portalparentingowy.pl
Objawy: niedoboru żelaza

pixabay

Objawy niedoboru żelaza u dzieci. Łatwo je przeoczyć, a bardzo negatywnie wpływają na rozwój

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Dzieci potrzebują wielu pierwiastków do prawidłowego rozwoju. Bez wątpienia jednym z nich jest żelazo. Objawy jego niedoboru powinien znać każdy rodzic

Niedobór żelaza u dzieci to bardzo poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Pierwiastek jest bowiem bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju naszych pociech. Niestety wielu rodziców ma poważne problemy z tym, aby rozpoznać deficyt żelaza u swoich dzieci. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę. 

undefined

Żelazo jest bardzo ważne dla organizmów dzieci. Jak rozpoznać jego deficyt?

Pierwsze objawy niedoboru żelaza u dzieci nie są charakterystyczne, co tylko utrudnia ich rozpoznanie. Dzieje się tak, ponieważ organizm przez pewien czas korzysta jeszcze z rezerw, jakie zgromadził wcześniej. Już wtedy mogą się jednak pojawić symptomy takie jak nadmierna męczliwość i rozdrażnienie. 

W późniejszym etapie, wraz z pogłębieniem problemu, występują też bóle głowy, problemy z koncentracją, zmniejszenie apetytu, zwiększona podatność na pojawianie się siniaków i częste krwawienie z nosa. 

Najczęstszą przyczyną występowania niedoboru żelaza jest źle skomponowany jadłospis. Rzadziej zdarza się, że odpowiadają za niego choroby, do których zaliczamy celiakię oraz zapalenie jelita.

W przypadku pojawienia się u naszego dziecka wyraźnych objawów, które mogłyby wskazywać na niedobór żelaza, należy skonsultować się z lekarzem. Samodzielna diagnoza jest niewskazana, ponieważ symptomy mogą mieć źródło gdzie indziej, a zidentyfikowanie go wymaga specjalistycznej wiedzy.

Aby nie dopuścić do deficytu żelaza u naszych pociech, warto włączyć do ich codziennego menu produkty bogate w ten związek. Jednym z głównych źródeł dobrze przyswajalnego żelaza jest mięso. Wśród niego prym wiodą podroby. Warto tutaj wspomnieć, chociażby wątróbkę, która ma od 15-20mg żelaza na 100g. 

Jeżeli zaś chcemy zaserwować naszemu dziecku potrawę wegetariańską, która będzie bogata w żelazo, powinniśmy oprzeć ją na białej fasoli, pestkach dyni, orzechach (najlepiej pistacjowych) lub brokułach. Nieco żelaza mają także kasze i produkty zbożowe. 

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia wynosi 7mg,a od 4 do 12 roku życia 10mg. Później zapotrzebowanie zależne jest już od płci. Chłopcy w wieku od 13 do 18 lat powinni spożywać 12mg żelaza, natomiast dziewczynki nieco więcej - 15 mg.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >