pixabay.com

Menopauza a ciąża

23 marca 2022

Menopauza a ciąża – objawy

Menopauza to czas znaczących zmian w organizmie kobiety. Ich wynikiem jest utrata płodności, a prowadzi do tego wiele objawów, które mogą okazać się dość uciążliwe. Zazwyczaj przekwitanie, jak też nazywana jest menopauza, pojawia się około pięćdziesiątego roku życia, chociaż może to nastąpić też kilka lat wcześniej.

Najbardziej rozpoznawalnym objawem jest brak miesiączki, ale może to być również jej zaburzony cykl, który utrzymuje się przez długi czas. Pojawiają się też problemy z układem moczowym, takie jak nietrzymanie moczu albo częste parcie na pęcherz. Popularne jest też częste odczuwanie uderzającej fali gorąca i nadmierna potliwość.

Bardzo często przechodzące menopauzę kobiety cierpią na zaburzenia snu czy to w formie problemów z zaśnięciem, czy też budzenia się w środku nocy, pozornie bez powodu. Senność za to pojawia się w ciągu dnia, a towarzyszy jej zmęczenie, nawet gdy nie poprzedzał go żaden zwiększony wysiłek fizyczny.

Można wtedy cierpieć na depresję, wahania nastroju i częste zmiany emocjonalne. Pojawiają się bóle głowy, libido jest mniejsze niż zazwyczaj, bez powodu bolą też mięśnie, a sercu zdarza się zwiększać częstotliwość uderzeń.

Zdarza się, że wymienione dolegliwości pojawiają się nagle, bez zapowiedzi oraz z dużym natężeniem. Często też występuje ich kilka jednocześnie. Obciąża to nie tylko organizm kobiety, ale także jej psychikę.

Menopauza a ciąża – jakie są szanse?

Nawet przy zaburzonym, nieregularnym cyklu miesiączkowym może dojść do zapłodnienia. Oznacza to, że menopauza a ciąża to nie są automatycznie wykluczające się zjawiska. Zdarza się, że dopiero wchodząca w okres menopauzy kobieta zachodzi również w ciążę.

Nie należy więc zaprzestać antykoncepcji tylko dlatego, że pojawił się okres przekwitania. Przechodząca menopauzę kobieta może korzystać ze wszystkich dostępnych metod zapobiegania ciąży, jak na przykład środków plemnikobójczych, antykoncepcji mechanicznej (mogą to być na przykład kapturki), można też stosować antykoncepcję hormonalną. Taka istnieje pod postacią tabletek, zastrzyków (tych nie stosuje się po pięćdziesiątym roku życia), implantów podskórnych albo zwyczajnej pigułki po.

Menopauza a ciąża często są też ze sobą mylone, ponieważ po części pokrywają się ich objawy. Zanik miesiączki i plamienia, częste zmiany nastroju, bóle głowy, zmęczenie – to wszystko może być początkiem zarówno menopauzy jak i ciąży. W razie wątpliwości można wykonać domowy test ciążowy.

Istotną rolę odgrywa też monitorowanie poziomu stężenia hormonu w organizmie. Nie tylko będzie mogło ono ostrzec przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, ale także poinformuje jeśli doszło do ciąży, podczas której poziomy odpowiednich hormonów się zwiększają. Po przejściu menopauzy zaczyna się jednak okres bezpłodności.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy