wszechobecna chemia, także ta stosowana do codziennego sprzątania? Czy ekologiczne sprzątanie wymaga więcej czasu i wysiłku oraz czy naturalność produktów wyklucza ich efektywność? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej!

Dlaczego warto zrezygnować z detergentów do sprzątania domu?

„W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań naukowych jednoznacznie wskazujących negatywne konsekwencje stosowania chemicznych środków czyszczących. Okazuje się, że większość tego typu produktów zawiera w swoim składzie substancje drażniące, szkodliwe lub żrące. Dlatego też pojawia się coraz więcej producentów, którzy poszukują alternatywy dla swoich klientów” — mówi Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku.

Wpływ chemicznych środków czystości na zdrowie

Znajdujące się w składzie produktów stosowanych do czyszczenia związki takie jak triklosan, fosforany, pochodne chloru czy syntetyczne substancje zapachowe mogą sprzyjać rozwojowi astmy, alergii, podrażniać drogi oddechowe, gardło i nos, a także powodować migrenowe bóle głowy. Już krótki kontakt z domową chemią może skutkować występowaniem wysypek, wykwitów i plam na skórze albo łzawieniem oczu. Mogą one także zakłócać równowagę mikrobiologiczną w organizmie człowieka.

Wszystkie te substancje wnikają do ciała przez kontakt ze skórą, oczami lub poprzez drogi oddechowe. W przypadku niedokładnego wypłukania detergentu np. ze szklanek, łyżek, talerzy, związki chemiczne przedostają się do organizmu z jedzeniem. Tak jest zwłaszcza w przypadku płynów do mycia naczyń, które w swoim składzie mogą zawierać amoniak czy środki bakteriobójcze.

Najbardziej destrukcyjny wpływ detergentów na zdrowie można zaobserwować u dzieci. Nie ukształtowany w pełni układ odpornościowy najmłodszych sprawia, że jeszcze silniej mogą oni odczuwać negatywne skutki stosowania toksycznej chemii w domu.

Wpływ chemicznych środków czystości na środowisko

Toksyczne składniki środków czystości przenikają do powietrza, wody i gleby, trafiają do ścieków i miejskich oczyszczalni. Fosforany dodawane do detergentów powodują eutrofizację, czyli zakwitanie wód, natomiast lotne związki organiczne negatywnie wpływają na jakość powietrza, a pośrednio także na degradację gleby.

Ponadto plastikowe opakowania środków chemicznych dodatkowo zaśmiecają i tak już mocno obciążoną planetę.

Ekologiczne środki czyszczące — najpopularniejsze produkty

Ewelina Klimek, ekspertka produktowa w internetowym ekocentrum Arkana Smaku, podkreśla: „Największą zaletą ekologicznych środków czyszczących jest to, że większość z nich możemy znaleźć w swoich kuchennych szafkach. Łatwo dostępne, tanie i uniwersalne — są także niezwykle skuteczne. Co najważniejsze, stosując je, można być pewnym, że są bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci, a także obojętne dla środowiska naturalnego. Sprawdzone sposoby naszych babć to obecnie nic innego jak świadomość ekologiczna”.

Najpopularniejsze naturalne środki czyszczące to: soda ocet spożywczy sok z cytryny boraks szare mydło sól kuchenna orzechy piorące glinka para wodna

Większość z tych prostych produktów działa jak preparaty wielofunkcyjne, które można stosować zarówno w kuchni, jak i w łazience, umyć nimi szyby, wywabić plamy czy wyszorować piekarnik.

Gotowe ekologiczne środki czystości

Dla tych, którzy nie mają czasu, ochoty lub nie mogą robić w domu własnych środków do sprzątania, pozostaje trzecia — kompromisowa opcja. Są nią gotowe ekologiczne środki czystości. Warto ich szukać na półkach eko i w sklepach ze zdrową żywnością. Najczęściej są produkowane ze składników pochodzenia roślinnego, przez co są w całości biodegradowalne. Nie wpływają źle na szamba i domowe oczyszczalnie.

Ewelina Klimek z Arkanów Smaku dodaje: „Ekologiczna chemia charakteryzuje się najczęściej bardzo prostym składem. Zwykle funkcję związków powierzchniowo-czynnych pełnią w niej substancje uzyskane z oleju kokosowego lub skrobi roślinnej. Ich podstawowym składnikiem mogą być, w zależności od przeznaczenia, mydła roślinne, kwas cytrynowy, ocet, soda, pumeks lub krzemiany. Gotowe ekologiczne środki czyszczące są bardzo często bezzapachowe bądź wysycone naturalnymi olejkami eterycznymi. Gwarantem jakości i bezpieczeństwa tych produktów są certyfikaty ekologiczne”.

Bez dwóch zdań warto postawić na naturalne sprzątanie domu niezależnie od tego, czy mieszka w nim noworodek, mały alergik czy gromadka szalonych urwisów. Wszyscy zasługujemy na przyjazną przestrzeń do życia.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor Redaktor

Red.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy