Owsiki u dzieci

23 marca 2022
Autor tekstu: Aleksandra Kurowska

Czym są owsiki?

Owsiki (Enterobius vermicularis) to wyłączne dla ludzi pasożyty należące do typu nicieni. Są to niewielkie, bo maksymalnie 1,5 centymetrowe organizmy o białej barwie. Pasożyty te wywołują chorobę zwaną owsicą.

Zarażenie owsikami u dzieci

Owsica może być znana również pod nazwą choroby brudnych rąk, a to ze względu na sposób w jaki dochodzi do zarażenia się owsikami. Używając języka naukowego należy powiedzieć, że do zakażenia owsicą u ludzi (choć, można powiedzieć, że jest to choroba typowa dla wieku dziecięcego) dochodzi drogą fekalno-oralną – co oznacza, że jaja owsików przenoszone są z okolic odbytu do jamy ustnej. W większości przypadków odbywa się to za pomocą rąk. Jaja owsików mogą pozostać na przedmiocie lub powierzchni przez nosiciela i przetrwać do momentu „podniesienia” ich przez kolejną osobę. Przenoszenie to ułatwia pośrednio świąd, przez który osoba zakażona (w szczególności dzieci) drapie okolice odbytu mimowolnie „pobierając” jaja owsików na ręce. Rzadziej do zarażenia owsicą może dojść przez inhalację. Jaja owsików wraz z kurzem mogą zostać wzniesione w powietrze, gdzie poprzez oddychanie osoby zdrowiej dostaną się do jej organizmu. W zależności od powierzchni, na której się znajdą, jaja owsików są w stanie przeżyć nawet do kilku tygodni. Po przedostaniu się do organizmu dziecka, jaja owsików wykluwają się w jelicie cienkim skąd następnie migrują do jelita grubego. Dojrzewanie do formy dorosłego owsika zajmuje około 4 tygodni, po osiągnięciu dojrzałości owsik przeżywa nawet 8 tygodni składając w tym czasie nowe jaja, których liczba oscyluje w zakresie od 8000 do 12000.

Objawy i diagnostyka owsików u dzieci

U dzieci owsiki objawiają się przede wszystkim silnym świądem w okolicach odbytu, wynika to z ruchu samych owsików. Świąd nasila się zazwyczaj w godzinach wieczornych, wtedy bowiem samice owsików składają jaja. Do innych typowych objawów owsicy u dzieci można zaliczyć zgrzytanie dziecka zębami przez sen. Innymi często występującymi objawami owsicy są natomiast: bóle głowy, bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem, stany zapalne skóry.

Jak potwierdzić, czy dziecko choruje na owsicę? No cóż. Metody są dwie. Jedna z nich to naturalnie badanie laboratoryjne próbki kału dziecka. Z racji pewnej losowości próbki oddawanej do badania zaleca się wykonanie więcej niż jednego badania, jeśli wynik pierwszego będzie negatywny a objawy nie będą ustępować. Zdarza się jednak, że owsiki diagnozowane są metodą „na oko”. Wiedząc, że największą aktywność wykazują w godzinach wieczornych można organoleptycznie zobaczyć, czy w okolicach odbytu dziecka nie poruszają się niewielkie białe nitki.

Leczenie owsicy u dzieci

Leczenie owsików u dzieci obejmuje wszystkich domowników. Nawet jeśli tylko dziecko jest zarażone, to aby wyeliminować ryzyko ponownego zakażenia się należy wyleczyć każdego domownika. Preparaty na owsiki dostępne są co prawda bez recepty w każdej aptece, ale nie powinno się ich stosować bez konsultacji i rozpisania planu leczenia przez lekarza. W zależności bowiem od wybranego leku kurację należy powtórzyć po 7, 15 albo 20 dniach. Następnie wykonuje się wymaz potwierdzający brak obecności pasożyta w kale.

Warto również, aby na czas choroby zwiększyć w domowym menu ilość produktów bogatych w błonnik. Ten wspiera bowiem perystaltykę jelit i odpowiednie duże ilości błonnika mogą znacząco zwiększyć częstotliwość wypróżnień, a to z kolei pomoże szybciej pozbyć się zarówno owsików jak i ich larw z organizmu.

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Kurowska

Aleksandra Kurowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy