portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?
pixabay

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

19 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Wielu rodziców oczekując na malucha, który wkrótce do nich dołączy, zastanawia się, jaki kolor będą miały jego oczy. Okazuje się, że posiadając odpowiednią wiedzę, możemy ocenić prawdopodobieństwo przyjścia na świat malucha z określoną barwą tęczówki.

undefined

Kolor oczu dziecka. Jak go przewidzieć?

Chcąc przewidzieć, jaki kolor oczu będzie miało nasze dziecko, warto zdać sobie sprawę, że kluczowe w tym przypadku są geny oraz ich kombinacje. Z uwagi na te drugie, nie będziemy mogli określić koloru oczu dziecka ze stuprocentową pewnością. Możemy natomiast określić prawdopodobieństwo wystąpienia danej barwy.

Dziecko otrzymuje od rodziców po dwie pary genów, które odpowiadają za barwę tęczówki. Za ciemne kolory odpowiadają geny dominujące, za jasne natomiast recesywne, które są słabsze.

Osoba obdarzona ciemnymi oczami jest w stanie przekazać potomkowi parę genów złożoną z dominującego i recesywnego lub dwóch dominujących. Osoby z jasnymi oczami mają zawsze dwa geny recesywne.

Mogłoby się zatem wydawać, że dziecko rodziców, którzy mają ciemne oczy, również będzie je miało. Okazuje się jednak, że może być inaczej, ponieważ istnieje możliwość przekazania maluchowi po jednym genie recesywnym, co obdarzy go jasnymi tęczówkami.

W przypadku rodziców z jasnymi oczami sprawa jest nieco prostsza. Zdecydowana większość takich par ma dzieci o takiej samej barwie tęczówek.

W sieci można znaleźć dużo kalkulatorów barwy oczu dziecka. Oczywiście można z nich korzystać, gdyż często wyliczone przez nie predykcje się sprawdzają, ale niestety nie są bez wad. Nie uwzględniają bowiem odcieni kolorów.

Co ciekawe w odległej przeszłości wszyscy ludzie mieli ciemne oczy. Dopiero nowa mutacja genu, która według naukowców pojawiła się na terenie północnej Europy, zaburzyła ten porządek.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Kolor oczu dziecka może w pewnym stopniu zmienić się wraz z upływem lat. Dzieje się tak dlatego, że noworodki posiadają mało pigmentu zwanego melaniną, odpowiadającego za barwę tęczówki. Większość z nich rodzi się przez to z jasnymi oczami. Poziom melaniny zwiększa się wraz z ekspozycją na światło. O docelowym kolorze oczu możemy mówić dopiero około 3 roku życia dziecka.

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy