portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Niemowlę ślini się
pixabay.com

Niemowlę ślini się

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Po co dziecku ślina?

Żeby móc w pełni zrozumieć zagadnienie ślinienia się dziecka, należy najpierw zrozumieć, jakie funkcje spełnia ślina w życiu młodego człowieka – organizm ludzki w większości przypadków bowiem nie działa bezcelowo. Jakie funkcje spełnia zatem ślina?

  • Jest pierwszym przystankiem w procesie trawienia – poprzez zawarte w niej enzymy, które ten proces inicjują i dzięki nim następuje początkowy rozkład pokarmu.

  • Pomaga przełykać rozdrobniony pokarm.

  • Nawilża śluzówkę jamy ustnej, ułatwia mówienie, chroni jamę ustną przed skaleczeniami, które mogłyby spowodować znajdujące się w niej przedmioty.

  • Stanowi naturalną barierę ochronną przeciwko bakteriom, utrudniając ich przenikanie do przewodu pokarmowego.

Ślinienie się niemowlaka – kiedy i dlaczego można się go spodziewać?

W pierwszych miesiącach życia niemowlę nie będzie potrzebowało śliny, ponieważ nie mówi, jego pokarm ma płynną konsystencję a ochronę przed bakteriami zapewniają w większości przypadków przeciwciała, które malec spożywa wraz z mlekiem mamy (jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym rodzice powinni wybierać produkty zawierające oligosacharydy). Ślinianki u dziecka zaczynają pracować nieco intensywnej po około 4 tygodniach od urodzenia, a największy przeskok nadchodzi po osiągnięciu przez dziecko wieku 4 miesięcy. Kalendarz rozwojowy niemowlaka wskazuje również 5. miesiąc jako moment na zwiększenie produkcji śliny – dziecko zaczyna wówczas bawić się aparatem mowy, ze śliny robi między innymi bańki. Kolejnym krokiem milowym w procesie ślinienia się, jest czas od mniej więcej szóstego miesiąca życia, kiedy u większości dzieci zaczyna się proces ząbkowania oraz wielu rodziców właśnie w tym okresie zaczyna rozszerzać dietę swoich pociech. Ząbkowanie powoduje obrzmienie, delikatny stan zapalny w dziąsłach oraz ich ból. Wzmożona produkcja śliny to jedna z reakcji małego organizmu na zaistniałą sytuację. Wprowadzenie pokarmów o nieco bardziej stałej konsystencji ma na tym etapie życia malucha sporo sensu, ponieważ duża ilość śliny ułatwi ich rozdrabnianie, połykanie oraz trawienie. Objawy związane z nadprodukcją śliny będą się nasilały w momencie, gdy dziecko zacznie odkrywać swoje kończyny. Choć brzmi to nieco absurdalnie, to dzieci do pewnego momentu swojego życia nie są świadome istnienia swoich kończyn i nie potrafią nimi w sposób celowy poruszać. Po czym poznać, że to się zmieniło – zaczynają wkładać dłonie i stopy do buzi. A to powoduje zwiększenie ślinienia się.

Czy ślinienie się niemowlaka może być objawem choroby?

Niestety, rodzice niemowląt muszą być stale czujni w trosce o swoje pociechy, ponieważ nadmierne ślinienie się niemowląt może być objawem przynajmniej kilku niepokojących chorób lub nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Do tych najczęściej występujących zaliczamy:

  • obniżone napięcie mięśniowe – uwarunkowane neurologicznie schorzenie polegające na osłabieniu pracy mięśni, w tym przypadku osłabione będą mięśnie okolicy ust, co będzie powodowało brak kontroli nad ich pracą i zwiększony wyciek śliny;

  • zapalenie nagłośni – poza ślinieniem się daje również inne objawy, takie jak kaszel czy trudności z oddychaniem;

  • mononukleoza – popularna (ale też niebezpieczna) choroba zakaźna przenoszona przez ślinę, poza wzmożonym ślinieniem się daje takie objawy jak bóle ciała, ropny nalot na migdałkach czy gorączka w okolicy do 39stopni Celsjusza.

Po czym poznać, że ślinienie się dziecka jest nadmierne i może być objawem choroby? Cóż, tu musi zadziałać mechanizm codziennej obserwacji i intuicji rodzica, ponieważ pierwsze objawy mogą być nie do zauważenia dla osoby nie przebywającej stale z dzieckiem. Jeśli rodzice niepokoją się nadmiernym ślinotokiem lub produkcja śliny u dziecka nagle zwiększyła się, może być to sygnał do kontaktu z lekarzem.

Co zrobić ze ślinieniem się u niemowlaka?

Jeśli ślinienie się dziecka nie ma podłoża w chorobie lub obniżonym napięciu mięśniowym, wówczas nie ma podstaw do żadnego leczenia. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy w żaden sposób reagować na ślinienie się niemowlaka – ślina może podrażniać delikatną skórę dziecka i powodować konieczność częstej zmiany garderoby. Warto zaopatrzyć się w dużą ilość śliniaków, które zabezpieczą szyję i najbardziej narażoną część garderoby maluszka. Drugą rzeczą jest posiadanie pod ręką zwilżonej przegotowana wodą pieluchy tetrowej, która będzie używana do przecierania buzi dziecka.

W przypadku ślinienia się spowodowanego obniżonym napięciem mięśniowym – trzeba stosować się do zaleceń lekarza oraz fizjoterapeuty.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy