portalparentingowy.pl
Kobieta i dziecko

Elements.envato.com (CC0 Domena publiczna)

Współczesne nianie. Rodzice podzielili się ważnymi informacjami ws. wyboru opiekunki

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Wybór niani dla dziecka we współczesnych czasach nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele rodziców początkowo boi się zaufać obcej osobie, której przekazać ma do opieki swojego malucha. Ważnymi opiniami na temat wyboru niani

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się jak wybrać nianię dla swojego dziecka? Nie jesteś sam. Wybór niani zapewne będzie wyzwaniem, ale jest parę wskazówek jak to zrobić najlepiej.

Wskazówki dotyczące wyboru niani

Chcesz zatrudnić nową nianię i zastanawiasz się czym najlepiej się sugerować? Oto kilka wskazówek:

Sprawdź referencje kandydatki - najważniejsze w zatrudnieniu nianiu jest upewnienie się, że osoba ta jest dobrym wyborem. Jak to zrobić? Uzyskaj wszystkie najważniejsze referencje o przeszłości kandydatki, dzięki temu poznasz opinie innych pracodawców.

Przeprowadź wywiad - przed dokonaniem wyboru niani, nie zapomnij przeprowadzić z nią szczerej rozmowy. Powinieneś osobiście poznać potencjalne kandydatki. Pomoże ci w tym dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej i zadanie kandydatkom pytań na które chcesz poznać odpowiedzi. Nie bój się zdawać trudnych pytań odnośnie kryzysowych sytuacji.

Sprawdź edukacje - idealym pomysłem jest sprawdzenie, czy kandydatka ma doświadczenie w opiece nad dziećmi, psychologii i edukacji. Tego typu wykształcenie pomoże wspierać nianię w codziennej pracy. Studia, szkolenia pozwolą rodzicowi odetchnąć, że niania przygotowana jest na każdą sytuację i poradzi sobie w ciężkich momentach.

Przeprowadź test - umów się na parę godzin próbnych z kandydatką na nianię. Sprawdź jaka jest interakcja między dzieckiem a opiekunką. Taki pomysł może być dobrym początkiem. Zarówno niania jak i dziecko poznają się nawzajem.

Zastanów się czego potrzebuje twoje dziecko - twoje dziecko zapewne ma swoje hobby i szczególne potrzeby. Może lubić grać na jakimś instrumencie lub uprawiać sport. Dowiedz się, czy potencjalna niania jest w stanie wspierać malucha w jego ulubionych zajęciach.

Rodzice opowiedzieli o współczesnych nianiach

Wiele ciekawych pomysłów na tzw. sprawdzenie idealnej niani można odnaleźć na forach dla rodziców. Na forum.parenting.pl powstała grupa "współczesna niania", gdzie rodzice dzielą się swoimi opiniami i pomysłami związanymi z zatrudnianiem niani.

Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć dobrą opiekunkę, nie wiem, czy tylko ja tak trafiam, jedna nie miała podejścia do dzieci, druga ciągle miała jakieś żądania. Nie wiem jak mam znaleźć dobrą nianię - wyznała jedna zaniepokojona mama.

Wiele osób doradziło kobiecie, że warto porozmawiać z najbliższymi koleżankami, aby wybrać najlepszą nianię. Czasami tzw. droga pantoflowa może być najlepszą opcja, gdyż koleżanki mające starsze dzieci mogą polecić nam swoją nianię sprzed lat.

Życie nie jest usłane różami, jeszcze życie cię tego nie nauczyło? Zakręć się trochę, popytaj koleżanek, jak one znajdują nianie. Ja znalazłam nianię z ogłoszenia, ale w czasie rozmowy kwalifikacyjnej dokładne ja prześwietliłam. Dodatkowo przez pewien czas kontrolowałam jej poczynania za pomocą ukrytej kamerki - skomentowała inna mama.

W sprawie korzystania z kamerek wypowiedziało się wielu rodziców na forum. Jedna osoba wyznała, że początkowo używała kamerki każdego dnia, kiedy kobieta miała przyjść. Natomiast kiedy zobaczyła, że niania dobrze wykonuje swoją pracę, zaprzestała tak częstych działań. Po jakimś czasie kobieta używała kamerki sporadycznie.

Warto pamiętać, że wybór niani dla dziecka to jeden z ważniejszych wyborów, kiedy dziecko jest małe. Jeśli znajdziemy nianię, której będziemy ufali, spokojnie będziemy mogli skupić się na codziennych obowiązkach, bez obawy, że coś się stanie naszemu dziecku.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Dziecko ma 1 z tych 3 objawów? Wiemy, czym to może grozić

  • Ania Starmach o ustawie antyaborcyjnej. "Nie wierzę"

  • Lekarka pokazała "test papieru toaletowego". Chciała ostrzec rodziców

Źródło: Certifiednannies.com; Forum.parenting.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >