portalparentingowy.pl Ciąża i poród Leukocyty w moczu w ciąży
unsplash.com/Suhyeon Choi

Leukocyty w moczu w ciąży

23 marca 2022

Leukocyty w moczu w ciąży - co oznaczają?

Leukocyty to białe krwinki i w przeciwieństwie do erytrocytów, które są czerwone, leukocyty nie mają barwy i jest ich znacznie mniej. Chronią one nasz organizm przed drobnoustrojami, takimi jak bakterie i wirusy. Leukocyty w moczu w ciąży w normalnej sytuacji nie występują, a jeśli się pojawiają, oznaczają rozwijające się w układzie moczowym lub płciowym zakażenie. Jeśli pomiar wykazuje, że nie ma ich dużo, to nie powinno nas to niepokoić. Dopiero znaczące podwyższenie ich poziomu ponad normę, zwłaszcza podczas ciąży, wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ zignorowanie tego objawu może zagrozić zdrowiu matki oraz jej nienarodzonego dziecka.

Częstą przyczyną podwyższonej ilości leukocytów jest infekcja układu moczowego. W ciąży to dość powszechna przypadłość, której sprzyja powiększająca się macica oraz rosnący płód. Pęcherz moczowy jest przez to uciskany, co czasami nie pozwala opróżnić go całkowicie, a w gromadzącym się tam moczu rozwijają się wtedy bakterie. Leukocyty w moczu w ciąży pojawiają się też w przypadku grzybicy pochwy, zapalenia nerek lub białkomoczu. Są to dolegliwości groźne dla dziecka, stąd badanie to jest bardzo ważne by mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo. Zazwyczaj po sprawdzeniu ilości leukocytów, wykonuje się kolejne badania diagnostyczne, aby określić przyczynę, dla której się pojawiły.

Leukocyty w moczu w ciąży - normy

Leukocyty w moczu w ciąży budzą obawy, gdy ich ilość jest bardzo duża. Jeśli w polu widzenia widać jedynie od 1 do 5, to mamy do czynienia z akceptowalną normą. Jednak gdy pojawia się ich 10 albo więcej, to jest to wyraźny sygnał, że wdało się zakażenie. Stan taki nazywamy leukocyturią.

Sygnałem dla mamy, że coś może być nie tak, może być ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, lub oddawanie go w niewielkich ilościach. Wszystko to może wskazywać na grzybicę pochwy. Jeśli zaś choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek, symptomami są nadciśnienie, krwiomocz, zanik apetytu i zaburzenia w prawidłowym działaniu układu pokarmowego. Niektóre dolegliwości jednak, jak na przykład białkomocz, nie dają żadnych widocznych objawów.

Leukocyty w moczu w ciąży - leczenie

Jeśli leukocyty w moczu w ciąży nie zostaną wykryte i nie przystąpi się do leczenia, konsekwencje mogą być poważne. Nie należy więc lekceważyć wspomnianych wyżej objawów i bagatelizować badań. Czasami nieleczona infekcja dotyka też nerek, a stąd krótka droga do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które może się skończyć przedwczesnym porodem.

Zazwyczaj w procesie leczenia stosuje się antybiotyki, które dobiera się na podstawie wyniku posiewu moczu. Ze względu na rozwój dziecka, czasami leczenie odkłada się do drugiego trymestru, aby nie zakłócić rozwoju płodu podawaniem leków. Na szczęście same antybiotyki są w tym przypadku bardzo skuteczne, stan zapalny znika już po kilku dniach. Warto jednak skupić się też na zapobieganiu chorobom, które mogą powodować zwiększone leukocyty w moczu w ciąży. Robi się to dbając o odpowiednie nawodnienie, częste korzystanie z toalety aby mocz nie miał okazji zbyt długo pozostawać w pęcherzu, unikając obcisłych spodni i dbając o higienę.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy