In Vitro
Czym jest i na czym polega In Vitro
Jak sama nazwa wskazuje In Vitro to zapłodnienie, które następuje poza organizmem kobiety. Tłumacząc samą nazwę zabiegu na język polski dowiemy się, że jest to ‘zapłodnienie w szkle’. Metoda polega na pobraniu materiału genetycznego od rodziców, zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych a po osiągnięciu przez zarodki odpowiedniej fazy rozwoju przeniesienie ich do macicy kobiety, gdzie powinno dojść do ich zagnieżdżenia.
In Vitro to najbardziej zaawansowana znana ludzkości metoda leczenia niepłodności u par starających się o dziecko. Polecana jest w przypadku, gdy inne metody leczenie niepłodności nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w postaci ciąży kobiety.
Dla kogo jest skierowane In Vitro
Zapłodnienie in vitro jest skierowane do par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Jednym z kryteriów często jest okres 12 miesięcy bezskutecznych starań innym – wykorzystanie wszelkich istniejących metod leczenia bezpłodności. Leczenie niepłodności metodą in vitro często proponowane jest parom u których wykryto takie problemy jak
-
niedrożność jajowodów
-
Niska jakość nasienia
-
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
-
Bezpłodność idiopatyczna
undefined
Jak przebiega zapłodnienie pozaustrojowe?
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zabieg zapłodnienia In Vitro to nie jest kwestia jednodniowej fanaberii rodziców. Aby móc poddać się tej formie leczenia należy przejść przez kilka etapów, badań a na końcu przez sam zabieg. Zatem po kolei – jak wygląda zapłodnienie in vitro krok po kroku
Kwalifikacja do zabiegu – składa się z 2 wizyt. Pierwszej oraz kwalifikacyjnej. Podczas tych wizyt lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjentów, przeprowadza również wywiad. Kobieta badana jest ginekologicznie a oboje przyszłych rodziców kierowani są na właściwe badania laboratoryjne. Zarówno kobieta jak i mężczyzna poddawani są badaniom właściwym dla płci jak i wspólnym niezależnie od niej.
Leczenie hormonalne – aby w ogóle możliwe było pobranie materiału genetycznego mającego szanse na zapłodnienie kobieta przez okres od 7 do 12 dni przyjmuje leki hormonalne mające pobudzić dojrzewanie komórek jajowych. W tym czasie odbywa ona do 4 wizyt kontrolnych z badaniem USG. Proces odbywa się pod kontrolą lekarza.
Pobranie komórek jajowych i nasienia – pobranie komórek jajowych to zabieg odbywający się w znieczuleniu ogólnym za pomocą punkcji. Sam zabieg nie trwa długo, bo poniżej 30 minut, natomiast po jego przeprowadzeniu kobieta pozostaje w klinice kilka godzin na obserwacji. Oddanie nasienia nie wymaga żadnej formy zabiegowej, partner robi to samodzielnie.
Zapłodnienie in vitro – do 6 najlepiej rokujących komórek jajowych w laboratorium podaje się pozyskane od mężczyzny plemniki, następnie po upływie od 16 do 20 godzin dokonuje się oceny czy zapłodnienie odbyło się pomyślnie
Wprowadzenie zarodków - pomiędzy 2 a 5 dobą od inseminacji, zarodki (maksymalnie 2) wprowadza się do jamy macicy. Zabieg trwa do 20 minut, przeprowadzany jest pod kontrolą USG. Zarodki wprowadzane są za pomocą specjalnego cewnika. Warto dodać, że kobieta od momentu pobrania od niej komórek jajowych powinna przyjmować leki mające na celu ułatwienie zagnieżdżenia się zarodków.
Potwierdzenie ciąży – pierwsze badanie można wykonać po 11 dniach. Wówczas bada się krew pod kątem ilości gonadotropiny kosmówkowej. Następnie po upływie 3 tygodni wykonywane jest badanie USG mające potwierdzić ciążę.
Skuteczność metody In Vitro
Nie sposób oszacować całkowitej skuteczności metody In Vitro, ponieważ jest ona uzależniona od bardzo wielu czynników, te mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na możliwości zapłodnienia pozaustrojowego. Do listy czynników mających wpływ na ewentualne powodzenie zaliczamy:
-
Jakość nasienia mężczyzny – im większa liczba ruchliwych prawidłowych plemników tym większa szansa na powodzenie metody
-
Rezerwa jajnikowa i wiek kobiety – im kobieta jest starsza, tym mniej ma komórek jajowych co bezpośrednio przekłada się na płodność
-
Występowanie chorób powodujących lub współtowarzyszących bezpłodności – w zależności od tego czy u pary występują takie choroby szanse na zapłodnienie mogą być odpowiednio mniejsze
-
Budowa narządów rodnych – wadliwa budowa narządów rodnych może utrudniać zagnieżdżenie się zarodków
-
Styl życia – niewłaściwa dieta, złe BMI kobiety, nałogowe palenie papierosów czy korzystanie z innych używek
Fakt, że metoda nie zapewnia 100% skuteczności w połączeniu z dość wysokim jej kosztem skutecznie zniechęca wiele par przed podjęciem tej formy leczenia. Co do wspomnianej ceny, ta waha się od około 7 do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo cena ta nie uwzględnia kosztów badań, wizyt kontrolnych czy diagnostyki przed zabiegowej. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że w niektórych miastach samorządy mają programy, które pomagają zabieg ten sfinansować, chociaż nie jest to reguła.
Bibliografia
https://enel.pl/enelzdrowie/planowanie-ciazy/na-czym-polega-zaplodnienie-in-vitro
https://multimed.pl/baza-wiedzy/planowanie-ciazy/wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-in-vitro/
https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/6-faktow-o-in-vitro-co-warto-wiedziec-o-zaplonieniu-pozaustrojowym
undefined