portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Katar u noworodków. Czy kolor wydzieliny ma znaczenie?
Commons.wikimedia.org/ CC0 Domena publiczna

Katar u noworodków. Czy kolor wydzieliny ma znaczenie?

29 października 2020
Autor tekstu: Jessika Piechocka

Każdy rodzic powinien uważać na katar u noworodków. Zatkany nos lub przeziębienie u dziecka może się pogorszyć z powodu słabego układu odpornościowego. Jeśli maluch ma zatkany nos lub katar, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do pediatry.

Dlaczego dziecko ma katar?

Katar zazwyczaj powodowany jest przez wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych lub przeziębienia. Inne występujące przyczyny dziecięcego kataru to:

  • infekcje zatok;

  • podrażnienie spowodowane ciałem obcym w nosie;

  • podrażnienie z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Zimą łatwiej jest o przejściowy katar, ponieważ powietrze jest bardziej suche, tworzy się więcej śluzu, który utrzymuje wilgotność przewodów nosowych.

Kolor śluzu dziecka

Katar dziecka może występować w różnych kolorach. Przedstawiamy, co oznaczają kolory śluzu dziecka:

  • Przezroczysta wydzielina występuje najczęściej i nie powinna być powodem do niepokoju. Może być oznaką alergii, reakcji na zimne/ suche powietrze, lub pierwszą oznaką przeziębienia.

  • Biała wydzielina występuje częściej u niemowląt powyżej pierwszego roku życia. Biały kolor jest spowodowany spożyciem nabiału i nie ma się czym martwić. Mleko zagęszcza śluz, a niemowlęta i małe dzieci mają tendencję do spożywania dużej ilości nabiału. U starszych dzieci, biały śluz może być oznaką odwodnienia.

  • Żółta wydzielina nie oznacza, że twoje dziecko ma obecnie infekcję zatok. Wydzielina może żółknąć, gdy przeziębienie zamienia się w chorobę. Jeśli dziecko ma żółtą wydzielinę przez ponad dwa tygodnie, umów się z lekarzem, aby zapobiec rozwojowi infekcji zatok.

  • Wydzielina może zmienić kolor na zielony wraz z rozwijającą się chorobą. Jeśli rano, po obudzeniu twoje dziecko, ma zieloną wydzielinę z nosa, nie musisz się martwić. Kiedy dziecko śpi, bakterie gromadzą się w śluzie i zmieniają kolor wydzieliny na zielony. Jeżeli jednak utrzymuje się ona przez kilka dni, umów się z maluchem na wizytę do pediatry, który zbada dziecko.

  • Kolory, od jaskrawoczerwonego do pomarańczowego i brązowego, wskazują na obecność krwi w śluzie dziecka. Brązowy kolor oznacza, że starsza, sucha krew wypływa z nosa twojego dziecka. Jaśniejsze czerwone kolory to oznaki świeżej krwi. Nos niemowląt może krwawić bez większego powodu.

  • Śluz o kolorze czarnym lub szarym oznacza, że dziecko przebywało w miejscu, gdzie było zanieczyszczone powietrze.

Źródło: www.care.com

Obserwuj nas w
autor
Jessika Piechocka

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy