portalparentingowy.pl
Uczniowie boją się włączać kamery poczas lekcji

fot. unsplash.com/Ben Mullins

Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Nauczanie zdalne niesie ze sobą wiele problemów. Najczęściej mówi się o nieskuteczności systemu co do przekazywania odpowiedniej ilości wiedzy. Jednak samo korzystanie z kamer podczas zajęć również przysporzyć może prowadzić do poważn

Zarówno nauczyciele, jak i rodzice skarżą się, że zdalne prowadzenie zajęć prowadzi do wielu problemów. Najczęściej mówi się tych związanych z przekazywaniem wiedzy uczniom, jak i utrwalaniem przez nich odpowiedniej ilości materiałów.

Jednak przeniesienie lekcji do internetu wywołało również inne problemy. Przez nie niektórzy uczniowie boją się włączać kamerki w czasie zajęć. Obawiają się, że inni uczniowie mogą wykonać zdjęcie lub zrzut ekranu, co stanie się powodem do żartów i szyderstw. W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy uczeń ma obowiązek do włączenia kamery podczas lekcji?

Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji

W internecie nie brakuje wpisów zamieszczonych przez rodziców, których dzieci padły ofiarą okrutnych żartów właśnie przez zdjęcie wykonane podczas zdalnej lekcji. Wśród uczniów uczących się wciąż w domach obserwuje się poważny problem dotyczący przemocy psychicznej.

W mediach społecznościowych powstają liczne grupy wewnątrz klas, do których dostęp mają tylko wybrani. Często prowadzone są na nich dyskusje, w których członkowie oceniają i szydzą ze swoich kolegów i koleżanek z klasy. Wystarczy, aby ktoś z włączoną kamerką pokazał się w nietypowej pozie, albo niekorzystnym kadrze, aby w klasie zaczęły krążyć przeróbki felernego zdjęcia.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku uczennicy, której wykonano zdjęcie podczas lekcji WF-u. Sprawa odbiła się szerokim echem w polskich mediach, ale nie zakończyła problemu.

Ze strachu przed wyśmianiem, uczniowie zaczęli się bać, włączać kamery podczas lekcji, co nie podoba się niektórym nauczycielom. Trzeba jednak wiedzieć, że włączenie kamery podczas lekcji absolutnie nie jest obowiązkiem ucznia, co niekiedy twierdzą niektórzy nauczyciele.

W rozporządzeniu Ministra Edukacji brak jakiejkolwiek wzmianki, że zdalne nauczanie, ma być prowadzone w formie video rozmowy. Owszem dyrektorzy ustalają regulamin prowadzenia lekcji w trybie zdalnym, ale w samym rozporządzeniu nie ma określonego przepisu, że uczeń ma mieć włączoną kamerę podczas lekcji.

Przede wszystkim jest tam wskazane, że nauczanie zdalne jest dozwolone. Lekcja może trwać od 30 do 60 minut, a dyrektor w regulaminie określa szczegóły, jak to nauczanie zdalne ma wyglądać. Każdy uczeń powinien mieć też sprzęt, który zapewnia łączenie się na odległość. Nie ma natomiast w rozporządzeniu wymogu, że musi być to łączenie wideo. I tu powstają właśnie kontrowersje, dlatego że różni nauczyciele inaczej to interpretują - wyjaśniała w "Dzień dobry TVN" adwokat Eliza Kuna.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Ministerstwo Edukacji przekazało ważną wiadomość. Chodzi o wakacje 2021

  • Kontrowersyjne zmiany już od 1 marca. Dotyczą pomocy lekarskiej dla dzieci i nie tylko, rodzice są oburzeni

  • Jak chronić dzieci przed smogiem? Kilka ważnych rad od doktora

Źródło: edziecko.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >