Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Kiedy zaczyna się pierwszy tydzień ciąży?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 16.03.2022 01:00

Kiedy zaczyna się pierwszy tydzień ciąży?

ciąża
fot. Tatiana Dyuvbanova, canva.com

Ciąża to jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety. Przeważnie przyszłe mamy dowiadują się o niej po kilku tygodniach. Czasem zastanawiają się kiedy zaczął się pierwszy tydzień ciąży. Co ciekawe nie jest to moment zapłodnienia.

Pierwszy tydzień ciąży zaczyna się jeszcze przed zapłodnieniem, kiedy organizm dopiero przygotowuje się do ciąży, a kobieta ma okres. Dopiero po kilku dniach dojdzie do uwolnienia komórki jajowej i zapłodnienia.

Kiedy zaczyna się pierwszy tydzień ciąży?

Pierwszy tydzień ciąży nie zaczyna się w chwili zapłodnienia, ale umownie liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, poprzedzającej zapłodnienie. W rzeczywistości jest to czas, kiedy kobieta jeszcze nawet nie wie, że będzie w ciąży.

Właśnie dlatego ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni, W pierwszym tygodniu ciąży kobieta nie jest jeszcze świadoma, że w zbliżającym się cyklu owulacyjnym, czyli za około 10-18 dni zajdzie w ciążę.

Pierwszy tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży liczony przez lekarzy jest czym innym niż pierwszy tydzień ciąży od zapłodnienia. Podczas tego pierwszego w organizmie kobiety rozpoczyna się cykl miesiączkowy. W tym czasie nie pojawiają się jeszcze typowe objawy ciąży, takie jak mdłości czy zmęczenie.

Warto pamiętać, aby zawsze zapisywać dokładny dzień rozpoczęcia miesiączki, ponieważ podczas pierwszej wizyty u ginekologa z podejrzeniem o ciąży, zapyta on to. Pierwszy dzień miesiączki zostanie wtedy przez niego uznany za początek pierwszego tygodnia ciąży.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl