Nauka zdalna zostanie przedłużona? Wiceminister edukacji odpowiada
"Nam bardzo zależy na tym, aby młodzież w maksymalnym, stacjonarnym stopniu korzystała z polskiej oświaty w szkole" - przekazał Tomasz Rzymkowski podczas rozmowy dla stacji TVP. Wiceminister edukacji i nauki zapewnił o powrocie do szkół w najbliższy poniedziałek. Placówki wrócą do starego trybu pracy.
Rzymkowski w "Kwadransie politycznym" poinformował o powrocie do nauczania stacjonarnego. Od 10 stycznia decyzje o przejściu na tryb zdalny lub hybrydowy będą podejmowane przez dyrektorów poszczególnych placówek po konsultacji ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Czy do szkół wróci nauka zdalna?
20 grudnia 2021 roku we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych została wprowadzona nauka zdalna. Zgodnie z zapowiedziami rządu miała ona trwać do 9 stycznia 2022. Oznaczałoby to, że już w najbliższy poniedziałek uczniowie wrócą do szkoły. Mimo to wielu rodziców wciąż ma wątpliwości. Tomasz Rzymkowski podczas rozmowy dla stacji TVP zapewnił, że Ministerstwo Edukacji nie planuje przedłużenia trybu online.
- Co do zasady nauka w trybie stacjonarnym, natomiast tam, gdzie mamy ogniska COVID-u w zależności od ich wielkości, w konsultacji ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, dyrektor podejmuje decyzje o przejściu w tryb zdalny całej placówki czy też części placówki, wtedy mówimy o nauczaniu hybrydowym — powiedział Rzymkowski w "Kwadransie politycznym".
Tomasz Rzymkowski przekazał również, że dla ministerstwa ważne jest utrzymanie nauki stacjonarnej. Uczniowie powinni mieć możliwość korzystania z "polskiej oświaty".
- Nam bardzo zależy na tym, aby młodzież w maksymalnym, stacjonarnym stopniu korzystała z polskiej oświaty w szkole.
Decyzja MEiN ws. nauki zdalnej
Na oficjalnej stronie rządowej ukazała się już informacja ws. nauki zdalnej. Ministerstwo Edukacji wydało komunikat skierowany do wszystkich uczniów i nauczycieli.
- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki stacjonarnej.
Resort zaapelował także do dyrektorów o zadbanie o bezpieczeństwo uczniów w trakcie nauczania stacjonarnego. W tym celu stworzone zostały specjalne wytyczne.
- Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej — czytamy na stronie gov.pl
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję
Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę
Źródło: tvp.pl