portalparentingowy.pl

fot. Kelly Sikkema, Unsplash.com

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Główny doradca premiera: ,,Powrót dzieci do szkół z klas 1-3 w kwietniu jest możliwy tam, gdzie jest mało zakażeń''

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Kulik

Udostępnij:

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM powiedział, że tam, gdzie jest mniej zakażeń, powrót najmłodszych uczniów możliwy jest jeszcze w kwietniu.

- Powrót dzieci do szkół z klas 1-3 w kwietniu jest możliwy tam, gdzie jest mało zakażeń, czyli w województwach wcześniej zamkniętych - mówił profesor.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Według prof. Horbana do nauki stacjonarnej szybciej mogą wrócić uczniowie z tych województw, gdzie o dwa tygodnie wcześniej został wprowadzony lockdown.

Na stwierdzenie Roberta Mazurka z RMF FM, że Minister Edukacji naciska, by w ostatnim tygodniu kwietnia do szkół wrócili najmłodsi uczniowie, ekspert odpowiedział:

- Dzieciom 1-3, dla ułatwienia dodaję. Czyli to jest lepiej, bo to są małe dzieci, które raczej mało chorują. Mogą transmitować tego wirusa, o ile zachorują. Ale one generalnie chorują rzadziej, dlatego że są, paradoksalnie, dość odporne na koronawirusa, jako że często są zakażane ,,kuzynami" tego naszego Covidu.

Warto zaznaczyć, że Przemysław Czarnek wielokrotnie podkreślał, iż powrót do nauki stacjonarnej będzie odbywał się stopniowo, od najmłodszych do najstarszych roczników. Wyjątkiem mogą być uczniowie, którzy przygotowują się do egzaminów, czyli maturzyści i ósmoklasiści. Nie wykluczał też nauczania hybrydowego.

Zniesienie obostrzeń

Dopytywany o zniesienie innych obostrzeń i o to, co będzie doradzał premierowi prof. Horban tłumaczył, że na razie nie może odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od obserwacji trendów.

- Tak już mówiąc po ludzku. Zakładamy po to (maseczki - przyp. red.), żeby ludzie nie umierali w nadmiarze. Jeżeli nadal mamy kilkaset zgonów dziennie, to oznacza, że jeszcze wirus jest niebezpieczny, epidemia jest nadal bardzo niebezpieczna - mówił doradca premiera.

Przypomnijmy, że dziś Ministerstwo Zdrowia informowało o 7283 nowych przypadkach zakażenia COVID-19 w Polsce. Z powodu koronawirusa zmarło 48 osób, z powodu współistnienia zakażenia z innymi chorobami zmarły 53 osoby.

Dziś premier Morawiecki poinformował, że do 10 maja każdy pełnoletni obywatel powinien otrzymać e-skierowanie i będzie mógł zarejestrować się na szczepienie. 

– Do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli zarejestrować się na terminy szczepień. Jutro przedstawimy szczegóły - mówił minister Dworczyk.

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Terapia pedagogiczna

Szkoła

Terapia pedagogiczna

Czytaj więcej >
Ćwiczenia dla dyslektyków

Szkoła

Ćwiczenia dla dyslektyków

Czytaj więcej >
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Szkoła

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Czytaj więcej >
Dziecko

Szkoła

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej. Przyznał, że nie był świadomy istnienia ważnego problemu

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Czytaj więcej >