Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Mama 6-latka myślała, że to zwykła wysypka. Okazało się, że chłopiec ma białaczkę
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 30.01.2022 01:00

Mama 6-latka myślała, że to zwykła wysypka. Okazało się, że chłopiec ma białaczkę

zdjęcie ilustracyjne
fot. Derek Thomson, unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)

Danielle Everson jest mamą 6-letniego chłopca, u którego na ciele pojawiła się dziwna wysypka, a następnie siniaki. Kobieta od razu postanowiła sprawdzić w Internecie, co zmiany te mogą oznaczać. Zaniepokoiła się, kiedy przeczytała, że mogą mieć coś wspólnego z białaczką.

Mieszkająca w Walii Danielle Everson myślała, że jej sześcioletni syn choruje na COVID-19, kiedy zauważyła na jego ciele wysypkę. Chłopiec był także osłabiony, senny i nieco blady. Później na jego ciele pojawiły się także siniaki.

Siniaki na ciele dziecka

Pierwsza myśl, jak przyszła do głowy kobiecie to, że siniaki powstały na skutek bójki z młodszym bratem, ale nie dawało jej to spokoju i postanowiła poczytać na ten temat w Internecie. Danielle załamała się kiedy przeczytała, że takie objawy mogą świadczyć o białaczce i zwierzyła się bliskiej osobie ze swoich podejrzeń. Krewna poleciła jej, żeby nie wierzyła we wszystko, co jest napisane w Internecie.

Kobieta nie posłuchała jej jednak i pojechała z synem do szpitala. Na diagnozę nie musiała czekać długo. Po badaniach okazało się, że matczyna intuicja jej nie zawiodła, a lekarze potwierdzili jej podejrzenia. Chłopiec miał wczesne stadium ostrej białaczki limfoblastycznej. Walczył także z wirusem SARS-CoV-2. Teraz czeka go długa chemioterapia, ale dzięki szybkiej reakcji matki i wdrożeniu leczenia ma duże szanse na wyzdrowienie.

Czym jest białaczka?

Ostra białaczka limfoblastyczna jest nowotworem szpiku kostnego, czyli tkanki wypełniającej kości. Zadaniem szpiku kostnego jest produkcja komórek krwi: erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych, odpowiedzialnych za odporność) i płytek krwi (biorą udział w procesie krzepnięcia). Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęściej występującym nowotworem u dzieci.

Do najczęściej występujących objawów ostrej białaczki limfoblastycznej zalicza się: gorączkę, nocne poty, zmęczenie, wybroczyny na skórze i siniaki pojawiające się na skórze bez powodu, bladość, krwawienia skórne i śluzówkowe, bóle brzucha, zmniejszenie apetytu, zmiany usposobienia, bóle kostno-stawowe, zakażenia bakteryjne i drożdżakowe, np. pleśniawki na błonie śluzowej jamy ustnej.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl, onkolmed.pl

Tagi: białaczka