portalparentingowy.pl Ciąża i poród Obniżenie brzucha w ciąży
pixabay.com

Obniżenie brzucha w ciąży

23 marca 2022

Obniżenie brzucha w ciąży - co oznacza?

Obniżenie brzucha w ciąży to zupełnie naturalne zjawisko. Można je zaobserwować w ostatnim okresie ciąży. Poprzez przesunięcie macicy i płodu niżej, ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Samo dziecko również zmienia pozycję, zazwyczaj docelowo układa się kierując główkę w stronę macicy. Obniżenie brzucha w ciąży ma miejsce między 32 a 36 tygodniem ciąży, ale czasem płód może w ogóle nie zmienić pozycji. Nazywa się to wtedy ułożeniem miednicowym i oznacza, że dziecko jest nie jest skierowane główką do dołu. Może to być położenie pośladkowe albo stópkowe. Zazwyczaj niesie to ze sobą komplikacje przy porodzie, niekiedy nawet konieczność zastosowania cesarskiego cięcia. Istnieje szansa, że tuż przed porodem maluch może jeszcze się obrócić główką w dół (a czasem lekarz sam próbuje obrócić dziecko), ale nie zdarza się to często.

Obniżenie brzucha w ciąży jest możliwe dzięki temu, że o kilka centymetrów obniża się dno macicy. Sprawia to, że pęcherz płodowy również schodzi w dół. Czasami, jeśli kobieta była już wcześniej w ciąży, brzuch może obniżyć się nawet dopiero na tydzień przed porodem. W przypadku ciąży mnogiej obniżenie brzucha może się w ogóle nie pojawić.

Obniżony brzuch - jak rozpoznać?

Obniżenie brzucha w ciąży bardzo łatwo wyczuć. Przede wszystkim wyraźnie zmieni się wygląd: zamiast znajdować się tuż pod żebrami, brzuch przeniesie się nieco niżej. Kobieta może odczuć ulgę w oddychaniu, ponieważ dziecko nie będzie uciskać przepony. Podobnie znikną problemy z trawieniem i zgaga, jako, że żołądek będzie miał więcej miejsca.

Niestety, zwiększy się ucisk na niżej położone organy. Częściej pojawi się potrzeba chodzenia do toalety, czasem nawet dadzą się we znaki problemy z trzymaniem moczu ze względu na pęcherz, który będzie uciskany przez płód. Doświadczyć można też kłucia w pachwinach spowodowanego rozszerzeniem się kości miednicy i spojenia łonowego.

Po 36 tygodniu pojawić się mogą też skurcze przepowiadające. Podczas takiego skurczu ma się wrażenie krótkiego pociągnięcia, trwającego około minuty. Brzuch robi się wtedy twardy i zależnie od progu odporności na ból mamy, może dać się we znaki.

Obniżenie brzucha w ciąży - czego się spodziewać?

Jeśli kobieta jest w swojej pierwszej ciąży, to poród następuje zazwyczaj po 3 lub 4 tygodniach od obniżenia się brzucha. Mniej więcej w tym okresie pojawi się też ból w krzyżu i dole brzucha, oznaczający napieranie dziecka na kanał rodny. Należy spodziewać się też wypadnięcia czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy, co może się stać na tydzień przed porodem, ale czasem nawet i na kilka godzin przed nim. Niech przyszłej mamy nie zdziwi też biegunka i wymioty, to naturalny objaw zbliżających się narodzin dziecka, który oznacza, że organizm zaczyna się oczyszczać. Na końcu przychodzi odejście wód płodowych. Gdy zaczynają się sączyć, to zazwyczaj oznacza to rozpoczęcie się pierwszej fazy porodu.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy