portalparentingowy.pl
Objawy: niedoboru magnezu u dzieci

pixabay

Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Rola magnezu dla rozwoju organizmu młodego człowieka jest bardzo istotna. Objawy niedoboru tego ważnego pierwiastka powinny być znane każdemu rodzicowi

Magnez pełni bardzo ważną funkcję w organizmie młodego, ale i też starszego człowieka. Objawy jego niedoboru nigdy nie powinny być lekceważone przez rodziców, ponieważ mogą utrudniać prawidłowy rozwój naszej pociechy, a także negatywnie wpłynąć na jakość jego życia. 

Magnez jest bardzo ważny dla organizmu młodego człowieka. Jak rozpoznać objawy jego niedoboru?

Eksperci twierdzą, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących prawidłowy rozwój dziecka. Do jego najważniejszych zadań należą udział w syntezie witaminy D, regulacja przewodnictwa nerwowego w komórkach mięśniowych, zwiększenie odporności na stres, pośredni udział w mineralizacji kości oraz wspomaganie procesów myślowych związanych między innymi z zapamiętywaniem i uczeniem się. 

Podstawową przyczyną występowania niedoboru magnezu u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Jedzenie pokarmu typu fast food zamiast posiłków bogatych w świeże warzywa oraz picie słodzonych napojów zamiast soków owocowych odciskają swoje piętno na zdrowiu dziecka.

Rzadziej zdarza się również, że niedobór magnezu wywołuje skażenie wody lub powietrza w miejscu, którym żyje dziecko. Kolejnym powodem mogą być choroby przewodu pokarmowego upośledzające wchłanianie ważnych składników odżywczych.

Do objawów niedoboru magnezu u dzieci zaliczyć możemy problemy z koncentracją, nadmierną pobudliwość nerwową, która niekiedy przeradza się nawet w agresję, częste poczucie lęku i niepokoju, wahania nastroju, problemy z zasypianiem, zaburzenia rytmu pracy serca, drżenie kończyn i języka, osłabienie siły mięśni, nawracające i bolesne skurcze, bóle brzucha, łamliwość kości i paznokci, a także nieprawidłowy rozwój kości i zębów.

Zauważenie części z powyższych objawów powinno dać rodzicom jasny sygnał do działania. Pamiętajmy jednak, że trafnej oceny przyczyn wystąpienia objawów może dokonać jedynie specjalista, ponieważ symptomy mogą być wywołane przez inne negatywne stany organizmu, na które uzupełnienie magnezu nie pomoże. 

Uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie za pomocą diety jest możliwe, jeśli włączymy do niej produkty zbożowe z nieprzetworzonej mąki, kasze, zielone warzywa, jajka oraz mięso. 

Możliwa jest także suplementacja magnezu, która jednak powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Szpital: dziewczynka ugryziona przez chomika

Zdrowie

9-latka trafiła do szpitala przez ugryzienie chomika. Do rany wdało się niebezpieczne zakażenie

Czytaj więcej >
Jajeczka wielkanocne mogą być niebezpieczne

Zdrowie

Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Czytaj więcej >
Spożywanie kawy w ciąży

Zdrowie

Spożywanie kawy w czasie ciąży

Czytaj więcej >
Biegunka u dzieci

Zdrowie

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Czytaj więcej >
Choroba hashimoto u dzieci

Zdrowie

Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych

Czytaj więcej >
Ciążą: druzgocząca diagnoza

Zdrowie

Małżeństwo przez lata starało się o dziecko. Podczas badania USG lekarz zauważył dużą zmianę na szyi dziecka

Czytaj więcej >