Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Objawy nowotworów u dzieci
Sylwia Fiutkowska
Sylwia Fiutkowska 23.03.2022 04:11

Objawy nowotworów u dzieci

Objawy nowotworów u dzieci
pixabay.com

Nowotwory stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród dzieci w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ tempo podziału rozwoju komórek nowotworowych u dzieci przebiega dość szybko, jednakże nawet na zaawanasowanym stadium choroby objawy nie zawsze są charakterystyczne. Z tego względu guzy są najczęściej rozpoznawane dopiero na trzecim lub czwartym etapie choroby, gdy stadium jest bardzo zaawansowane, często dochodzi już do przerzutów, w związku z czym nie każdy przypadek nadaje się do operacji. Mali pacjenci chorują głównie na białaczkę (około 25%), nowotwory mózgu (ponad 20%), nowotwory układu krwiotwórczego (blisko 15%) oraz różne nowotwory lite (w granicy 30%). Szybkie wykrycie guza daje ponad 80% szans na wyleczenie. W tym przypadku rokowania dzieci są wyższe niż u dorosłych.

Najczęstsze objawy nowotworów u dzieci

Symptomy wystąpienia guza nie zawsze są typowe i mogą przypominać początek zwykłej infekcji. Jednakże żadnego objawu nie należy bagatelizować, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje. Przede wszystkim rodzice nie powinni lekceważyć, jak dziecko powie, że coś boli i na bieżąco monitorować jego stan zdrowia. Jeżeli ból będzie się utrzymywał, a sami w zachowaniu dziecka zauważą zmiany, to natychmiast powinni skonsultować się z pediatrą.

Białaczka to nowotwór złośliwy, który powstaje w obrębie szpiku kostnego oraz węzłów chłonnych i powoduje zaburzenia w przebiegu komórek krwi obwodowej. U dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat najczęściej rozwija się białaczka ostra limfoblastyczna. Jej szczególnymi symptomami, na które rodzice powinni zwrócić uwagę są: bóle głowy oraz kończyn, podwyższona temperatura ciała, apatia, brak apetytu, senność, obniżona odporność, krwotoki z nosa, zdolność do siniaczenia, wybroczyny i bladość skóry oraz powiększone węzły chłonne.

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego to przeważnie jeden z rodzajów: gwiaździaków, glejaków, wyściółczaków czy rdzeniaków. Występują zazwyczaj pomiędzy pierwszym a dziesiątym rokiem życia, nieco częściej u chłopców. W przypadku guzów mózgu dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, który głównie następuje w godzinach porannych. Z tego względu często może objawiać się porannymi wymiotami, gdy dziecko jest jeszcze na czczo. Poza tym, może pojawić się ból głowy czy drgawki oraz symptomy ze strony neurologicznej: zaburzenia widzenia, zez, trudności z połykaniem czy problemy z poruszaniem lub utrzymaniem równowagi. Innym kluczowym aspektem w tym rodzaju nowotworów jest zmiana zachowania dziecka. W przypadku niemowląt będzie to rozdrażnienie i wzmożona płaczliwość, a także problemy z patrzeniem w górę. U nieco starszych maluchów może dochodzić do nadpobudliwości, a obwód głowy dziecka może ulec zwiększeniu. W sytuacji, gdy guzy są ulokowane w pobliżu rdzenia kręgowego może dochodzić do: bólu kręgosłupa i kończyn, zwłaszcza w nocy, problemów z kręgosłupem, zaburzeń czucia, a nawet niedowładów.

Siatkówczak to złośliwy guz wewnątrzgałkowy, który w postaci sporadycznej rozwija się w jednej gałce ocznej, zaś w postaci dziedzicznej zarówno na jednej, jak i obu, a nawet wielostronnie. Niepokój może budzić pojawienie się: zeza, białego odblasku na źrenicy, który można dostrzec zwłaszcza na zdjęciu przy użyciu lampy błyskowej lub podczas badania okulistycznego, zaczerwienienie oka, wylew krwi lub ropy do gałki ocznej, powiększenie gałki ocznej, wystąpienie białych komórek rakowych w komorze przedniej oka, jednostronne poszerzenie źrenicy, odmienne ubarwienie tęczówki, zaćma, jaskra, wytrzeszcz, zapalenie tkanki łącznej oczodołu, zanik gałki ocznej, a niekiedy nawet jej pęknięcie.

Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego, które powstają w różnych miejscach od jamy ustnej i szyi po klatkę piersiową, pachy czy brzuch aż do pachwin włącznie. U dzieci najczęściej występują pod dwiema postaciami chłoniaka Hodgkina (ziarnica złośliwa), głównie u nastolatków oraz nieziarniczych chłoniaków złośliwych NHL u brzdąców w wieku od pięciu do piętnastu lat. Charakterystyczną oznaką chłoniaka są powiększone węzły chłonne. W zależności od umiejscowienia guza dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, krwotoki z nosa, złe samopoczucie, osłabienie organizmu, poty, bóle brzucha i kości czy spadek masy ciała. Chłoniaki złośliwe mogą objawiać się: asymetrią twarzy bądź szyi, bólami głowy, powiększonymi węzłami chłonnymi, zwłaszcza w obrębie szyjnym, nad żuchwą lub pod obojczykami.

Neuroblastoma to nerwiak zarodkowy współczulny, który powstaje już w okresie zarodkowym i zazwyczaj lokuje się w jamie brzusznej lub nadnerczach, ale może również wystąpić w: klatce piersiowej, miednicy, szyi, w okolicy kręgosłupa czy kościach. Przeważnie objawia się od pierwszego do dziesiątego roku życia. Symptomy są uzależnione od miejsca, w którym rozwija się guz. Przeważnie są to: podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszności, trudności z połykaniem, powiększone węzły chłonne, ból brzucha i klatki piersiowej, brak apetytu, spadek masy ciała, zdolność do siniaczenia, zwiększone ciśnienie krwi, senność, rozdrażnienie, zaczerwienione oczy, opadanie powiek, zwężenie źrenic, wytrzeszcz gałek ocznych, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu czy wymioty. Na ciele dziecka mogą pojawić się niewielkie, twarde, niebieskawe guzki, które będą oznaczały, że doszło do przerzutów nowotworu. Charakterystyczne guzki rodzice mogą wykryć sami za pomocą badania palpacyjnego, polegającego na naciskaniu palcami po ciele dziecka i sprawdzaniu, czy w danym miejscu nie jest wyczuwalny guz.

Nerczak zarodkowy, znany jako Guz Wilmsa powstaje w obrębie nerki, niekiedy dwóch, głównie u dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia. Towarzyszą mu zazwyczaj takie symptomy jak: bóle brzucha, jego powiększony obwód, a czasem asymetria powłoki jamy brzusznej lub wyczuwalny twór guzowaty, zaparcia, nudności, wymioty, krwiomocz czy nadciśnienie tętnicze.

W przypadku nowotworów rozwijających się w narządach płciowych należy zwrócić uwagę na: gwałtowne miesiączkowanie, powiększenie jąder, zwłaszcza niesymetryczne, bez cech stanu zapalnego, przedwczesne dojrzewanie płciowe, wielomocz, skąpomocz, bezmocz, krwiomocz czy biegunka przebiegająca z kwasicą metaboliczną (obecność w krwi substancji kwaśnych lub za mała ilość substancji zasadowych).

Tagi: Dziecko