portalparentingowy.pl
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

pixabay.com/Endho

Nowy program dla rodziców. Kto będzie mógł skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ?

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Basia Bujar

Udostępnij:

Rząd przygotował nowy program w ramach Polskiego Ładu. Dzięki nim rodzice dzieci będą mogli otrzymać nawet 12 tysięcy złotych. Przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie będzie zależało od innych świadczeń, takich jak 300 plus czy 500 plus. Świadczeniobiorcy będą musieli spełnić jednak jeden istotny warunek.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o kolejnym programie stworzonym w ramach Polskiego Ładu. To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przeznaczony dla rodzin z dziećmi. Wsparcie dla rodziców ma wynieść maksymalnie 12 tysięcy złotych.

300-plus

Program 300 plus. Jak złożyć wniosek?

CZYTAJ DALEJ

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to?

Już niedługo rodzice będą mogli sięgnąć po kolejne wsparcie od rządu. Tym razem będzie to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dodatek, którego celem jest między innymi łagodzenie niekorzystnych trendów demograficznych. Na razie, jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jest to jedynie projekt ustawy. Wszystko wskazuje jednak na to, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być kolejnym, obok 300 plus i 500 plus, wsparciem dla polskich rodzin z dziećmi. W ramach pomocy rządu świadczeniobiorcy będą mogli pobrać aż 12 tysięcy złotych – albo 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, albo 1000 złotych miesięcznie przez rok.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kto skorzysta?

Nowy program wspierający rodziny z dziećmi ma być niezależny od innych świadczeń rządowych. Oznacza to, że rodzice będą mogli korzystać z niego, pobierając jednocześnie 300 plus czy 500 plus. Mimo to jest jeden warunek – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługiwać będzie dopiero na drugie oraz każde kolejne dziecko.

- W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Radia Wrocław.

To jednak nie wszystko. Ważny jest również wiek – dodatek rządowy przysługiwać będzie bowiem dzieciom między 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami zadecydują, czy chcą otrzymywać 1000 złotych przez rok, czy 500 złotych przez dwa lata.

Według szacunków, które przytoczył serwis infor.pl, w pierwszym roku obowiązywania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wsparciem ma zostać objętych około 410 tysięcy dzieci. Pieniądze będą wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Dokładamy kolejne 12 tys. złotych (...) To jest wzorzec, którzy zauważyliśmy w innych krajach, takich jak Republika Czeska – skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl, infor.pl

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >