pixabay.com

Inhalacje w ciąży

23 marca 2022

Inhalacje w ciąży - na co uważać?

Inhalacje mogą znacząco pomóc w zwalczaniu dolegliwości pojawiających się wraz z przeziębieniem. Łagodzą kaszel i ból zatok, dzięki nim łatwiej też pozbyć się kataru, rozrzedzają zalegającą w oskrzelach wydzielinę i działają antybakteryjnie. Przydają się zwłaszcza w ciąży, ponieważ jest to okres, w którym przyjmowanie zwykłych leków może okazać się ryzykowne dla przebiegu ciąży i wymaga konsultacji z lekarzem. Inhalacje w ciąży mają tę zaletę, że wykonane z naturalnych składników nie stanowią takiego zagrożenia.

Właśnie ze względu na to, że ciężarnym zaleca się powstrzymywanie od zażywania leków, jeśli nie jest to konieczne, trzeba też uważać na to, z czego przygotowuje się inhalację. Zaleca się używanie wyłącznie naturalnych olejków, które są pozbawione syntetycznych dodatków. To szczególnie istotne w przypadku olejków, które tylko imitują te naturalne.

Kolejną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do leków, taka inhalacja nie będzie obciążała naszego żołądka, co może się zdarzyć przy stosowaniu wypełnionych syntetycznymi substancjami farmaceutyków. Nie musimy ograniczać się do stosowania inhalacji tylko podczas choroby, ponieważ świetnie sprawdzają się też profilaktycznie. Wzmacniają odporność i poprawiają samopoczucie. To dobre rozwiązanie szczególnie dla mam, które dużo przebywają w środowisku, w którym łatwo o rozprzestrzenienie się jakiegoś zakażenia.

Inhalacje w ciąży - przeciwwskazania

Jest kilka czynników, które oznaczają, że inhalacje w ciąży jednak nie powinny być stosowane. Są to choroby, takie jak gruźlica i inne dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi, przewlekłe ropne zapalenie zatok, zapalenie migdałków i niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Poza tym inhalacji należy unikać tuż po zjedzonym posiłku, a także gdy jest się głodnym, ponieważ pobudzona błona śluzowa gardła może prowadzić do mdłości. Tuż po inhalacji unikajmy natomiast zimnego powietrza, a także kurzu lub dymu.

Z czego przygotować inhalacje w ciąży

Najprostszą metodą by przygotowywać inhalacje w ciąży jest po prostu wsypanie do miski z wrzącą wodą około dwóch łyżek suszonych ziół. Potem należy zwyczajnie nachylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem, żeby para nie uciekała na boki i wdychać opary przez kilkanaście minut. Takie wilgotne powietrze ma działanie antybakteryjne, nawilża i ułatwia odkrztuszanie. Inhalacje w ciąży można w razie potrzeby robić kilka razy dziennie. Trzeba jednak uważać, aby nie pochylać głowy zbyt nisko, żeby się nie oparzyć! Dobrze jest też w trakcie zabiegu zamknąć oczy, aby nie podrażnić spojówek. Wdychamy nosem, a wydychamy ustami.

Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wybrać różne zioła. Jeśli zależy nam na działaniu przeciwzapalnym, dobrze wsypać do wody trochę rumianku. Lawenda zadziała antybakteryjnie, a majeranek połączy te dwie cechy, działając przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Szałwia świetnie sprawi się w walce z bólem gardła. Aby udrożnić drogi oddechowe i zatoki można dodać nieco soli fizjologicznej. Rozmiękcza ona wydzielinę i dobrze nawilża śluzówkę.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy