Objawy nękania w szkole. Na co zwrócić uwagę?
Problem nękania w szkole może dotknąć każdego dziecka. Niestety, młodzi ludzie często nie chcą dzielić się swoimi zmartwieniami z rodzicami. Opiekunowie jednak powinni być czujni, gdyż drobne problemy szkolne mogą w bardzo szybkim czasie urosnąć do wielkich rozmiarów. Oto lista kilku niepokojących sygnałów.
Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko jest dręczone w szkole, nie ignoruj swojej intuicji. To poważny problem, który często kończy się tragicznie. Gdy któryś z poniższych objawów występuje o twojego dziecka, reaguj jak najszybciej!
Ślady przemocy
Najbardziej oczywistym, ale często pomijanym sygnałem są widoczne ślady przemocy na ciele dziecka. Mogą być to siniaki, zadrapania czy ślady po ugryzieniach. Do tej kategorii zaliczają się również zniszczone przedmioty materialne czy znikające pieniądze. Mogą to być znaki, że nasze dziecko jest ofiarą szkolnej przemocy.
Krytyka siebie
Zmiany psychiczne są równie wyraźnym sygnałem problemów z rówieśnikami, co fizyczne. Uwypukla się tu samokrytyka i znaczący spadek samooceny. Dziecko prześladowane traci pewność siebie, zaczynami mówić na swój temat takie rzeczy, jak "jestem beznadziejny" czy "jestem brzydka". Może to być inspirowane słowami usłyszanymi ze strony prześladowców.
Opowiadanie o cudzych problemach
Często dziecko wstydzi się przyznać, że jest ofiarą przemocy czy prześladowań. Wtedy szuka wsparcia w inny sposób. Zdarza się, że opowiada o zmaganiach swoich rówieśników lub prosi o rady dla kolegów. Te pytania często są próbą zamaskowania swoich własnych problemów. Nasze dziecko tak naprawdę prosi o pomoc dla siebie.
Chodzenie na wagary
Tak, na wagary chodzą prawie wszystkie dzieci i nie musi to być konieczne niepokojący sygnał. Jednak jeśli zdarza się to zbyt często i wyraźnie zauważamy, że nasz maluch po prostu unika szkoły, powinniśmy zareagować. Możliwe, że boi się spotkania ze swoimi prześladowcami i chce uniknąć przemocy, która spotyka.