matura
Unsplash.com/Jeswin Thomas
Katarzyna Augustyniak - 4 Maja 2021

Media informują, że mogło dojść do przecieku przed egzaminem maturalnym z języka polskiego

Właśnie rozpoczęły się egzaminy maturalne. Dzisiaj uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Okazuje się, że mogło dojść do przecieku. W sieci bardzo szybko pojawiły się doniesienia o temacie tegorocznej rozprawki.

Jeden z tematów tegorocznej rozprawki brzmiał: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Maturzyści mieli za zadanie zredagować wypowiedź na temat, odwołując się do Lalki Bolesława Prusa.

Jak się okazuje, fraza lalka ambicja już od wczesnych godzin porannych była jednym z najczęstszych haseł wyszukiwanych w sieci. To samo dotyczyło pojęć takich, jak: ambicja w lekturach, czy motyw ambicji. Popularność tych fraz została odnotowana w województwie podlaskim. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w wywiadzie, jakiego udzielił portalowi Onet Kobieta, oświadczył, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Szef CKE wydał oświadczenie

Dane, które odnotowano za pośrednictwem Google Trends nie bez przyczyny budzą wiele podejrzeń. Według raportu, frazy bezpośrednio związane z tegorocznym tematem rozprawki były nagminnie wyszukiwane w sieci już od godziny 7 rano.

Szef CKE dał maturzystom wskazówkę na chwilę przed egzaminami. Powiedział, co teraz powinni zrobićSzef CKE dał maturzystom wskazówkę na chwilę przed egzaminami. Powiedział, co teraz powinni zrobićCzytaj dalej

Jak wiadomo, do podejrzeń o przecieku informacji dotyczących arkuszy maturalnych dochodzi nie pierwszy raz. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Wtedy również sprawa dotyczyła matury z języka polskiego.

8 czerwca 2020 jeszcze przed godziną 7 rano w województwie podlaskim zauważono spory wzrost wyszukiwań frazy wesele elementy fantastyczne. Przypomnijmy, że temat zeszłorocznej matury z języka ojczystego brzmiał: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela".

W 2020 roku sprawa także została zgłoszona na policję.

Przed maturzystami jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym: z matematyki i z języka obcego. W tym roku nastąpiła jednak dodatkowa zmiana. Uczniowie nie muszą przystępować do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Artykuły polecane przez redakcję Portalu Parentingowego:

Źródło: Onet, Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News