portalparentingowy.pl Życie rodzinne Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?
pixabay.com

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

23 marca 2022

Jak wygląda zapłodnienie?

Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, daje to początek nowej komórce – zygocie, która stanie się kolejnym żywym organizmem. Plemniki powinny być odpowiednio silne, ich jakość wpływa na to, czy w ogóle dojdzie do zapłodnienia. Najsilniejszy z plemników przenika przez błonę komórki jajowej, rozpuszczając jej ochronną powłokę i wnikając do środka. W tym momencie łączą się gamety, męska i żeńska, a zapłodnienie jest aktem połączenia dwóch materiałów genetycznych. 72 godziny potem zarodek znajduje sobie miejsce w błonie śluzowej macicy, co wyznacza początek ciąży.

Zapłodnienie nie jest pewne nawet jeśli mężczyzna i kobieta starają się o nie w odpowiednim okresie cyklu menstruacyjnego. Sam plemnik też jest istotnym czynnikiem: musi on przeżyć w kwaśnym środowisku pochwy, przedostać się przez śluz blokujący ujście szyjki macicy, który jest wystarczająco rzadki by do tego doszło jedynie przez kilka dni płodnych. Bardzo niewiele plemników pokonuje tą niezwykle trudną dla nich podróż, która trwa kilka godzin.

Kiedy jest możliwe zapłodnienie?

Jeśli kobieta zastanawia się, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia, powinna przeanalizować, w którym momencie cyklu miesiączkowego odbyła stosunek. Zapłodnienie możliwe jest jedynie w określonym czasie: jest to okres przed owulacją oraz podczas dni płodnych. Jeśli kobieta ma regularny cykl miesiączkowy, wynoszący 28 dni, to jest to moment między 13 i 15 dniem przed następną miesiączką. Skuteczne zapłodnienie zależy również od długości jajeczkowania, jako że nie zawsze następuje ono w połowie cyklu.

Jest teraz wiele kalkulatorów dni płodnych w Internecie, ale używając ich warto mieć na uwadze, że nie zawsze dni płodne pojawiają się z taką samą regularnością. Wiele czynników może doprowadzić do odchyleń tego procesu. Choroba, stres, zmęczenie, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, przyjmowanie leków – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na regularność cyklu miesiączkowego.

Aby upewnić się, czy doszło do zapłodnienia, można wykonać test ciążowy. Pamiętajmy jednak, że jeśli wykonamy go zbyt szybko, stężenie hormonu hCG w moczu będzie zbyt słabe, żeby domowy test go wykrył! Warto przeczytać instrukcję obsługi aby dowiedzieć się, w jakim momencie cyklu producent testu gwarantuje największą wiarygodność wyniku.

Objawy zapłodnienia

Sam fakt zapłodnienia nie jest zauważalny, nie ma jednoznacznego sygnału, po którym można poznać, że do niego doszło. Kobieta nie odczuwa wtedy żadnych dolegliwości, nie ma negatywnych objawów. Te mogą pojawić się dopiero na początku ciąży. Bardzo rzadko można doświadczyć krwawienia implantacyjnego, czyli wywołanego zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej, jednak dzieje się to dopiero około tygodnia po zapłodnieniu. Cały proces zapłodnienia trwa około siedmiu dni, licząc od chwili, w której komórka jajowa łączy się z plemnikiem.

Zagnieżdżonej komórce potrzebne są substancje odżywcze, zaczyna ona wtedy wysyłać odpowiednie sygnały do organizmu. Po dziesięciu dniach można się spodziewać porannych mdłości, zmiennych nastrojów, nadwrażliwości piersi, senności i zmęczenia. Jeszcze więcej pewności daje fakt braku miesiączki w spodziewanym momencie.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy