portalparentingowy.pl
Chłopiec pije wodę canva PRO

fot. ElenaNichizhenova, canva.com

Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki

31 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redaktor

„Jeśli już teraz wyrabiasz u dziecka nawyk picia wody — podziękuje Ci ono w przyszłości. Kilkuletnie dzieci rzadko z własnej woli proszą o wodę, a często odmawiają rodzicom, którzy zachęcają je do picia. Wynika to z niepełnego rozpoznania potrzeb fizjologicznych własnego ciała, a także z niechęci do tracenia czasu na coś, co nie wydaje się atrakcyjne” — mówi nam Karolina Filipiak, ekspertka z ekologicznego centrum zdrowia Arkana Smaku, mama dwójki rezolutnych maluchów. 

Jako rodzic nie oczekuj więc, że dziecko z własnej woli będzie prosiło Cię o pięć szklanek wody dziennie. Zastosuj sprytne sztuczki, dzięki czemu picie stanie się czymś fajnym i niezauważalnie wejdzie do najlepszych nawyków Twojej latorośli.

Woda może mieć smak!

Jeżeli maluch jest przyzwyczajony do smaku słodkich soków i napojów, trudno mu będzie polubić picie zwykłej wody. Świetnym sposobem na urozmaicenie smaku wody jest dodanie do niej ulubionych owoców. Woda naprawdę przejmuje ich smak! Można kupić specjalne butelki z ustnikiem, które mają wsad na owoce. Świetnym sposobem będzie również przygotowanie wielkiego dzbanka z owocową wodą dla całej rodziny. 

Starsze dzieci warto zaangażować w mycie, obieranie i krojenie owoców, a na pewno chętnie spróbują tego, co same przygotowały. Może będą ciekawe, jak smakuje woda z plastrami ogórka albo listkami mięty? Możliwości jest mnóstwo, a dziecko szybko nauczy się, że napój wcale nie musi być bardzo słodki, aby dobrze smakował.

Butelka butelce nierówna

Czasem rodzicom trudno zrozumieć, jak ważne są dla dziecka z pozoru nieistotne niuanse. Z perspektywy kilkulatka picie wody cały czas z tej samej butelki jest wielką nudą i szkoda na to czasu. Jeżeli jednak zaproponujesz mu wodę w:

  • nowym, fajnym bidonie,

  • kolorowej butelce z filtrem, 

  • kubku z ulubionym bohaterem 


— to zupełnie inna sprawa!

Ewelina Klimek, ekspertka produktowa z internetowego ekobazaru Arkana Smaku, podpowiada: „Sam fakt picia z czegoś nowego stanie się dla dziecka atrakcyjny i przez jakiś czas będzie miało urok nowości. Oczywiście wszystkie te gadżety się nudzą i nie ma sensu ciągle kupować nowych. Ale sprytny rodzic wie, że to, co się znudziło, należy schować i ponownie wyjąć za kilka tygodni, aby ponownie uzyskać efekt wow! Warto również proponować wielorazowe kolorowe słomki w fantazyjnych kształtach, fikuśnie dekoracje szklanek i wszelkie niestandardowe naczynia, z których picie wody może sprawić frajdę. Nawet przez krótki czas”.

Picie podczas przyjęcia dla pluszaków

Zabawa to zawsze dobry sposób na przemycanie wartościowych nawyków. Zaproponowanie dziecku zabawy z częstowanie "hebatką" ulubionych zabawek będzie czymś nowym i zaskakującym. Zwłaszcza gdy w zabawkowych kubeczkach naprawdę będzie coś do picia. Maluch doceni to, że rodzic pozwolił mu na wykorzystanie wody w zabawie i chętnie wypije to, czego nie udało się wypić misiom. Ryzyko porozlewania napoju jest w tej metodzie spore, ale ilość wody, która trafi do małego brzuszka i tak powinna być zadowalająca. 

Pozwalanie na samodzielność

Często najlepszą metodą oddziaływania na dziecko jest zaufanie i pozwolenie mu na samodzielność. Dobrym pomysłem jest stworzenie w domu kącika z wodą, czyli miejsca, w którym będzie stał dzbanek i kubek, z których maluch sam może skorzystać. 

Samodzielne radzenie sobie z czynnością, która do tej pory była zarezerwowana tylko dla rodziców, to powód do dumy! Dziecko będzie chciało powtarzać ją jak najczęściej, aby doskonalić swoje umiejętności. 

Rodzinny obiad to kolejna dobra okazja, aby maluch wykazał się samodzielnością i nalał wodę dla wszystkich przy stole. Nie należy bać się powierzania dziecku szklanych naczyń. Jest to najlepszy sposób, aby nauczyło się ono samodzielności. 

Budowanie świadomości własnego ciała

Odczuwanie pragnienia nie dla każdego dziecka jest czymś oczywistym. Rodzic może nauczyć malucha rozpoznawać ten stan i kojarzyć go z potrzebą napicia się. Zwracaj uwagę na momenty, gdy dziecko jest zdenerwowane, niespokojne i marudne albo gdy prosi Cię o jakąś przekąskę, i pytaj, czy nie napiłoby się wody. 

Dobrym sposobem jest również ustalenie skali pragnienia - np. od 1 do 3 - i proszenie malucha, aby spróbował określić, jak bardzo chce mu się pić. Kontakt z potrzebami własnego ciała będzie niezastąpioną podstawą kształtowania dobrych nawyków w przyszłości.

Karolina Filipiak z Arkanów Smaku podsumowuje: „Idealna metoda nauczenia dziecka picia wody prawdopodobnie nie istnieje, dlatego dobrze jest wziąć na warsztat kilka z nich i kreatywnie dostosować do wieku oraz osobowości malucha. Pamiętajmy jednak, że przykład płynie z góry i dziecko najwięcej nawyków przejmie od nas samych. Pijmy więc wodę na zdrowie, bawiąc się przy tym tak dobrze, jak tylko się da!”


logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.Tagi:

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >