portalparentingowy.pl
Chłopiec

fot. Rido, canva.com

Objawy nękania w szkole. Na co zwrócić uwagę?

11 Października 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Problem nękania w szkole może dotknąć każdego dziecka. Niestety, młodzi ludzie często nie chcą dzielić się swoimi zmartwieniami z rodzicami. Opiekunowie jednak powinni być czujni, gdyż drobne problemy szkolne mogą w bardzo szybkim czasie urosnąć do wielkich rozmiarów. Oto lista kilku niepokojących sygnałów.

Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko jest dręczone w szkole, nie ignoruj swojej intuicji. To poważny problem, który często kończy się tragicznie. Gdy któryś z poniższych objawów występuje o twojego dziecka, reaguj jak najszybciej!

Ślady przemocy

Najbardziej oczywistym, ale często pomijanym sygnałem są widoczne ślady przemocy na ciele dziecka. Mogą być to siniaki, zadrapania czy ślady po ugryzieniach. Do tej kategorii zaliczają się również zniszczone przedmioty materialne czy znikające pieniądze. Mogą to być znaki, że nasze dziecko jest ofiarą szkolnej przemocy.

Krytyka siebie

Zmiany psychiczne są równie wyraźnym sygnałem problemów z rówieśnikami, co fizyczne. Uwypukla się tu samokrytyka i znaczący spadek samooceny. Dziecko prześladowane traci pewność siebie, zaczynami mówić na swój temat takie rzeczy, jak "jestem beznadziejny" czy "jestem brzydka". Może to być inspirowane słowami usłyszanymi ze strony prześladowców.

Opowiadanie o cudzych problemach

Często dziecko wstydzi się przyznać, że jest ofiarą przemocy czy prześladowań. Wtedy szuka wsparcia w inny sposób. Zdarza się, że opowiada o zmaganiach swoich rówieśników lub prosi o rady dla kolegów. Te pytania często są próbą zamaskowania swoich własnych problemów. Nasze dziecko tak naprawdę prosi o pomoc dla siebie.

Chodzenie na wagary

Tak, na wagary chodzą prawie wszystkie dzieci i nie musi to być konieczne niepokojący sygnał. Jednak jeśli zdarza się to zbyt często i wyraźnie zauważamy, że nasz maluch po prostu unika szkoły, powinniśmy zareagować. Możliwe, że boi się spotkania ze swoimi prześladowcami i chce uniknąć przemocy, która spotyka.

Unikanie wycieczek szkolnych

W odróżnieniu od wagarów wycieczki szkolne są raczej popularne wśród uczniów i chcą oni na nie jeździć. Jeśli więc nasze dziecko ich unika, może ma ku temu powód. Warto z nim na ten temat porozmawiać.

Szkoła Podstawowa nr 22 w Kielcach

Podejrzany mężczyzna kręci się pod podstawówką. Rodzice biją na alarm

CZYTAJ DALEJ

Szukanie pomocy

Rodzice sami często lekceważą pierwsze sygnały. Nasze dziecko może już na początku skarżyć się problemami rówieśniczymi i opowiadać o kłótniach i bójkach w szkole. Jednak jeśli reakcja rodziców ogranicza się wtedy do "dogadacie się" lub "wszystko się ułoży", dziecko zamyka się w sobie. Wtedy przemoc szkole może się nasilać. Warto od razu reagować na skargi naszych pociech

Inne symptomy

Często symptomy prześladowań są mniej wyraźne i mogą wydawać się kompletnie niepowiązane z problemami w szkole. Dziecko staje się wybuchowe, mniej je i ma trudności ze snem. Zaczyna także zmieniać swój sposób bycia i styl ubierania. Mozę to być warunkowane chęcią dopasowania się do rówieśników. Takie zmiany nie zawsze wiążą się z prześladowaniem, ale nie warto ich ignorować.

Wierzysz w przesądy? Sprawdź swoją wiedzę na zabobony związane z ciążą!

Pytanie 1 z 5

Jeśli mama w ciąży zbrzydła, to jakiej płci będzie jej dziecko?

Źródło: edziecko.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych. Minister edukacji podał szczegóły

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister edukacji o edukacji w Polsce. Twierdzi, że mamy najlepszy system w Europie

Czytaj więcej >

Szkoła

Dzień Nauczyciela. Nie ma lekcji, ale szkoły zobowiązane są prowadzić zajęcia opiekuńcze

Czytaj więcej >

Szkoła

Wiceminister edukacji zapowiedział zmiany w programie nauczania historii

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister zdrowia o nauce stacjonarnej

Czytaj więcej >

Szkoła

Minister zdrowia o nauce zdalnej i stacjonarnej

Czytaj więcej >