Pierwsze ruchy dziecka – kiedy się ich spodziewać i dlaczego są tak ważne?
Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka i czym one właściwie są?
Wbrew temu, czego można by się spodziewać, na początku są to bardzo niewyraźne oznaki małej obecności, bardzo często określane jako „bąbelki” albo łaskotanie. Kiedy się pojawiają? Zazwyczaj koło 20. tygodnia ciąży, ale są przypadki, w których można je wyczuć nawet w 16. lub 18. tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które były już w ciąży i wiedzą jak interpretować sygnały dziecka. Dzięki uważnej obserwacji swojego ciała, na pewno nie umkną one uwadze przyszłej mamy. Warto też mieć na względzie, że każde dziecko ma inny rytm dnia, jedne dają o sobie znać wcześnie rano, a inne są najbardziej aktywne wieczorem.
Jednak pod koniec drugiego trymestru te delikatne muśnięcia zmienią się w mocniejsze uderzenia, często nabierające intensywności po posiłku lub podczas odpoczynku. Można je wyraźnie poczuć przykładając rękę do brzucha, co jest świetnym sposobem na to, by ojciec dziecka też poczuł więź z maluszkiem. Co oznaczają? Zazwyczaj to, że dziecko w brzuchu mamy prostuje rączki i nóżki, dotyka twarzy, reaguje na głośne dźwięki, albo się przeciąga.
Monitorowanie ruchów dziecka
Warto obserwować częstotliwość oraz intensywność ruchów malucha. Takie wybryki świadczą o jego prawidłowym rozwoju i pozwalają przygotować się do trudnej drogi, jaką jest dla niego poród. Dlatego też oprócz rutynowych badań i wizyt u lekarza, zachęca się każdą mamę do kontrolowania rozwoju dziecka poprzez liczenie jego ruchów w ciągu dnia.
Są różne metody służące do oceny ruchu płodu, a mamy są często zachęcane do jednoczesnego korzystania z kilku na raz. Metoda jakościowa polega na określeniu ich intensywności, czyli tego jak bardzo są silne lub słabe. Metoda ilościowa zaś polega na obliczeniu ich liczby w określonym czasie, tu za prawidłowy wynik przyjmuje się 10 ruchów w ciągu 2 godzin. Kolejnym sposobem na to by ocenić pierwsze ruchy dziecka jest metoda Cardiff.
Można ją stosować w warunkach domowych, przy pomocy karty ruchów. Jej stosowanie zaczyna się w 30 tygodniu ciąży, i polega na liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9:00 a 21:00. Ruchów tych powinno być dziesięć, i zaznaczamy je na karcie obserwacji. Jeśli dojdziemy do tego wyniku przed upływem dwunastu godzin, kończymy test na ten dzień.
W przypadku gdy liczba ruchów płodu jest mniejsza niż dziesięć, następnego dnia należy bardzo dokładnie wykonać test ponownie. Jeśli nic się nie zmienia, trzeba udać się do lekarza.
Co robić gdy nie czuć pierwszych ruchów dziecka?
Przede wszystkim warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i jego aktywność może zależeć od osobowości, nie wszystkie maluchy są przecież tak samo aktywne. Gdy już wstępnie poznamy jego charakter i będziemy wiedzieć jakich ruchów w ciągu dnia się spodziewać i jakie będzie ich natężenie, wtedy należy zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy.
Pamiętajmy, że należy reagować zarówno w wypadku zmniejszenia się częstotliwości, jak również całkowitego zaniku ruchów dziecka. Nie ignorujmy też odwrotnego przypadku, duże nasilenie kopnięć i szarpnięć oraz fakt, że występują o wiele częściej niż zazwyczaj może oznaczać, że dziecko zaplątało się w pępowinę.
W tych sytuacjach, lub jakichkolwiek innych, które wzbudzają niepokój, należy jak najszybciej udać się do lekarza.