Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę. Chodzi o zapotrzebowanie na pracowników po szkołach branżowych
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 07.02.2022 01:00

Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę. Chodzi o zapotrzebowanie na pracowników po szkołach branżowych

Przemysław Czarnek EN
fot. Beata Zawadzka/East News

W jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego? Minister Edukacji i Nauki zapowiedział, na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy. Wśród nich m.in. automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych oraz monter stolarki budowlanej.

Minister Edukacji i Nauki podał komunikat zawierający prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Alfabetyczny wykaz zawiera 30 zawodów, na które – ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa – jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.

Zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej

Prognoza sporządzona została w celu wsparcia rozwoju szkolnictwa branżowego przez stymulowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Przewiduje się, że wśród branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników będzie branża budowlana.

- W branży wciąż występują znaczne niedobory pracowników w niektórych zawodach. Przewiduje się dalsze znaczne zapotrzebowanie na pracowników branży w kolejnych latach na skutek utrzymującej się aktywności budownictwa mieszkaniowego oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych - podaje MEiN.

Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy?

Zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy to: automatyk, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Wśród najbardziej pożądanych zawodów są także: betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej. Te pięć zawodów na liście krajowej znalazło się po raz pierwszy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: twitter.com, gov.pl