Hormony w ciąży – dlaczego są ważne, za co odpowiadają, jak sobie radzić?
Hormony w ciąży – na co wpływają?
Hormony mają nie tylko ogromny wpływ na zajście w ciążę, ale także na jej prawidłowy przebieg. Najważniejszymi hormonami ciążowymi są progesteron, estrogen i relaksyna. Progesteron często nazywany jest hormonem prorodzinnym ze względu na to, jak duży ma wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale także na zapłodnienie. To między innymi ten hormon jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się jaja w macicy, a następnie przez 9 miesięcy ciąży dba o jej prawidłowy przebieg. Progesteron odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania łożyska, a także nie dopuszcza do pojawienia się przedwczesnych skurczy. Właśnie dlatego pod koniec ciąży jego poziom drastycznie spada, aby mogły pojawić się skurcze porodowe. Progesteron odpowiada także za nadwrażliwość piersi, zaparcia, gromadzenie się wody w organizmie, czy powstawanie żylaków. To właśnie ten hormon ma duży wpływ na ciągłe wahania nastrojów, a po porodzie, gdy jego poziom gwałtownie spada, przyczynia się do złego samopoczucia, a nawet depresji poporodowej.
Kluczowe znaczenie dla utrzymania ciąży ma również estrogen. To właśnie ten hormon dopowiada za odpowiednie przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zarodka i wpływa na powiększenie i ukrwienie macicy. Estrogen sprawia także, że w przyszłej mamie budzi się instynkt macierzyński i syndrom budowania gniazda. Nie bez powodu estrogeny są nazywane hormonami kobiecości, ponieważ to za sprawą ich działania rosną piersi i zaokrąglają się biodra.
Hormonem, który wytwarza się w ciąży, jest relaksyna. To ona wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ciała żółtego, które produkuje inny ważny dla ciąży hormon – progesteron. Dodatkowo tuż przed porodem powoduje rozciąganie i rozluźnienie szyjki macicy, przez co ułatwia przyjście na świat dziecka siłami natury. Dlatego też niedobór tego hormonu może utrudnić poród naturalny. Ponadto relaksyna odgrywa ważną rolę także po urodzeniu dziecka, ponieważ to właśnie ona odpowiada za laktacje, umożliwiając karmienie piersią. Działanie relaksyny ma także skutki uboczne, takie jak ból pleców i miednicy spowodowany rozchodzeniem się kości. Za sprawą relaksyny skóra jest cieńsza i delikatniejsza, przez co łatwiej o pojawienie się rozstępów.
To jednak nie jedyne hormony ciążowe, które mają wpływ na jej przebieg. Tydzień po zapłodnieniu w organizmie kobiety pojawia się hormon o nazwie Gonadotropina kosmówkowa (HCG). Hormon ten zajmuje się produkcją innych hormonów, jak progesteronu, które pełni istotną rolę w utrzymaniu ciąży. Hormon HCG występuje jedynie w trakcie ciąży, dlatego też służy do wykrywania za pomocą testu wczesnej ciąży. Innym hormonem ciążowym jest hormon luteinizujący (LH), który także wspiera wzmożoną produkcję progesteronu w pierwszych dniach ciąży. Ważnym hormonem ciążowym jest także oksytocyna, która odgrywa kluczową rolę podczas porodu. To właśnie ona przy pomocy estrogenu odpowiada za pojawiające się w trakcie porodu, połogu oraz orgazmu skurcze. Inne hormony występujące w ciąży to MSH, czyli hormon melanotropowy, którego poziom znacznie rośnie od momentu zapłodnienia oraz hormon HPL, który kontroluje rozwój łożyska i wspiera prawidłowy przebieg ciąży.
Hormony w ciąży a psychika
Jak powszechnie wiadomo hormony w ciąży przejmują kontrolę nad samopoczuciem przyszłych mam. Nie bez powodów mówi się o burzy hormonalnej, ponieważ z chwilą zapłodnienia hormony nie tylko zmieniają swój poziom, ale także pojawiają się nowe hormony, które obecne są w organizmie kobiety jedynie przez okres ciąży. Silne stężenie hormonów ciążowych wpływa na zmianę nastrojów i niestabilność emocjonalną. Dlatego też kobiety w ciąży bardzo często są rozdrażnione, dopada je smutek, nostalgia, stają się płaczliwe i drażliwe.
Hormony w ciąży a skóra
Hormony w ciąży mają także ogromny wpływ na wygląd kobiet. Mowa tu zwłaszcza o estrogenach, które poprawiają urodę. To za sprawą ich działania skóra kobiet w ciąży staje się gładsza, włosy stają się błyszczące i nabierają objętości, a ogólna sylwetka staje się bardziej kobieca. Pozytywny wpływ estrogenów na wygląd łatwo zauważyć gołym okiem, zwłaszcza jeśli chodzi skórę. Hormon ten dba o odpowiednie nawilżenie skóry, a także o to, aby była ona napięta i elastyczna. Poza tym estrogeny ułatwiają przenikanie składników aktywnych oraz mają bardzo korzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych. Niestety estrogen to nie jedyny hormon, który ma wpływ na jakość skóry w ciąży. W tym czasie wzrasta także poziom progesteronu, który odpowiada za produkcję gruczołów łojowych, które wytwarzają serum. Istnieje więc szansa, że w tym czasie skóra stanie się tłusta i trądzikowa. W niektórych przypadkach na wskutek nadprodukcji melaniny można również dostrzec na skórze przebarwienia.