portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Lapisowanie – kiedy umówić się na zabieg?
pixabay.com

Lapisowanie – kiedy umówić się na zabieg?

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Czym jest lapisowanie i kiedy powinno się wykonać zabieg?

Lapisowanie to technicznie rzecz ujmując zabieg impregnujący zęby mleczne. Jest to metoda zwalczania próchnicy u dzieci. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje się w momencie, w którym inne formy leczenia zęba takie jak założenie plomby nie jest już możliwe. Wśród wielu rodziców krąży mit o tym, że mlecznych zębów się nie leczy, oraz że nie trzeba kontrolować stanu uzębienia dziecka, dopóki nie pojawią się zęby stałe. Jest to myślenie błędne, ponieważ zęby mleczne na swój sposób „przygotowują” żuchwę dziecka na pojawienie się zębów stałych. Przedwczesne wypadanie mleczaków może spowodować, że zastępujące je zęby stałe będą krzywe lub wyrosną w niewłaściwy sposób, a to może skutkować problemami ze zgryzem a nawet koniecznością podjęcia leczenia ortodontycznego.

Lapisowanie obecnie wykonuje się przy użyciu dwóch substancji. Każda ma swoje wady i zalety. Większość dentystów poleca lapisowanie przy użyciu azotanu srebra, który jest preparatem o wyższej skuteczności, jednak zabarwia on zęby dziecka na czarno. Możliwe jest też lapisowanie zębów dziecka chlorkiem cynku, substancja ta nie powoduje przebarwienia na zębach pacjenta, niestety nie jest równie skuteczna co azotan srebra.

Wady i zalety lapisowania

Lapisowanie jest zabiegiem, który ma szereg zalet, ale też kilka wad, które dla wielu rodziców są dodatkowym argumentem przeciwko leczeniu zębów mlecznych. Zacznijmy może od zalet – przeprowadzenie zabiegu lapisowania nie trwa długo, więc można go przeprowadzić nawet w przypadku szczególnie ruchliwych i niecierpliwych pacjentów, jest też bezbolesny, więc nie powinien być dla małoletniego pacjenta traumą. Kolejną, dość oczywistą zaletą jest ochrona zębów mlecznych przed utratą ich zanim będzie to wynikało z naturalnego rytmu. To, jak wspomnieliśmy wcześniej jest szczególnie istotne, gdy rozmawiamy o problemach z wyżynaniem się zębów stałych, profilaktyce wad zgryzu a także przeciwdziałaniu zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych, czy wad wymowy dziecka. Poza tym leczenie mleczaków likwiduje również bakterie próchnicze, dzięki czemu nie dostaną się one do krwi i nie będą powodowały dodatkowego osłabienia organizmu.

Jeśli chodzi o wady lapisowania – pomimo istnienia dwóch metod lapisowania, większość dentystów zaleca wykonywanie zabiegu przy użyciu roztworu zawierającego wysokie stężenie azotanu srebra. Wiąże się to z zabarwieniem zęba dziecka na kolor czarny. Na szczęście zabarwieniu ulega wyłącznie chora część zęba, tam, gdzie nie było ubytku kolor zęba nie zmienia się. Należy też pamiętać, że zabieg nie ma charakteru stricte leczniczego. Stosowany jest jako ostateczność (gdy na inne metody jest już za późno) i ma za zadanie zatrzymanie rozwoju próchnicy. Lapisowaniem nie wyleczymy zębów. Nie pozwalamy im się po prostu do końca zepsuć.

Jak wygląda zabieg lapisowania?

Wykonanie zabiegu lapisowania wymaga przejścia przez kilka etapów. Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie zęba a w szczególności uszkodzonej tkanki. Czyszczenie wstępne wykonuje się przy użyciu wody utlenionej. Zanim przystąpi się do właściwej części zabiegu lapisowania chory ząb (lub zęby) trzeba wypłukać a następnie dokładnie wysuszyć oraz zabezpieczyć przed dostaniem się do niego śliny.

Kolejnym krokiem lapisowania (a pierwszym krokiem lapisowania właściwego) jest dezynfekcja chorego zęba przy użyciu specjalnego płynu, po którym chory ząb nasącza się wybranym roztworem – pomimo mniej estetycznego koloru, większość dentystów poleca pozostanie przy azotanie srebra – na około 2-3 minuty. Lapisowanie, aby było skuteczne musi zostać zakończone posmarowaniem leczonego zęba np. kwasem porogalusowym – dzięki temu na powierzchni zęba po lapisowaniu wytworzy się odporny na próchnicę białczan srebra.

Lapisowanie, aby było możliwie jak najbardziej efektywne, powinno zostać powtórzone przez 3 kolejne tygodnie, wielu dentystów jednak wykonuje 3 zabiegi podczas jednej wizyty. Ma to na celu zmniejszenie stresu dziecka związanego z leczeniem.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy