Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 18.03.2022 01:00

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

logopeda
fot. jaroon, canva.com

Większość ludzi myśli, że logopeda zajmuje się głównie korekcją wad wymowy. Tymczasem na zajęcia można się wybrać już z noworodkiem. Wsparcie otrzymają także osoby dorosłe. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica i być sygnałem, aby udał się z dzieckiem do logopedy?

Do logopedy powinno się wybrać zawsze kiedy pojawią się wątpliwości związane z prawidłowym rozwojem mowy i komunikacji dziecka. Wdrożona terapia w zależności od problemu może ograniczyć się do kilku zajęć lub być długotrwała.

Kiedy do logopedy?

Do logopedy należy się z dzieckiem wybrać, kiedy rodzic zauważy, że jego rozwój mowy jest zaburzony, odstaje od rówieśników lub kiedy wymawia ono nieprawidłowo pojedyncze głoski. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie można także przesadzać. Jednak jak czytamy na stronie logospec.pl warto wybrać się do logopedy, kiedy

  • niemowlę ma około 3 miesiące i nie głuży,

  • w wieku 6-7 miesięcy dziecko nie gaworzy, czyli nie wymawia ciągów sylab np. bababa,

  • dziecko ma około rok i nie wymawia pojedynczych słów,

  • dziecko w wieku dwóch lat ma ograniczony zasób słownictwa lub nie tworzy prostych zdań, np. mama daj

  • dziecko czteroletnie nie potrafi wymawiać głosek s, z, c, dz

  • pięciolatek nie potrafi wymawiać głosek sz, rz, cz, dż

  • sześciolatek nie wymawia głoski r

  • siedmiolatek nie wymawia lub ma problem z wymawianiem jakichś głosek

Logopeda może pomóc nawet noworodkowi

Jeżeli istnieje taka potrzeba do logopedy, można wybrać się nawet z noworodkiem. Należy to zrobić, kiedy zauważymy, że niemowlę ma trudności ze ssaniem, połykaniem, gryzieniem czy żuciem. Logopeda wykona wtedy badania i udzieli niezbędnego wsparcia.

Ponadto bez względu na wiek wizyta u logopedy jest konieczna kiedy dziecko mówi niewyraźnie, nie reaguje na imię i polecenia, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, jąka się, sepleni, ma często otwartą buzię i nadmiernie się ślini.

Objawem, który także może być sygnałem dla rodziców, aby wybrać się z dzieckiem do logopedy, są trudności z jedzeniem lub nauką czytania, pisania. Warto skonsultować się także kiedy planowane jest leczenie ortodontyczne lub w trakcie jego trwania w celu ocenienia sposobu połykania, pozycji spoczynkowej języka, budowy narządów mowy, a także, aby wspomóc leczenie ortodontyczne.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Parenting

Tagi: Logopeda