portalparentingowy.pl Ciąża i poród Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży?
unsplash.com/ Mustafa Omar

Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny

Na ból kręgosłupa w ciąży skarży się zdecydowana większość kobiet. O ile w pierwszym trymestrze, dolegliwości nie są jeszcze bardzo dokuczliwe, to pod koniec ciąży ból bywa nie do zniesienia. Nagły wzrost masy ciała sprawia, że plecy są przeciążone, co w efekcie potrafi utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Na ból kręgosłupa w ciąży narażone są wszystkie przyszłe mamy, ale najbardziej te kobiety, które unikają aktywności fizycznych, borykają się z problemem nadwagi albo wadą postawy. Może się zdarzyć, że ból pleców wystąpi wcześniej niż w drugim lub trzecim trymestrze, kiedy występuje największy przyrost wagi ciała. Za ból pleców na początku ciąży odpowiadają hormony. Ma to bezpośredni związek z przygotowywaniem się ciała kobiety do porodu, czego oznaką jest rozciąganie się miednicy i więzadła macicy. Właśnie z tego powodu już na początku ciąży można zaobserwować ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym, który może promieniować do samych bioder, a nawet pachwin. W drugim i trzecim trymestrze ciąży ból przybiera na sile. Ze względu na rosnący brzuch, zmienia się środek ciężkości ciała, przez co zarówno ramiona jak i miednica wysuwają się do przodu. Właśnie dlatego mięśnie pleców są obciążone, co przyczynia się do coraz większego dyskomfortu i utrudnia funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że ból pleców w ciąży może mieć również inną przyczynę. Zdarza się, że jest spowodowany rozwijającą się infekcją układu moczowego. Dlatego jeśli ból staje się nie do zniesienia, najlepiej udać się lekarza.

Sposoby na ból pleców w ciąży

Choć ból pleców w ciąży pojawia się niemal u każdej kobiety to można próbować z nim walczyć. O ile kobietom w ciąży zabrania się stosowania leków przeciwbólowych to wskazane jest uśmierzanie bólu w inny sposób. Sprawdzoną metodą jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Świetnie sprawdzi się także pomoc fizjoterapeuty i masażysty, oczywiście z zastrzeżeniem, że zabiegi muszą być dostosowane do kobiet w ciąży i ich stanu zdrowia. Warto wziąć także ciepły prysznic oraz skorzystać z technik relaksacyjnych. Z bólem pleców lepiej radzą sobie kobiety, które wykonują proste ćwiczenia na kręgosłup, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jeśli jednak mamy obawy, czy aby na pewno są one bezpieczne dla dziecka, ćwiczenia można wykonywać pod okiem fizjoterapeuty.

Sposobem na ból pleców może się okazać zmiana obuwia. W czasie ciąży najlepiej całkowicie zrezygnować z noszenia szpilek, które jeszcze bardziej obciążają kręgosłup. Buty na wysokim obcasie warto zamienić na wygodne, płaskie obuwie wykonane z naturalnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem na są także spacery, które wzmocnią plecy, a dodatkowo pozwolą się zrelaksować i dotlenić.

Ból pleców w ciąży podczas siedzenia 

Ból pleców podczas siedzenie nie powinien nikogo dziwić. Każdy, kto ma siedzący tryb pracy doskonale wie, jak bardzo ta pozycja obciąża nasz kręgosłup. Powinny o tym pamiętać szczególnie kobiety w ciąży, które są szczególnie narażone na ból kręgosłupa. Pozycja siedząca jeszcze bardziej wzmaga uczucie dyskomfortu, dlatego przyszłe mamy powinny zadbać o odpowiednie siedzisko. Najlepiej sprawdzi się fotel wyposażony w podpórki na ramiona, twarde siedzisko, którego wysokość można regulować i profilowane oparcie. Jednak nawet stosując się do tych sugestii trzeba pamiętać, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup, dlatego o ile to możliwe, należy jej unikać, albo robić sobie częste przerwy.

Ból kręgosłupa przed porodem

Zbliżający się poród daje się we znaki przyszłym mamom. W tym czasie ból pleców znacznie się nasila, ze względu na masę ciała, duży brzuch oraz zmiany, które następują w ciele kobiety na krótko przed rozwiązaniem. W tym czasie układ kostno-chrzęstny macicy oraz dolna część kręgosłupa rozciągają się, umożliwiając w ten sposób przedostanie się dziecka przez kanał rodny w czasie porodu. Właśnie dlatego silny ból kręgosłupa pojawiający się pod koniec ciąży może być objawem rozpoczynającego się porodu. W takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę, czy poza bólem kręgosłupa występują również częste i regularne skurcze macicy. Takie objawy powinny być dla nas jednoznacznym sygnałem, że akcja porodowa właśnie się rozpoczęła i trzeba jak najszybciej jechać do szpitala.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy