Kiedy zakładać czapkę dziecku? Lekarz wyjaśnia, jak unikać popełniania nieświadomych błędów
Jesień to niepewny czas, jeżeli chodzi o pogodę. Aura potrafi zmienić się z godziny na godzinę. Raz świeci ostre słońce, a za chwilę jest już zimno i wietrznie. Rodzice często nie wiedzą jak ubrać dziecko w te jesienne dni. Pediatra przekonuje jednak, że nie warto ubierać dzieci zbyt grubo.
Jesienna pora wprawia wielu rodziców w zakłopotanie. Panuje taka pogoda, że nie wiadomo jak się ubrać. Zawsze jednak kiedy poczujemy, że nam jest za zimno lub za ciepło możemy włożyć coś cieplejszego, lub się rozebrać. Sytuacja się komplikuje kiedy jesteśmy rodzicami i musimy także zadbać o odpowiedni ubiór naszego dziecka. Często boimy się, żeby się nie przeziębiło i ubieramy je za ciepło. W dodatku, chociaż bardzo często sami nie nosimy jeszcze czapki, zakładamy je naszym dzieciom.
Przegrzanie
Jak tłumaczy Monika Działowska w wywiadzie przeprowadzonym przez portal mamadu.pl, zakładanie dziecku czapki, podczas gdy świeci słońce, może prowadzić do przegrzania organizmu. Lekarka obala także mit, jakoby przez uszy miały wpadać wirusy lub bakterie, powodując przewianie. Wyjaśnia, że w naszych drogach oddechowych mamy rzęski, których funkcją jest wydalanie patogenów na zewnątrz.
Ubierając dziecko za ciepło, narażamy je na częstsze infekcje. Problem pojawia się wtedy, kiedy zbyt grubo ubrany maluch podczas aktywności na świeżym powietrzu się zgrzeje i rozbierze. Wtedy nie trudno o zachorowanie.
Kiedy założyć dziecku czapkę?
Jak wyjaśnia lekarz, "kilkuletnim dzieciom zakładamy czapkę mniej więcej wtedy, kiedy sobie". Kiedy jest ciepło, a my sami nie nosimy czapek i rozpinamy kurtki, to dziecko można ubrać podobnie. Jedynym wyjątkiem jest wiatr. Można wtedy założyć cienką czapeczkę lub kaptur.
W przypadku małych dzieci, które jeszcze nie potrafią powiedzieć, co czują, rodzice muszą podjąć decyzje samodzielnie. Aby sprawdzić, czy jest im zimno, warto dotknąć rączek albo karku dziecka. Jeżeli chodzi o niemowlęta, nie powinny mieć założonych czapek w pomieszczeniach. Jak twierdzi lekarka, mózg lepiej rozwija się w niższych temperaturach.
Pediatra twierdzi także, że lepiej ubrać dziecko zbyt cienko niż zbyt grubo. Warto pamiętać również o tym, aby zawsze zdjąć dziecku czapkę i kurtkę kiedy wsiadamy do samochodu. Następnie ubrać je dopiero kiedy będziemy chcieli z niego wysiąść. Jeżdżenie w czapce i kombinezonie w samochodzie, a następnie wychodzenie na niskie temperatury nie jest dla dziecka zdrowe.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
-
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
-
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: mamadu.pl