Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Pierwsze objawy COVID u dzieci. Ta odmiana atakuje inaczej niż pozostałe
Marta Uler
Marta Uler 20.11.2023 11:34

Pierwsze objawy COVID u dzieci. Ta odmiana atakuje inaczej niż pozostałe

Covid u dzieci
Fot. Piotr Molecki/East News

Wśród dzieci coraz więcej jest zachorowań na COVID. "Widzimy stopniowe zapełnianie się oddziałów pediatrycznych” – mówi lekarka. Wiemy także, jakie objawy wywołuje w tej chwili wirus.

Niskie temperatury, wiatr i deszcz, nie sprzyjają zdrowiu. Choruje mnóstwo ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Takie miejsca, jak przedszkola i szkoły to przecież idealne warunki dla rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. 

Wzrost zachorowań na COVID

Zimno, wietrznie i mokro. Właśnie taka aura towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Chowamy się przed nią w zamkniętych pomieszczeniach, razem z innymi ludźmi. Chodzimy do pracy, do szkoły, przedszkola i żłobka. To naturalne, że zaczynamy chorować. Osłabiony pogodą układ odpornościowy nie radzi sobie wśród tylu zarazków. 

Jeśli chodzi o dzieci, widać wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. "Zdecydowanie ostatnio ruszyły się zachorowania na infekcje covidowe” – mówi @tatapediatra na Instagramie.

"Widzimy stopniowe zapełnianie się oddziałów pediatrycznych. Jest to typowe dla sezonu jesienno-zimowego, jednak należy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach na te oddziały będzie trafiało coraz więcej małych pacjentów” – powiedziała dla PAP prof. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM oraz konsultant wojewódzki ds. epidemiologii na Mazowszu.

@pediatrycznie Antybiotyki i sterydy w nebulizacji. Co mają wspólnego? #fyp #dc #mamapediatra #edutok ♬ Beyonce - AMARNI

Dzieci chorują raczej łagodnie

Specjalistka podkreśliła, że na szczęście te zakażenia u dzieci zwykle są łagodne. Często rozpoznawane są w ambulatoriach i leczone w warunkach domowych. Prawdopodobnie jest ich jeszcze więcej niż się wydaje, ponieważ testy antygenowe w kierunku SARS CoV-2 czy testy combo, wykrywające COVID, grypę i RSV, nie są optymalnie wykorzystywane. Zbyt mało ludzie je robi!

A, zdaniem lekarki, każdy, kto ma objawy infekcji, powinien wykonać sobie taki test. Ma to znaczenie epidemiologiczne, ale ułatwia także zastosowanie właściwego leczenia. Prof. Aneta Nitsch-Osuch podkreśla, że choć zakażenia COVID są obecnie łagodne, nie należy ich bagatelizować. Czasem infekcja prowadzi bowiem do nadkażenia bakteryjnego – pneumokokami. A to wymaga już wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak objawia się teraz COVID u dzieci?

Z kolei dr łukasz Grzywacz, czyli Tata Pediatra na swoim profilu na Instagramie, omawia główne objawy infekcji covidowych u dzieci. Są one nieznaczne, głównie to:

  • gorączka, ok. 38-38,5 st.C (czasem trochę więcej), przez około 1-2 dni
  • bóle mięśniowe,
  • osłabienie,
  • dreszcze, uczucie zimna,
  • wodnisty, lejący się katar, spływający po tylnej ścianie gardła,
  • sporadycznie kaszel (od tego kataru),
  • czasem – wtórnie – zapalenie uszu.

Jak leczy się COVID u dziecka?

Tata Pediatra podkreśla, że w przypadku infekcji warto zrobić test na COVID, choć "niewiele nam to zmienia, bo leczenie i tak pozostaje objawowe” – mówi. Jednak w przypadku jakichkolwiek komplikacji, zawsze lepiej wiedzieć, z jakim wirusem mamy do czynienia.

W leczeniu COVID-19 u dzieci stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ibuprofen jest tu substancją pierwszego wyboru. Bardzo ważny jest odpoczynek i właściwe nawadnianie, a w przypadku uporczywego kataru czy uczucia zapchanego nosa, można przez 3-5 dni stosować krople z ksylometazoliną lub oksymetazoliną.

Zobacz także:

 Szczepienia dzieci w aptece. Znany pediatra bombarduje pomysł

Po co ludzie wkładają sobie czosnek do uszu? Powód mocno cię zaskoczy

Syrop na kaszel od Anny Lewandowskiej. “Stosuj kilka razy dziennie po jednej łyżeczce”