Lekarze apelują do rodziców. Dzieci wykonują wyzwanie ze ''Squid Game''
Specjaliści ostrzegają przed popularnym serialem "Squid Game". Mimo że nie jest to produkcja przeznaczona dla najmłodszych, to pojawia się coraz więcej przypadków wcielania się ich w bohaterów serialu. Według lekarzy wzrosła liczba hospitalizowanych dzieci z powodu oparzeń, spowodowanych właśnie naśladowaniem scen ze "Squid Game".
Brytyjskie stowarzyszenie Burn Association apeluje na Twitterze do rodziców o rozwagę po tym, jak zaczęło trafiać do szpitali coraz więcej dzieci z poważnymi poparzeniami skóry. Jak się okazuje spowodowanymi naśladowaniem przez najmłodszych scen z popularnego serialu Squid Game. Przed jego negatywnym wpływem na rozwój dzieci ostrzegają także psychologowie.
"Squid Game" zagrożeniem dla najmłodszych
"Squid Game" , to kontrowersyjna produkcja Netflixa, opowiadająca o ubogich ludziach, którzy przyjmują zaproszenie do udziału w grach. Skuszeni wysoką wygraną ryzykują własne życie. Serial pełen jest seksu, zabójstw, gwałtów i hazardu.
Wśród najmłodszych użytkowników Internetu popularne stało się branie udziału w wyzwaniu na Tik Toku, polegającym na stworzeniu charakterystycznych ciasteczek z serialu. "Przepis na plaster miodu" polega na wykreśleniu jakiegoś kształtu za pomocą szpilki na powierzchni plastra zrobionego z roztopionego cukru. Problem pojawia się kiedy trzeba wrzącą substancję przełożyć na papier do pieczenia. Karmel rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i w kontakcie ze skórą jest w stanie spowodować ciężkie poparzenia.
Poparzenia drugiego stopnia
14-letni Aiden Higgie z Sydney doznał oparzeń drugiego stopnia dłoni oraz głębokich oparzeń i uszkodzenia nerwów na nodze, po tym jak próbował podjąć wyzwanie plastra miodu. Chłopiec, korzystając z przepisu na Tik Toku, do wody dodał, sodę oczyszczoną i cukier, po czym włożył miksturę do kuchenki mikrofalowej.
Zagotowana mikstura po wyjęciu z mikrofalówki eksplodowała w dłoni nastolatka. Obrażenia, jakich doznał, były bardzo poważne. Lekarze obawiali się nawet, że konieczny będzie przeszczep skóry.
Serial źle wpływa na rozwój dzieci
Przed serialem ostrzegają rodziców także psycholodzy dziecięcy i pedagodzy, którzy dostrzegają w nim ogromne niebezpieczeństwo związane z oglądaniem go przez dzieci i młodzież. Jakub Andrzejczak, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury w dobie cyfryzacji świata zaapelował do rodziców na Facebooku, aby uświadamiali dzieci o niewłaściwym wpływie serialu na ich rozwój. - Prognozuję, że treści związane z serialem będą masowo pojawiały się w najbliższych tygodniach w świecie cyfrowym, głównie w mediach społecznościowych. Osoby wrażliwe na te treści oraz najmłodsi widzowie powinni unikać oglądania serialu Squid Game oraz instalowania mobilnych gier w kałamarnicę. Zadbajcie o to, by Wasze dzieci/uczniowie wiedzieli, że treści takie nie są właściwe dla ich rozwoju - napisał Jakub Andrzejczak.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
-
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
-
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: parenting.pl