Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 26.10.2022 09:39

Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?

Chłopiec z katarem
fot. pixabay.com/Victoria_paint

Przeziębienie u dzieci głównie objawia się obecnością kataru oraz niedrożnością (obrzękiem) nosa. Nie zalecane jest, by bagatelizować tego rodzaju infekcje u dzieci, gdyż w ich trakcie mogą rozwinąć się poważniejsza schorzenia, m.in. zapalenie zatok, ucha środkowego, zapalenie krtani, a nawet zapalenie płuc. W przypadku przeziębienia powinniśmy więc działać objawowo, aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwych symptomów, jak np.: katar.

Usuwanie wydzieliny z nosa. Prawidłowe wydmuchiwanie nosa

Przede wszystkim należy nauczyć dziecko poprawnie wydmuchiwać nos. Każda dziurka powinna być wydmuchiwana osobno i delikatnie, przy zakryciu sąsiedniej dziurki. Dodatkowo nadmiar wydzieliny z nosa można usunąć mechaniczne, za pomocą tzw. gruszki czy aspiratora. Usuwanie wydzieliny za pomocą metod mechanicznych można wspomóc podaniem wody morskiej, czy soli fizjologicznej przed i po zabiegu, by jednocześnie przyspieszyć usunięcie gęstej wydzieliny oraz nawilżyć błonę śluzową nosa.

Zastosowanie wody morskiej, czy soli fizjologicznej

Ważne jest oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny, by ułatwić oddychanie oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli katar jest gęsty i trudno go wydostać, można zastosować preparaty w sprayu czy w postaci kropli z solą fizjologiczną, bądź też roztwory wody morskiej. Aby dokonać tego w sposób skuteczny, należy donosowo podać co najmniej 2–3 ml takiego płynu (roztworu). Pomoże to rozpuścić katar, skuteczniej usunąć zanieczyszczenia z nosa, jak i pozytywnie wpłynie na jego obrzękniętą śluzówkę.   

Pojenie

Przyjmowanie ciepłych płynów (np. ciepła herbata, rosół) może łagodzić katar poprzez upłynnienie wydzieliny w nosie, a co za tym idzie umożliwienie łatwiejszego jej usunięcia. Z tego względu zaleca się, by w trakcie przeziębienia przyjmować większą ilość płynów.   

Aromaterapia 

Aby dziecko odczuło poprawę drożności nosa, można zastosować aromaterapię z olejków eterycznych. Zastosowanie w tym celu mentolu sprawi, że będzie ono miało poczucie odetkanego nosa. Stosowanie maści uwalniających olejki eteryczne nie wpływa na katar, jednak może być pomocne w łagodzeniu objawów takich jak kaszel, ale także ułatwiać zasypianie.

Tagi: Zdrowie katar