Hipotrofia płodu
Czym jest hipotrofia płodu i jakie są jej rodzaje?
Hipotrofia to ogólnie rzecz ujmując wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu. Szacuje się, że może ono dotyczyć od 3 do 10% wszystkich ciąż. Hipotrofia występuje w momencie, w którym rozwój i wzrost dziecka określany jest jako nieprawidłowy – opóźniony w stosunku do wieku płodu. Hipotrofia płodu może być symetryczna lub asymetryczna. Czym różnią się od siebie i jaka jest ich charakterystyka?
-
Hipotrofia symetryczna – o hipotrofii symetrycznej mówimy w sytuacji, gdy zarówno waga jak i wzrost płodu są niższe niż wynikałoby to z jego wieku. Istotne jest, aby lekarz wcześniej poprawnie ustalił wiek ciąży, aby diagnoza nie była spowodowana błędnymi szacunkami odnośnie wieku. Hipotrofia symetryczna cechuje się tym, że płód rozwija się nieproporcjonalnie w stosunku do swojego wieku, ale same proporcje ciała dziecka są zachowane. Czyli rozwija się nieproporcjonalnie choć symetrycznie. Hipotrofia symetryczna zazwyczaj występuje do 20 tygodnia ciąży.
-
Hipotrofia asymetryczna – schorzenie występujące zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, to jest po 20 tygodniu. W przypadku hipotrofii asymetrycznej główka i kończyny płodu rozwijają się prawidłowo natomiast obwód brzucha dziecka jest nieproporcjonalnie mniejszy w stosunku do jego wieku jak i do rozmiaru pozostałych części ciała. Hipotrofia asymetryczna stanowi nawet do 80% przypadków wszystkich stwierdzanych hipotrofii.
Ostateczna diagnoza potwierdzająca lub zaprzeczająca hipotrofii jest stawiana po narodzinach. Badania wykonywane w trakcie ciąży mają bowiem w tym przypadku charakter poglądowy. Potwierdzenie hipotrofii następuje po ocenie takich parametrów jak:
-
Anatomiczne cechy
-
Stopień rozwoju tkanki podskórnej
-
Ilość naczyń w sznurze pępowinowym
-
Wstrzymywanie moczu do kilku godzin po narodzeniu
Co grozi noworodkowi
Dzieci, które w okresie płodowym zmagały się z hipotrofią narażone są na szereg powikłań. Do tych najczęściej występujących z całą pewnością można zaliczyć takie schorzenia jak:
-
Niedotlenienie okołoporodowe
-
Obniżony poziom wapnia
-
Brak możliwości utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała
-
Podwyższony lub obniżony poziom glukozy
-
Krwawienia do płuc
-
Martwicze zapalenie jelit
-
Szerokie ciemiączko
-
Zaburzenia rozwoju
-
Porażenie mózgowe
Skąd bierze się hipotrofia płodu?
Jeśli mamy świadomość, czym jest hipotrofia i jakie mogą być jej następstwa, warto się zastanowić nad czynnikami warunkującymi to schorzenie i ewentualną profilaktyką. Hipertrofia płodu może być spowodowana takimi czynnikami jak:
-
Substancje zawarte w papierosach – palenie znacznie zwiększa ryzyko powstania wielu wad płodu, hipotrofia jest jedną z nich
-
Przyjmowane przez matkę leki takie jak sulfonamidy lub antybiotyki
-
Zaburzenia przepływu krwi przez łożysko – a co za tym idzie nie otrzymywanie właściwej ilości składników odżywczych
-
Niewydolność łożyskowa lub zakrzepica naczyń łożyskowych
-
Boczne oddzielenie łożyska
Hipotrofia może być również spowodowana infekcjami i chorobami jakie przechodzi matka dziecka. Szczególnie narażone są dzieci matek, które cierpią na:
-
Nadciśnienie tętnicze
-
Niedokrwistość
-
Choroby nerek
-
Wady serca
-
Różyczkę
-
Opryszczkę
-
Cytomegalię
-
Toksoplazmozę
-
Ospę wietrzną
Ostatnią grupą ryzyka stanowią dzieci, u których stwierdzono aberracje chromosomowe np. trisomię chromosomu. Dzieci z zespołem Downa często charakteryzują się chociażby niską masą urodzeniową.
Czy można leczyć hipotrofię płodu?
Leczenie i zapobieganie hipotrofii płodu ma w zasadzie bardzo podobny przebieg. Są rzeczy, które zaleca się w obu przypadkach a należą do nich takie czynności jak leżenie na lewym boku. Wydawać by się mogło, że to niewiele i co to zmienia – ale w rzeczywistości znacznie poprawia to przepływ krwi przez łożysko, a co za tym idzie, zwiększa się ilość dostarczanych do dziecka składników odżywczych. Inne działania jakie może podejmować przyszła mama to unikanie dymu papierosowego, ponieważ zarówno czynne jak i bierne palenie może powodować rozwój schorzenia u dziecka. Elementem zarówno profilaktycznym jak i leczniczym jest stosowanie właściwej diety. Wykluczyć powinno się z niej między innymi czerwone mięso, natomiast nie wolno unikać produktów zawierających magnez, witaminę C i kwas foliowy. Istnieją również przypadki, w których lekarz może zalecić stosowanie leków wzmagających przepływ krwi przez łożysko.
undefined
Bibliografia
https://www.znana-polozna.pl/artykuly/czym-jest-wewnatrzmaciczna-hipotrofia-plodu
undefined