Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Koronawirus a atopowe zapalenie skóry. Pandemia zaostrzyła objawy wśród młodych
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 14.02.2022 01:00

Koronawirus a atopowe zapalenie skóry. Pandemia zaostrzyła objawy wśród młodych

Chłopiec w masce
fot. Maksym Vynohradov, canva.com

Pandemia koronawirusa stała się dużym problemem dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Przewlekły stres i ciągłe poczucie zagrożenia sprawiły, że objawy AZS nasiliły się, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. "Pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego" - ostrzegają eksperci.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna o nawracającym przebiegu. Jej objawy nasilają się okresach dużego stresu lub lęku. Ze względu na to pandemia koronawirusa stała się wielkim utrapieniem dla osób z AZS.

Koronawirus a atopowe zapalenie skóry

Z badań z 2020 roku wynika, że na atopowe zapalenie skóry choruje w Polsce 96 tys. młodzieży w wieku 12-17 lat. Choroba ta objawia się świądem, wykwitami, suchością i podrażnieniem skóry, a także czerwonymi plamkami na ciele. Według prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Hubert Godziątkowskiego pandemia koronawirusa odcisnęła szczególne piętno na młodzieży cierpiącej na AZS.

- Poczucie zagrożenia ze strony wirusa, trudności w szkole związane ze zdalnym nauczaniem, izolacje, kwarantanny i ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowały, że u wielu młodych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry zaostrzyły się objawy choroby — przekazał dla portalu parenting.pl.

Błędne koło AZS

Hubert Godziątkowski zauważył, że objawy AZS same w sobie wywołują wielki stres. W ten sposób doprowadzają do zaostrzenia symptomów i wywołania efektu "błędnego koła". Co gorsza, ta niepozorna choroba potrafi niesamowicie utrudnić życie i sprawić, że funkcjonowanie w społeczeństwie staje się nawet niemożliwe.

- Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, wpływa na naukę i relacje młodych ludzi z rówieśnikami. Niszczy ich fizycznie i psychicznie, ponieważ pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego.

AZS w lżejszej lub silniejszej formie towarzyszy chorym przez całe życie. Niedawno jednak badania kliniczne wykazały zaskakującą skuteczność terapii biologicznej. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała ją przełomową.

- Leczenie biologiczne opiera się na zastosowaniu cząsteczek białkowych wytwarzanych przez organizmy żywe, które hamują lub naśladują działanie białek naturalnie występujących u człowieka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi: koronawirus