portalparentingowy.pl
Chłopiec leżący w łóżku z chusteczką przy głowie.

fot. pixabay.com/Victoria_paint

Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?

26 Października 2022

Autor tekstu:

Redaktor

Przeziębienie u dzieci głównie objawia się obecnością kataru oraz niedrożnością (obrzękiem) nosa. Nie zalecane jest, by bagatelizować tego rodzaju infekcje u dzieci, gdyż w ich trakcie mogą rozwinąć się poważniejsza schorzenia, m.in. zapalenie zatok, ucha środkowego, zapalenie krtani, a nawet zapalenie płuc. W przypadku przeziębienia powinniśmy więc działać objawowo, aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwych symptomów, jak np.: katar.

Usuwanie wydzieliny z nosa. Prawidłowe wydmuchiwanie nosa

Przede wszystkim należy nauczyć dziecko poprawnie wydmuchiwać nos. Każda dziurka powinna być wydmuchiwana osobno i delikatnie, przy zakryciu sąsiedniej dziurki. Dodatkowo nadmiar wydzieliny z nosa można usunąć mechaniczne, za pomocą tzw. gruszki czy aspiratora. Usuwanie wydzieliny za pomocą metod mechanicznych można wspomóc podaniem wody morskiej, czy soli fizjologicznej przed i po zabiegu, by jednocześnie przyspieszyć usunięcie gęstej wydzieliny oraz nawilżyć błonę śluzową nosa.

Zastosowanie wody morskiej, czy soli fizjologicznej

Ważne jest oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny, by ułatwić oddychanie oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli katar jest gęsty i trudno go wydostać, można zastosować preparaty w sprayu czy w postaci kropli z solą fizjologiczną, bądź też roztwory wody morskiej. Aby dokonać tego w sposób skuteczny, należy donosowo podać co najmniej 2–3 ml takiego płynu (roztworu). Pomoże to rozpuścić katar, skuteczniej usunąć zanieczyszczenia z nosa, jak i pozytywnie wpłynie na jego obrzękniętą śluzówkę.   

Pojenie

Przyjmowanie ciepłych płynów (np. ciepła herbata, rosół) może łagodzić katar poprzez upłynnienie wydzieliny w nosie, a co za tym idzie umożliwienie łatwiejszego jej usunięcia. Z tego względu zaleca się, by w trakcie przeziębienia przyjmować większą ilość płynów.   

Aromaterapia 

Aby dziecko odczuło poprawę drożności nosa, można zastosować aromaterapię z olejków eterycznych. Zastosowanie w tym celu mentolu sprawi, że będzie ono miało poczucie odetkanego nosa. Stosowanie maści uwalniających olejki eteryczne nie wpływa na katar, jednak może być pomocne w łagodzeniu objawów takich jak kaszel, ale także ułatwiać zasypianie.

Preparaty dostępne w aptece

Pamiętajmy, aby podawać naszym pociechom preparaty przeznaczone specjalnie dla dzieci, które będą łagodne dla delikatnej śluzówki ich nosków. W aptece dostępny jest bez recepty aerozol do nosa Nasic kids, który nie tylko pomaga odblokować zatkany nos, ale także łagodzi podrażnienia błony śluzowej. Można go stosować u dzieci od 2 do 6 roku życia, dostępny jest również wariant Nasic dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Dzięki szybkiemu udrożnieniu noska przynosi ulgę dziecku i pomaga mu spokojnie spać w nocy. 

Pamiętajmy, że leczenie domowe możemy zastosować u starszych dzieci. U noworodków i niemowlaków katar może okazać się bardzo niebezpieczny, dlatego należy natychmiast wybrać się z maluchem do lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

nasic®, nasic® kids aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg (w przypadku nasic® kids - 0,05 mg) ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania do stosowania: wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: nie należy stosować: u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; u pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca); po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej; u dzieci w wieku poniżej 6 lat (nasic®)/ u dzieci w wieku poniżej 2 lat (nasic® kids). Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Źródła:

1. Skotnicka B. Czy stosowanie aspiratorów (np. „katarku” do odkurzacza) u niemowląt i małych dzieci z przewlekłym katarem i upośledzoną drożnością nosa jest skuteczne i bezpieczne? https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/283393,czy-stosowanie-aspiratorow-np-katarku-do-odkurzacza-u-niemowlat-i-malych-dzieci-z-przewleklym-katarem-i-uposledzona-droznoscia-nosa-jest-skuteczne-i-bezpieczne (2022.10.24).

2. Durajski Ł. Higiena nosa http://www.doktorekradzi.pl/higiena-nosa/.

3. Santoro E. The role of saline nasal sprays or drops in nasal hygiene: a review of the evidence and clinical perspectives. Rhinology Online 2021; 4: 1 – 16. 

4. Jadczak M. Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Polski przegląd otorynolaryngologiczny 2013; 2: 226–229.

5. Saketkhoo K. i wsp. Effects of drinking hot water, cold water, and chicken soup on nasal mucus velocity and nasal airflow resistance. Chest. 1978; 74(4): 408-10.

6. World Health Organization. Cough and cold remedies for the treatment of acute respiratory infections in young children, 2001. https://apps.who.int/iris/handle/10665/66856 (2022.10.24).

7. Paul I. M. i wsp. Vapor rub, petrolatum, and no treatment for children with nocturnal cough and cold symptoms. Pediatrics. 2010; 126(6): 1092-9.

8. Kenia P. i wsp. Does inhaling menthol affect nasal patency or cough? Pediatr Pulmonol. 2008; 43(6): 532-7.

9. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Nasic.

10. Charakterystyka Produktu Leczniczego - Nasic Kids.

Tagi:

zdrowiekatar

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Kampania "W kobiecym interesie". Bezpłatne badania ginekologiczne

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zimne ręce u dziecka. Kiedy powinny nas martwić?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kobieta w ciąży może pić kawę? Najnowsze wyniki badań

Czytaj więcej >

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >