Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Historia I Teraźniejszość

Historia I Teraźniejszość

HiT zniknie
04.01.2024 09:37 HiT wylatuje ze szkół. Podano datę

Kontrowersyjny przedmiot już niedługo zniknie z planów lekcji uczniów szkół średnich. Zawsze wzbudzał emocje i w końcu przyjdzie na niego kres – tak zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka.Zamiast HiT-u pojawi się natomiast inny przedmiot, a nowa władza chce, by stało się to możliwie jak najszybciej. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku szkolnym.

Czarnek canva EA
09.06.2022 15:51 Podręcznik do "Historii i teraźniejszości" budzi kontrowersje. Opublikowano pierwsze strony książki

6 czerwca wydawnictwo "Biały Kruk" udostępniło pierwsze strony podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość". Treść książki natychmiast wywołała burzę zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Autora książki oskarżono o promowanie stronniczych, a nawet propagandowych treści. Co zrodziło tak duże kontrowersje? Przede wszystkim materiały zrównujące feminizm ze szkodliwą ideologią, jednostronna ocena Unii Europejskiej czy krytyka poprawności politycznej.

Dzieci w szkole
15.03.2022 01:00 Dyskusja wokół "Historii i teraźniejszości". Nowy przedmiot budzi kontrowersje

Już od września 2022 roku w szkołach w całej Polsce pojawi się nowy przedmiot — historia i teraźniejszość. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji zastąpi on wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym w liceach i technikach. Szybka decyzja o wprowadzeniu nowego przedmiotu nie wszystkim przypadła do gustu. W sieci szybko pojawiły się głosy sprzeciwu.Postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, co sądzą o wprowadzeniu historii i teraźniejszości do szkół w całej Polsce. Okazało się, że zainicjowany przez Przemysława Czarnka przedmiot budzi duże kontrowersje. Reakcje były skrajne.

Przemysław Czarnek
13.03.2022 01:00 "Historia i teraźniejszość" od września w szkołach. Nie wszyscy są zachwyceni

Już od września w szkołach w całej Polsce pojawi się nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". Na poziomie podstawowym zastąpi on lekcje wiedzy o społeczeństwie i wydłuży narrację historyczną o okres 2004-2015. Wielu rodziców jest jednak niezadowolonych z decyzji Ministerstwa Edukacji. W momencie, gdy Przemysław Czarnek wysunął inicjatywę wprowadzenia do szkół nowego przedmiotu, natychmiast pojawiły się głosy sprzeciwu. Mimo to MEiN zdecydowało się wcielić jego pomysł w życie.

Książki
09.03.2022 01:00 Minister Edukacji podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wejdą w życie we wrześniu tego roku

8 marca Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń, które wejdą w życie we wrześniu 2022 roku. Zmiany dotyczą nowego przedmiotu historia i teraźniejszość oraz podstawy programowej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie. O wprowadzeniu lekcji HIT-u miały zadecydować braki uczniów w wiedzy z historii najnowszej. Nowy przedmiot ma stanowić alternatywę dla WOS-u na poziomie podstawowym w szkołach średnich.

Sala lekcyjna
29.12.2021 01:00 Nadchodzą zmiany. Historia i teraźniejszość od września w szkołach

Historia i teraźniejszość od przyszłego roku pojawi się w szkołach ponadpodstawowych. Ministerstwo Nauki i Edukacji opracowało już podstawy programowe i przekazało je do dalszej konsultacji. "Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej" - skwitował Czarnek. Czego młodzież będzie się uczyć na lekcjach historii i teraźniejszości? Według Ministra Edukacji zakres materiału obejmie lata 1945-2015. Do tej pory uczniowie mieli mieć duże braki w historii najnowszej, HiT ma to zmienić.

Przemysław Czarnek
21.12.2021 01:00 Historia i teraźniejszość: wiemy czego dzieci będą się uczyć na nowym przedmiocie

Wiadomo już, czego będzie się uczyła młodzież na nowym przedmiocie HiT, czyli historia i teraźniejszość, który będzie obowiązywał w szkołach średnich zamiast dotychczasowego WOS-u (wiedza o społeczeństwie) od 1 września 2022 roku.Historia i teraźniejszość ma zastąpić zajęcia z wiedzy o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało dokument, w którym dokładnie opisuje, co znajdzie się w podstawie programowej Historii i Teraźniejszości.

uczniowie
05.12.2021 01:00 Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot

Od 1 września 2022 roku w szkołach średnich zamiast dotychczasowego WOS-u (wiedza o społeczeństwie) będzie obowiązywał nowy przedmiot HiT, czyli historia i teraźniejszość. Lekcje HiT-u będą odbywać się w zwiększonym wymiarze godzinowym: trzy razy w tygodniu, a nie dwa, jak dotychczas - WOS. Nauczyciel historii i WOS-u Aleksander Pawlicki w rozmowie z "wyborczą.pl" ocenia, że połączenie WOS-u z historią daje szanse, ale także ryzyka.W programie nowego przedmiotu poza tym, co obejmował WOS, będą jeszcze zagadnienia z historii najnowszej, czyli dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r. w Polsce i na świecie. W grudniu będzie poddane konsultacjom społecznym przygotowane przez zespół ekspertów ministra Przemysława Czarnka rozporządzenie o podstawach programowych nowego przedmiotu.