portalparentingowy.pl
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

pixabay_joffi

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Kolka jest dużym problemem zarówno dla niemowlęcia, jak i jego rodziców. Aby sobie z nią poradzić, warto skorzystać ze sprawdzonych metod, które pomogły już wielu maluszkom

Kolka jest powszechnym problemem, który najczęściej dotyka niemowląt między 4 a 6 tygodniem życia. Dla wielu osób może być nieco zaskakujące, że lekarze nadal nie poznali dokładnie przyczyn ataków kolki. Na szczęście o wiele więcej wiemy na temat sposobów, dzięki którym można sobie z nią poradzić.

Sprawdzone sposoby, dzięki którym kolka stanie się jedynie niemiłym wspomnieniem

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się kolki u niemowlęcia. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej u jednych dzieci, a inne u drugich, dlatego warto wypróbować wszystkie. 

Pierwszą metodą na pozbycie się nieprzyjemnej dolegliwości jest ogrzanie brzuszka maluszka. Można do tego użyć ciepłego ręcznika, przeprasowanej pieluszki lub termoforu. Według niektórych rodziców skuteczna może okazać się też ciepła kąpiel.

Nieco ulgi może przynieść niemowlęciu również owinięcie w kocyk i przytulanie. Stwarza to bowiem odczucia podobne do tych, które dziecko może mieć jeszcze w brzuchu matki. 

Innym sposobem, który może sprawdzić się podczas kolki, jest kołysanie dziecka. Ważne, aby było one łagodne i rytmiczne. Gwałtowne i nierówne ruchy mogą tylko pogorszyć sytuację. 

Kolejną metodą, której warto wypróbować, jest poddanie niemowlęcia wpływowi monotonnych dźwięków. Rodzice twierdzą, że w tym przypadku świetnie sprawdzić może się na przykład szum suszarki, dźwięk odkurzacza, a nawet odgłosy, które wydaje pracujący wentylator. W ostatnim czasie popularność zyskują również specjalne zabawki wydające monotonne dźwięki. 

Pomocny może okazać się również masaż brzuszka. Aby wykonać go poprawnie, powinniśmy zacząć od delikatnych ruchów dłonią, wykonywanych zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Następnie masujemy brzuszek na przemian lewą i prawą dłonią. Jedną wykonujemy ruchy okrężne, a drugą półkoliste. 

Ostatnim sposobem na łagodzenie ataków kolki jest podanie środków farmakologicznych. Nie powinniśmy jednak stosować ich na własną rękę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Nie wszystkie środki będą bowiem odpowiednie dla każdego dziecka. 

Może również zdarzyć się tak, że objawy, które uznajemy za kolkę, będą w rzeczywistości miały źródło gdzie indziej. Jeśli zatem wymienione w artykule sposoby nie sprawdzą się, warto również udać się po radę do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Dzieci wrócą do szkoły zaraz po Wielkanocy? Minister Zdrowia odpowiada

  • Jak chronić dziecko w sieci? Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale potrafi być również niebezpieczny

  • Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?

źródło: Parenting.pl

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >