portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Odparzenia na pupie
pixabay.com

Odparzenia na pupie

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Czym są odparzenia?

Odparzenie to niemedyczny termin, jaki przyjął się w mowie potocznej odnośnie zmian zapalnych skóry. Łatwo je rozpoznać – są to zaczerwienione fragmenty skóry, które przez wystąpienie stanu zapalnego są bardzo wrażliwe. Bardzo często towarzyszą im ból, swędzenie oraz pieczenie. Poza pupą, odparzenia często występują również w zagłębieniach fałdów skórnych lub w pachwinach.

Odparzenia pupy u dzieci często nazywane są pieluszkowym zapaleniem skóry.

Skąd biorą się odparzenia pupy

Nie bez powodu, w reklamach wielu kosmetyków padają słowa o tym, że przynoszą one efekt skóry delikatnej jak na niemowlęcej pupie. Skóra dziecka, zwłaszcza niemowlaka (o noworodku nawet nie wspominamy) jest szalenie delikatna i wrażliwa na praktycznie każdy zewnętrzny bodziec. Warstwa ochronna tworzy się dosyć powoli, co oznacza, że im młodszy i mniejszy jest pacjent, tym prościej o podrażnienia. Głównymi przyczynami odparzeń na pupie u dzieci są za rzadkie zmiany pieluchy – co prawda obecnie producenci pieluch prześcigają się w kolejnych poziomach chłonności swoich produktów i można dojść do wniosku, że pieluszka dla niemowlaka powinna wytrzymać cały dzień i to na dorosłej osobie, ale fakty są takie, że nawet w superchłonnych pieluchach dziecko ma kontakt z moczem, a ściślej rzecz ujmując z zawartym w nim amoniakiem. Kontakt amoniaku ze skórą dziecka jest najbardziej powszechną przyczyną odparzeń. To samo tyczy się zbyt późnej zmiany pieluchy w przypadku kału dziecka. A sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w nocy, kiedy dziecko prześpi wypróżnianie i nie da znać rodzicom, że powinni zająć się jego bielizną.

Inną przyczyną powstania odparzeń na pupie dziecka może być reakcja alergiczna na nowo wprowadzony do diety pokarm lub kosmetyki.

Mówi się, że jednym z głównych grzechów, jaki popełniają rodzice jest przegrzewanie niemowląt. Odparzenia na pupie mogą być świadectwem tego grzechu.

Pielucha sama w sobie – nie ma pieluchy idealnej. Zdarza się, że skóra dziecka nie zareaguje dobrze na teoretycznie najlepsze pieluchy, a całkiem ładnie przyjmie spotkanie z teoretycznie średniej klasy produktem. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zdarza się, że wiele paczek pieluch przejdzie przez ręce rodziców, zanim znajdą te właściwe.

Pielęgnacja odparzonej pupy

Odparzoną pupę niemowlaka należy traktować ze szczególna troską. Warto pamiętać o kilku prostych rzeczach, jakie możemy robić, aby złagodzić dyskomfort dziecka.

Przede wszystkim wietrzenie. Jeśli u dziecka wystąpią odparzenia należy kilka razy dziennie zostawić je na golasa na około 30 minut. Pozwala uniknąć to wilgotnego środowiska pieluchy, które sprzyja odparzeniom

Po myciu czy przewijaniu do osuszenia pupy dziecka użyj jednorazowego ręcznika papierowego, delikatnie go przykładając do skóry dziecka

Stosuj natłuszczające kremy na odparzenia. Krem nakładaj bardzo delikatnie omijając śluzówki.

Czy da się zapobiegać odparzeniom pupy?

Profilaktyka odparzeń pupy powinna opierać się na kilku fundamentalnych zasadach higieny. Przede wszystkim pupę dziecka powinno się myć codziennie używając ciepłej wody z delikatnym mydłem lub emolientem. Zaleca się również wietrzenie pupy niemowlęcia – czyli niezakładanie od razu pieluchy. Co prawda wiąże się to z ryzykiem, że dziecko obsika nas lub pokój, w którym będzie wietrzone, ale o wiele łatwiej posprzątać dziecięcy mocz niż pozbyć się odparzeń. Ważne też, aby stosować odpowiednie kremy dla dziecka – takie, które odpowiednio natłuszczają i nawilżają skórę.

Ponadto trzeba pamiętać o częstej zmianie pieluchy. Dziecko wypróżnia się kilka – kilkanaście razy na dobę i nie powinno przebywać w zanieczyszczonej pieluszce. Poza odparzeniami może bowiem nabawić się innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy