pixabay.com

Paracetamol w ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Paracetamol – czym jest?

Paracetamol jest jednym z najbardziej popularnych składników leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Czym jednak technicznie rzecz biorąc jest ta substancja, czemu zawdzięcza swoją skuteczność i dlaczego uznaje się ją za bezpieczną? Paracetamol jest organicznym związkiem chemicznym, hydroksylową pochodną acetanilidu. W opozycji do leków z grupy NLPZ, paracetamol wykazuje znikome działanie przeciwzapalne i nie powoduje zaburzeń krzepnięcia krwi (jak chociażby kwas acetylosalicylowy). Plusem paracetamolu jest dobre wchłanianie się z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie stosunkowo szybkie działanie. Według badań maksymalne stężenie paracetamolu we krwi występuje w czasie 30-60 minut od spożycia a efekty leku opartego o ten związek utrzymują się nawet do 5 godzin. Na jakiej zasadzie działa paracetamol – to nie zostało do końca wyjaśnione, wciąż jednak trwają badania nad tym, czemu zawdzięcza on swoje działanie.  Czy lek jest bezpieczny? Uznaje się, że zasadniczo jest to najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy, którego stosowanie dozwolone jest nawet przez dzieci i ciężarne.

Paracetamol w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży zawsze stanowi pewne ryzyko. Kobietom szczególnie nie zaleca się przyjmowania jakichkolwiek medykamentów w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ wówczas rozwijające się w kobiecie dziecko chłonie najwięcej substancji, jakie znajdują się w krwi matki. Jest wówczas też najbardziej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia jakie mogą w związku z tym nastąpić. To w pierwszym trymestrze ciąży u dziecka ma miejsce proces zwany organogenezą, czyli formują się wszystkie jego organy i to w pierwszym trymestrze ciąża jest szczególnie zagrożona poronieniem.  Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży kobieta powinna skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę lub lekarzem rodzinnym. Ogólna zasada przyjmowania jakichkolwiek leków w trakcie ciąży głosi, że ‘korzyści terapeutyczne z przyjęcia leku wyraźnie przewyższają ryzyko jakie związane jest z jego zażyciem’.

Paracetamol w ciąży – kiedy?

Stosowanie paracetamolu przez ciężarne zazwyczaj jest zalecane w kilku konkretnych przypadkach. Najczęściej lekarze dopuszczają spożycie leku w następujących sytuacjach:

  • Bólu zębów

  • Bólu mięśni

  • Silnego bólu głowy, w tym przypadki migreny (choć działanie jakichkolwiek preparatów dostępnych bez recepty w przypadku migreny jest raczej wątpliwe)

  • Bólu spojenia łonowego, kręgosłupa – narządów ruchu

  • Bólu pooperacyjnego, który może być związany z zabiegami wykonywanymi przy okazji złamań, zwichnięć i skręceń

  • Bólu gastroenterologicznego – który może wynikać z chorób trzustki, wątroby, niedrożności jelit, wrzodów żołądka i dwunastnicy

  • Skurczów macicy

Każdorazowo przyjęcie leków musi być skonsultowane z lekarzem. Nawet jeśli leki są dostępne bez recepty, stosowane były wcześniej przez nas lub osoby z naszego otoczenia, lub przeczytaliśmy informacje, że w zasadzie to są bezpieczne. Ciąża to wyjątkowy stan i wymaga wyjątkowego traktowania.

Jaką dawkę paracetamolu może przyjąć ciężarna

Dawkowanie leku – jak i w ogóle możliwość jego przyjęcia – powinna być każdorazowo skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Przyjmuje się, że zazwyczaj dobowa dawka paracetamolu jaką może przyjąć ciężarna mieści się w przedziale od 1grama do 4 gramów. Większość preparatów zawierających paracetamol zawiera 500mg substancji w tabletce. To o czym ciężarna dowie się od lekarza to również jak często możne zażywać lek. Dawka dobowa zawsze jest podzielona i w większości przypadków lek można przyjmować w odstępach 4-6godzinnych.

Powikłania po paracetamolu

Badaniem nad bezpieczeństwem leków zajmuje się między innymi Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, kategoryzują ona leki według bezpieczeństwa stosowania. Preparaty zawierające paracetamol znalazły się w grupie B, czyli leków prawdopodobnie bezpiecznych, aczkolwiek długotrwałe stosowanie może powodować wady rozwojowe u dziecka.

Niektórzy badacze wskazują na związek przyjmowania paracetamolu przez ciężarne z występowaniem ADHD u dzieci. Prawdopodobieństwo to ma być wprost proporcjonalne do ilości przyjętej dawki. Badania jednak nie zostały jeszcze potwierdzone na tyle, żeby można uznać teorię za w 100% prawdziwą. Niemniej jednak, zawsze przed zażyciem leku należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy faktycznie jest to konieczne.

undefined

Bibliografia

https://www.edziecko.pl/ciaza\_i\_porod/7,79331,20536616,paracetamol-w-ciazy-czy-mozna-go-brac-i-jak-dawkowac.html

https://www.medonet.pl/zdrowie,czy-i-jak-stosowac-paracetamol-w-ciazy--wskazania,artykul,1733929.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paracetamol#Mechanizm\_dzia%C5%82ania

Czy_paracetamol_w_ciazy_jest_szkodliwy_dla_dziecka_Najnowsze_badania_naukowe

undefined

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy