portalparentingowy.pl Ciąża i poród Opieka prenatalna w ciąży – co to jest i na czym polega?
pixabay.com

Opieka prenatalna w ciąży – co to jest i na czym polega?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Co to jest opieka prenatalna?

Opieka prenatalna ma duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Nie tylko pozwala na wczesne rozpoznanie wielu chorób, ale także może zapobiec ich powstawaniu. Opieka prenatalna powinna rozpocząć się jeszcze przed ciążą, już na etapie jej planowania. Choć może to być dla niektórych spore zaskoczenie, okazuje się, że jeszcze przed zajściem w ciąże można zapobiegać powstawaniu niektórych wad wrodzonych u dzieci. Opieka prenatalna daje przyszłej mamie szansę na podjęcie w porę odpowiedniego leczenia, dzięki czemu pozwala uniknąć poronienia.

Na opiekę prenatalną składają się: odpowiednie przygotowanie do ciąży, regularne wizyty u ginekologa, który powinien wykonać wszystkie niezbędne badania ogólne, a także zlecić odpowiednie suplementy i badania diagnostyczne. W zależności od etapu ciąży lista badań, które wykona i zleci lekarz prowadzący, będzie ulegać zmianie. Regularne wizyty u specjalisty to absolutna konieczność. To jednak nie wszystko. Opieka prenatalna zakłada również rozpisanie planu porodu oraz wybranie miejsca, gdzie dziecko ma przyjść na świat.

Opieka prenatalna – przygotowanie do ciąży

Opieka prenatalna wcale nie rozpoczyna się w momencie zajścia w ciążę, a już na kilka miesięcy wcześniej. Odpowiednie przygotowanie ma duży wpływ na zdrowie zarówno przyszłej matki jak i dziecka. Na początek najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Zanim rozpoczniemy starania o dziecko warto omówić z ginekologiem swoje plany, po to, by już na tym etapie przygotować się do ciąży. Co to oznacza w praktyce? Kobiety, które planują potomstwo powinny już na około 3 miesiące wcześniej przyjmować kwas foliowy, który minimalizuje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Wizyta u specjalisty pozwoli także przygotować się do ciąży kobietom, które cierpią na choroby przewlekłe, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy nadciśnienie. W takim wypadku lekarz weźmie pod uwagę okoliczności zdrowotne i będzie mógł zlecić dodatkowe badania, które pozwolą kontrolować stan zdrowia pacjentki. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kobiet, które muszą regularnie przyjmować leki. Będąc pod opieką lekarza już na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciąże, można łatwiej ustalić leczenie oraz zaplanować wizyty u innych specjalistów. Może się zdarzyć, że na okres ciąży lekarz zmieni dawkowanie przyjmowanych leków. Opieka prenatalna na etapie przygotowania do ciąży wiąże się również ze zmianą trybu życia. Już wtedy należy zrezygnować ze wszelkich używek, takich jak alkohol i papierosy.

Opieka prenatalna – badania w ciąży

W kolejnym etapie opieka prenatalna oznacza regularne wizyty u ginekologa w trakcie trwania ciąży. Im bliżej porodu, tym częstotliwość wizyt zwiększa się. Aż do 28 tygodnia ciąży wizyty odbywają się raz w miesiącu, oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie nie dzieje się nic niepokojącego. Później wizyty odbywają się co dwa tygodnie, a na finiszu ciąży, czyli po 36 tygodniu zaleca się wizyty u specjalisty co tydzień. Dzięki temu lekarz będzie mógł na bieżąco wykonywać potrzebne badania i tym samym na bieżąco kontrolować przebieg ciąży. Istotną rolę odgrywa również wywiad przeprowadzony z pacjentką w gabinecie. Dzięki tej wiedzy, ginekolog może zlecić dodatkowe badania, choćby w związku z chorobami dziedzicznymi. Ponadto podczas pierwszej wizyty lekarz powinien wykonać badanie cytologiczne i miednicy.

Opieka prenatalna w ciąży – zdrowa dieta

Na opiekę prenatalną w ciąży składa się również odżywianie. W tym czasie szczególnie trzeba zwracać uwagę na to, co ląduje na talerzu. Lepiej całkowicie zrezygnować z niezdrowych przekąsek, które nie służą zarówno matce jak i dziecku. Warto zastąpić je zdrowymi odpowiednikami, ucząc się w ten sposób prawidłowych nawyków żywieniowych. W czasie ciąży kobieta musi dostarczyć swojemu dziecku składniki odżywcze, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego, bardzo ważne jest spożywanie pełnowartościowych produktów, takich jak warzywa, owoce, produkty zbożowe, chude mięso i nabiał. Ważne jest, aby produkty były nieprzetworzone i bogate w witaminy.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy