portalparentingowy.pl Dziecko Objawy, które mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie. Lepiej ich nie lekceważyć
fot. gorchittza2012, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Objawy, które mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie. Lepiej ich nie lekceważyć

16 lutego 2022
Autor tekstu: Wioleta Piróg

W Polsce wskaźnik występowania chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego nie jest wysoki, ale niestety najczęściej choroby te dotykają małe dzieci. Nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń w ich rozwoju fizycznym i psychicznym. Sprawdź, jakie są objawy obecności pasożytów w organizmie.

Czasem zdarza się, że dziecko jest apatyczne, nie ma apetytu i boli je brzuch, warto wtedy wykonać badania, aby sprawdzić, czy nie zaraziło się pasożytem. Owsiki, lamblie czy glista ludzka często okazują się być sprawcami złego samopoczucia, a nawet zahamowania rozwoju u dzieci.

Objawy glisty ludzkiej u dziecka

Glista ludzka jest pasożytem, którym najłatwiej jest się zarazić: jedząc niemyte owoce czy warzywa, pijąc nieprzegotowaną wodę oraz wkładając brudne ręce do buzi. Osoby, które zostały zarażone glistnicą w wyniku połknięcia jaj, mogą odczuwać ogólne osłabienie, oraz bóle brzucha.

U chorych mogą wystąpić także obrzęki twarzy, nadmierna pobudliwość, reakcje alergiczne czy zawroty głowy. Larwy glisty ludzkiej z jelit wędrują do płuc. Podczas tego procesu u osoby zakażonej może wystąpić także zapalenie płuc, kaszel, krwioplucie, a jeżeli inwazja pasożyta jest wyjątkowo duża, to często objawia się także gorączką i zmianami skórnymi.

Objawy lamblii u dziecka

Lamblie dostają się do organizmu człowieka poprzez spożycie zanieczyszczonego ich cystami jedzenia lub wody. Objawy zarażenia w postaci wymiotów i biegunki pojawiają się już po kilku dniach.

W późniejszym etapie choroby mogą pojawić się także bóle brzucha, utrata masy ciała, brak apetytu, osłabienie, nadmierna senność. Lamblie mogą prowadzić także do zahamowania rozwoju.

Objawy owsików u dzieci

Na początku choroba może występować bezobjawowo. Symptomy pojawiają się z czasem i nasilają się wraz z długością trwania zakażenia. Najbardziej charakterystycznym dla owsicy objawem jest swędzenie w okolicy odbytu.

Ze względu na świąd, który dokucza dzieciom szczególnie w nocy, są one później niewyspane i zmęczone. Może wystąpić u nich także moczenie nocne i zgrzytanie zębami. Objawy te sprawiają, że dziecko jest drażliwe i ma problemy z koncentracją, a to wszystko może wpłynąć na pogorszenie jego rozwoju.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: medicover.pl, doz.pl

Obserwuj nas w
autor
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy