portalparentingowy.pl
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

pixabay_joffi

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Kolka jest dużym problemem zarówno dla niemowlęcia, jak i jego rodziców. Aby sobie z nią poradzić, warto skorzystać ze sprawdzonych metod, które pomogły już wielu maluszkom

Kolka jest powszechnym problemem, który najczęściej dotyka niemowląt między 4 a 6 tygodniem życia. Dla wielu osób może być nieco zaskakujące, że lekarze nadal nie poznali dokładnie przyczyn ataków kolki. Na szczęście o wiele więcej wiemy na temat sposobów, dzięki którym można sobie z nią poradzić.

Sprawdzone sposoby, dzięki którym kolka stanie się jedynie niemiłym wspomnieniem

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się kolki u niemowlęcia. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej u jednych dzieci, a inne u drugich, dlatego warto wypróbować wszystkie. 

Pierwszą metodą na pozbycie się nieprzyjemnej dolegliwości jest ogrzanie brzuszka maluszka. Można do tego użyć ciepłego ręcznika, przeprasowanej pieluszki lub termoforu. Według niektórych rodziców skuteczna może okazać się też ciepła kąpiel.

Nieco ulgi może przynieść niemowlęciu również owinięcie w kocyk i przytulanie. Stwarza to bowiem odczucia podobne do tych, które dziecko może mieć jeszcze w brzuchu matki. 

Innym sposobem, który może sprawdzić się podczas kolki, jest kołysanie dziecka. Ważne, aby było one łagodne i rytmiczne. Gwałtowne i nierówne ruchy mogą tylko pogorszyć sytuację. 

Kolejną metodą, której warto wypróbować, jest poddanie niemowlęcia wpływowi monotonnych dźwięków. Rodzice twierdzą, że w tym przypadku świetnie sprawdzić może się na przykład szum suszarki, dźwięk odkurzacza, a nawet odgłosy, które wydaje pracujący wentylator. W ostatnim czasie popularność zyskują również specjalne zabawki wydające monotonne dźwięki. 

Pomocny może okazać się również masaż brzuszka. Aby wykonać go poprawnie, powinniśmy zacząć od delikatnych ruchów dłonią, wykonywanych zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Następnie masujemy brzuszek na przemian lewą i prawą dłonią. Jedną wykonujemy ruchy okrężne, a drugą półkoliste. 

Ostatnim sposobem na łagodzenie ataków kolki jest podanie środków farmakologicznych. Nie powinniśmy jednak stosować ich na własną rękę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Nie wszystkie środki będą bowiem odpowiednie dla każdego dziecka. 

Może również zdarzyć się tak, że objawy, które uznajemy za kolkę, będą w rzeczywistości miały źródło gdzie indziej. Jeśli zatem wymienione w artykule sposoby nie sprawdzą się, warto również udać się po radę do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Dzieci wrócą do szkoły zaraz po Wielkanocy? Minister Zdrowia odpowiada

  • Jak chronić dziecko w sieci? Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale potrafi być również niebezpieczny

  • Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?

źródło: Parenting.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Jak często kąpać noworodka? Skuteczne porady krok po kroku

Czytaj więcej >