portalparentingowy.pl
Dzieci

unsplash

Nauczycielka powiedziała, że wakacje dla dzieci są za długie. Podała powody

22 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Alicja Czepli

Udostępnij:

Znana ekspertka parentingowa podzieliła się kontrowersyjną opinią. Jej zdaniem dwumiesięczne wakacje są nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe.

  • Znana blogerka, Karolina Mazurek opublikowała kontrowersyjny wpis

  • Postawiła w nim tezę, że szkolne wakacje powinny trwać krócej

  • Podała konkretne rozwiązania, które lepiej by się sprawdziły

Przez lata przyzwyczailiśmy się do dwumiesięcznych letnich wakacji. Okazuje się jednak, że to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Ekspertka zaproponowała szereg lepszych rozwiązań i wytłumaczyła dlaczego tak długa przerwa w nauce jest szkodliwa.


Wakacje są za długie - przekonuje znana ekspertka

Ostatnie lata, a nawet miesiące wprowadziły wiele zmian w polskim szkolnictwie. Tym jednak co pozostaje niezmienne jeszcze od czasów naszych rodziców i dziadków są wakacje trwające 2 miesiące, dają dla naszych pociech dużo czasu i przestrzeni na odpoczynek. Dla niektórych nawet za dużo.

Okazuje się, że niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Karolina Mazurek na swoim znanym blogu parentingowym opowiedziała dlaczego nie jest fanką dwumiesięcznych wakacji. Jej zdaniem tak długa przerwa w nauce jest szkodliwa i prowadzi do poważnych, negatywnych skutków.

Powołała się na badania, których wyniki są szokujące. Okazuje się, że dwa miesiące bez intelektualnej stymulacji, czyli na przykład bez ani jednej przeczytanej książki, powodują że dzieci zapominają cały miesiąc szkolnej nauki. Wydaje się to niezbyt dużo, jednak gdy przypomnimy sobie, że w czerwcu dziecko już się praktycznie niczego nie uczy, zaś we wrześniu nauka zaczyna się późno możemy zobaczyć, że sprawa jest poważna.Jak powinny wyglądać zdrowe wakacje?

Jak zapobiegać temu efektowi zapominania u naszych pociech? Przede wszystkim nauczycielka zwróciła uwagę na to, że w czasie wakacji istotne jest by dzieci znajdywały sobie jakieś zajęcie. Wiadomo, że nie zawsze możemy być z nimi cały dzień, należy jednak pilnować by nie spędzały całych dni z nosem w telefonie.

Co ciekawe przywołała kiedy powstał pomysł dwumiesięcznych wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przykładowo podała systemy jakie się sprawdzają w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, gdzie wakacje trwają 6 tygodni. Za to częściej zdarzają się dłuższe przerwy w trakcie roku szkolnego.

Błędów w systemie jest niestety więcej - ekspertka powołała się także na to, że dzieci często w weekendy są zawalone nadmiarem pracy domowej. Przez to nie uczą się odpoczywać i tak naprawdę są cały czas przemęczone, a efekty w nauce spadają.


Popieracie taką zmianę?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać

  • Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

  • Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Źródło: Mamadu

Alicja CzepliAutor

Jestem młodą, ambitną osobą. Moje największe zainteresowania to kino, literatura i polityka. Bardzo sobie cenię nowe wyzwania i pozyskiwanie ciekawych doświadczeń.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >