Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 16.05.2022 19:16

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Projekt bez tytułu (1)
fot. Jaspe, canva.com

Moda na konkretne imiona wciąż się zmienia. Niektóre imiona, które były modne sto lat temu, podobają się rodzicom także dzisiaj. Jedno imię żeńskie jest szczególnie popularne. Mało kto wie, że to hit sprzed wieku!

Obecnie popularnością wśród rodziców cieszy się pięć imion, które rodzice chętnie nadawali swoim dzieciom sto lat temu. Wśród nich jest tylko jedno imię żeńskie. To prawdziwy hit dzisiejszych czasów.

Popularne imiona męskie, które były modne 100 lat temu

  • Jan – imię męskie pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się z biblii. Po hebrajsku Jochanan oznacza „Jahwe jest łaskaw”.

  • Stanisław – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, które prawdopodobnie oznacza: "stań się sławnym" od połączenia słów: stani- ("stać, stać się, stanąć") oraz członu -sław ("sława").

  • Franciszek – imię męskie, które wywodzi się z włoskiego słowa francesco oznaczającego "Francuza", "Francuzika". Tak ojciec św. Franciszka z Asyżu nazwał swojego syna, kiedy wrócił z Francji.

  • Antoni – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Imię żeńskie modne sto lat temu i dziś

  • Zofia – imię żeńskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa "sophia", które oznacza "mądrość". W Polsce imię to występuje od XII wieku. Modne było sto lat temu i dziś również cieszy się dużą popularnością. W rankingu imion obecnie zajmuje drugie miejsce.

Najczęściej spotykanym zdrobnieniem imienia Zofia jest: Zosia, Zośka, Zosieńka, a osoba o tym imieniu obchodzi imieniny m.in. 15 maja. Jedną z najbardziej znanych osób, noszących to imię jest Zofia Zborowska-Wrona.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl, parenting.pl

Tagi: Zofia