portalparentingowy.pl
uczniowie

fot. skynesher, canva.com

Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot

5 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Od 1 września 2022 roku w szkołach średnich zamiast dotychczasowego WOS-u (wiedza o społeczeństwie) będzie obowiązywał nowy przedmiot HiT, czyli historia i teraźniejszość. Lekcje HiT-u będą odbywać się w zwiększonym wymiarze godzinowym: trzy razy w tygodniu, a nie dwa, jak dotychczas - WOS. Nauczyciel historii i WOS-u Aleksander Pawlicki w rozmowie z "wyborczą.pl" ocenia, że połączenie WOS-u z historią daje szanse, ale także ryzyka.

W programie nowego przedmiotu poza tym, co obejmował WOS, będą jeszcze zagadnienia z historii najnowszej, czyli dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r. w Polsce i na świecie. W grudniu będzie poddane konsultacjom społecznym przygotowane przez zespół ekspertów ministra Przemysława Czarnka rozporządzenie o podstawach programowych nowego przedmiotu.

Historia i teraźniejszość

Nauczyciel historii i WOS-u oraz wykładowca metodyki Szkoły Edukacji PAFW i Uniwersytetu Warszawskiego Aleksander Pawlicki w rozmowie z "wyborczą.pl" ocenia, że połączenie WOS-u z historią daje szanse, ale także ryzyka. Według niego, pomimo że we współczesnej szkole potrzebne jest integrowanie różnych przedmiotów ze sobą, to mogą wystąpić problemy.  

- Na historii uczymy się o przeszłości. Czy starczy miejsca na zagadnienia z prawoznawstwa i psychologii społecznej, gdy skoncentrujemy się na tym, co było? Jeśli dociśniemy kolankiem, to straci albo historia, albo nauki społeczne - twierdzi Aleksander Pawlicki.

NFZ

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. NFZ udostępnił biuletyn

CZYTAJ DALEJ

Nowy przedmiot zamiast WOS-u

Aleksander Pawlicki tłumaczy, że zadaniem przedmiotu historia i teraźniejszość "nie jest refleksja nad problemami współczesności, ale wykład historii, tak jakby kluczem do zrozumienia dziś było wczoraj."

- To jeden z kluczy, ale nie jedyny. Nie zawsze znaczenie jakiegoś wydarzenia historycznego bierze się z trwania po dziś dzień jego efektów, nie zawsze też sens jakiegoś współczesnego doświadczenia sprowadza się do rozumienia jego antecendencji - dodaje nauczyciel.

Ucierpi WOS?

Wykładowca Aleksander Pawlicki zwraca uwagę także na to, że trudne do zrealizowania będzie połączenie olbrzymiej liczby dotychczasowych zagadnień z WOS-u, z zagadnieniami z historii współczesnej oraz dodatkowo z XXI wieku.

- Rok szkolny trwa 32 tygodnie, więc mamy 96 godzin na HiT. Po odjęciu godzin klasówkowych to 80-90 godzin na naukę. Jak w tym czasie zmieścić około sto kilkudziesięciu wymagań z dotychczasowej podstawy programowej? Coś musi ucierpieć, pewnie WOS - wylicza.

Podstawa programowa rodem z "Dnia świstaka"?

Dodaje także, że uczniowie będą przerabiać historię najnowszą w klasie VIII, potem w I i II szkoły średniej (HiT) i raz jeszcze w klasie IV liceum.

- Można powiedzieć, że za każdym razem, kiedy będą wracać z wakacji, czekać ich będzie kampania wrześniowa. Trochę nużące, prawda? Jak napisać podstawę, która nie będzie doświadczeniem rodem z „Dnia świstaka"? - pyta Aleksander Pawlicki.

nd3000, canva.com

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Czas tak szybko płynie, a dzieci dorastają. Często dopiero po latach rodzice zauważają, że poświęcili im za mało czasu, za mało z nimi rozmawiali, a teraz nawet nie mają zdjęć, żeby powrócić do tamtych chwil... Warto przeczytać, czego najczęściej żałują rodzice i nie uczyć się na własnych błędach.

Zobacz galerię >

Ile wiesz na temat dzieci?

Pytanie 1 z 4

Jakie kolory widzi niemowlę?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo

  • Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć

  • Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza

Źródło: wyborcza.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >