pixabay.com

Fazy porodu

23 marca 2022

Fazy porodu - faza pierwsza

Jeśli chodzi o fazy porodu, to pierwsza może pozostać przez przyszłą mamę całkowicie niezauważona. Zaczyna się wypadnięciem czopu śluzowego, co czasem dzieje się nawet na kilka godzin przed tym, nim na dobre zaczną się skurcze. Kobieta może także poczuć, że dziecko zaczyna bardziej niż zwykle rozpychać się w brzuchu. Zwiększa się poziom adrenaliny, a ciało na to reaguje i niekiedy pojawia się ekscytacja albo zdenerwowanie.

Początek samego porodu bardzo często przebiega zupełnie inaczej, niż przedstawiane jest to na filmach. Pierwszym znakiem tego, że nadszedł czas porodu, są skurcze. Nie jest jednak łatwo odróżnić skurcze porodowe od tych, które występują naturalnie w trakcie ciąży. Jeśli skurcze są rzadkie (występują rzadziej niż raz na dziesięć minut), mijają po przyjęciu leków i kobieta jest w stanie normalnie funkcjonować mimo tego, że się pojawiły, to może znaczyć, że jeszcze nie nadszedł czas porodu.

Jednak jeżeli są tak silne, że sprawiają, iż ciężarna pod ich wpływem zgina się w pół i nie może normalnie funkcjonować, to najpewniej jest sygnałem, że poród się już rozpoczął. W przypadku wątpliwości stan ten potwierdza się badaniem KTG. W wypadku regularnych skurczów tego typu trzeba się udać do szpitala, bo za kilkadziesiąt minut dziecko będzie chciało przyjść już na świat.

Kolejnym sygnałem jest odpłynięcie płynu owodniowego (całkowite odejście wód płodowych zdarza się w około 10% przypadków), sączenie się płynu owodniowego, albo krwawienie w końcówce trzeciego trymestru.

Fazy porodu - faza druga

W tym momencie skurcze są bardzo częste, mogą trwać nawet do 40 sekund i pojawiać się co kilka minut. Macica za to rozszerza się o mniej więcej centymetr na godzinę, dążąc do pełnego rozwarcia, które wynosiło będzie około 10 centymetrów. Gdy wynik ten dojdzie do 7 centymetrów, najczęściej towarzyszy temu silny ból. Do tego kobieta może zauważyć u siebie inne objawy, o których na pewno słyszała wcześniej w szkole rodzenia, czyli dreszcze, przyśpieszony oddech i nudności, a także silny ucisk na kręgosłup i odbyt. W tym momencie można rozpocząć parcie.

Skurcze są bardzo silne i mają za zadanie wypchnięcie dziecka. Szyjka macicy się rozszerza nawet do 10 centymetrów. Sam czas parcia nie powinien trwać więcej niż dwie godziny. W tym czasie na świat przychodzi dziecko. Jeśli zaś pojawiły się jakieś komplikacje, przystępuje się do cesarskiego cięcia.

Fazy porodu - faza trzecia

Oceniając długość, którą charakteryzują się fazy porodu, ta jest najkrótsza. Zaraz po urodzeniu dziecka kobieta musi jeszcze wydalić z siebie łożysko oraz błony płodowe. Jest to o wiele łatwiejsze, więc raczej nie będzie z tym żadnego problemu. Jednak w przypadku, gdy fragmenty łożyska zostaną w macicy, przeprowadza się zabieg łyżeczkowania, aby je stamtąd wydobyć.

Fazy porodu - faza czwarta

Czwarta faza porodu to okres, w którym obserwuje się stan mamy na sali porodowej. Nawet jeśli żadne problemy nie pojawiły się podczas porodu, to mogą pojawić się jakiś czas po nim. Z tego względu przez około dwie godziny monitoruje się stan kobiety, a potem przenosi się ją do zwyczajnej sali.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy