Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Niezwykły przypadek ciąży pozamacicznej. Miała płód w wątrobie
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.12.2021 01:00

Niezwykły przypadek ciąży pozamacicznej. Miała płód w wątrobie

Płód w wątrobie
fot. tiktok.com/@nicu_musings

Michael Narvey, lekarz z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Kanadzie, nigdy czegoś takiego nie widział. W jego gabinecie pojawiła się 33-letnia kobieta borykająca się z 14-dniowym krwawieniem miesiączkowym. Okazało się, że w jej wątrobie znajdowała się ciąża pozamaciczna.

Narvey to nie tylko pediatra, ale i aktywny użytkownik aplikacji TIkTok. Na swoim profilu dzieli się zaskakującymi faktami medycznymi i opowiada o ciekawych przypadłościach swoich pacjentów. Tym razem pokazał internautom coś niesamowitego.

Płód znajdował się w jej wątrobie

Dr Michael Narvey, pediatra pracujący Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie w Kanadzie, musiał podzielić się tą historią z obserwatorami. Według jego relacji do szpitala przyszła 33-letnia pacjentka, która przez 14 dni cierpiała na krwawienie miesiączkowe. Przyznała, że wcześniejszy okres miała 49 dni wcześniej. Lekarze podjęli się badania USG jamy brzusznej. Okazało się, że w wątrobie kobiety znajdował się płód.

- Myślałem, że widziałem już wszystko — skomentował sytuację lekarz.

Medycy jak najszybciej zdecydowali zająć się pacjentką. Ciąża pozamaciczna była dla niej dużym zagrożeniem. Szybko trafiła na stół operacyjny. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie.

Ciąża pozamaciczna — czym jest i jak do niej dochodzi?

Ciąża pozamaciczna to taka, której nie da się uratować. Zwykle obserwuje się jej występowanie w jajowodzie, jajniku, jelitach czy szyjce macicy.

- Widzimy je [ciąże pozamaciczne, przyp. red.] czasami w jamie brzusznej, ale nigdy w wątrobie. To jest dla mnie pierwszy taki przypadek — przyznał dr Narvey.

Na początku ciąża pozamaciczna daje takie same objawy jak zwykła, zdrowa ciąża. Jednak podczas badania USG lekarz powinien zauważyć nieprawidłowości. W sytuacji stwierdzenia ciąży pozamacicznej, pacjentce podaje się leki, które ją kończą. W nagłych przypadkach kobieta trafia na stół operacyjny.

@nicu_musings Where is this ectopic #pregnancy ⁉️Believe it or not! #doctor #baby #doctorsoftiktok #fypシ #foryoupage ♬ original sound - Dr Michael Narvey

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Tagi: ciąża